MojElektromobil
“Slovenská vláda schválila návrh rezortu financií na investičnú pomoc vo výške 5 miliónov eur pre firmu, ktorá vybuduje výskumno-vývojové centrum a pilotnú linku na výrobu batériových článkov do elektromobilov.Spoločnosť v prvej fáze preinvestuje 100 miliónov eur a vytvorí približne 150 vysoko kvalifikovaných pracovných miest. V ďalšej fáze plánuje investovať 1 miliardu eur s možnosťou vytvoriť približne 1500 pracovných miest.”

Tento text zverejnilo na svojom webe MF SR, pričom neuviedlo, o akú spoločnosť konkrétne ide. Je však viac než pravdepodobné, že ide o slovenskú firmu InoBat, ktorá nedávno ohlásila 100-miliónovú investíciu na Slovensku do výroby batérií v spolupráci s Američanmi. Neskôr sme sa dozvedeli, že výrobná prevádzka – gigatováreň – vyrastie na území Košického samosprávneho kraja.

Výstavba fabriky InoBat by mala začať v druhom štvrťroku 2020. Produkcia batérií by mala byť spustená koncom roka 2021. Spočiatku bude linka schopná vyrábať 1500 batérií ročne, pričom v ďalších rokoch je v pláne navýšiť kapacitu až na 150 tisíc batérií ročne.

Dôležitý krok k energetickej nezávislosti

Európa je dnes pri výrobe elektromobilov mimoriadne závislá na ázijských výrobcoch. Preto je potrebné masívne rozširovať výrobu na našom kontinente. Projekt InoBat je preto veľmi dôležitým strategickým krokom k energetickej nezávislosti a k transformácii slovenskej ekonomiky.

Aktuálne sa fabriky na výrobu batérií nachádzajú pri maďarskom Budapešti (Samsung SDI), pri poľskom Wroclawe (LG Chem) a čoskoro by sa mala spustiť aj výroba spoločnosti Northvolt vo Švédsku. Northvolt je zatiaľ najväčším projektom na výrobu batérií v Európe s plánovanou investíciou až 1 miliarda eur.

6. februára 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+