MojElektromobil

Švédska spoločnosť Northvolt oznámila získanie investičnej injekcie 1 miliardy dolárov s cieľom vytvoriť prvú európsku gigafactory na výrobu lítium-iónových batériových článkov v meste Skelleftea vo Švédsku.

To nie je všetko. V spolupráci so skupinou Volkswagen plánuje Northvolt vytvoriť druhú megatováreň v Dolnom Sasku (Nemecko).

„Dnes to nie je iba  míľnik pre Northvolt, ale tiež kľúčový moment pre Európu, ktorý jasne ukazuje, že sme pripravení konkurovať v prichádzajúcej vlne elektrifikácii v doprave, a to pomocou výroby batérií s čo najnižšou uhlíkovou stopou, aká bude možná,“ povedal Peter Carlsson, generálny riaditeľ Northvolt.

Volkswagen Group AG spolu s bankovou skupinou Goldman Sachs povedú investíciu, na ktorej majú účasť aj BMW Group, AMF, Folksam a nadácia Imas. Transakcia podlieha schváleniu švédskeho Úradu pre hospodársku súťaž.

Európska investičná banka má vo financovaní Nortvoltu prsty tiež, pričom spoločnosti schválila 350-miliónový úver (EUR). Táto finančná injekcia zabezpečí zatiaľ výrobnú kapacitu 16 GWh, s postupným zvýšením na 32 GWh v roku 2021.

Stavebné práce sa začnú už v auguste tohto roka a masová výroba sa očakáva v roku 2021. Northvolt vo Švédsku bude slúžiť ako primárna výroba s aktívnou prípravou materiálu, montáže článkov, recykláciou a pomocnými zariadeniami. „So špičkovými partnermi vo finančníctve a priemysele stojacimi za našim chbtom, vidíme obrovskú príležitosť a pre ďalšiu expanziu a inováciu produktov v nasledujúcich rokoch.

Do spoločnej fabriky v Dolnom Sasku investuje Volkswagen okolo 900 miliónov eur. Začiatok výroby v tejto fabrike je naplánovaný na koniec roku 2023 a jej výrobná kapacita môže dosiahnuť až 24 GWh. Dr. Stefan Sommer, člen predstavenstva Volkswagen AG zodpovedný za obstarávanie, uviedol: „Volkswagen stavia piliere na všetkých úrovniach pre úspešnú realizáciu svojej elektrifikačnej stratégie. Northvolt je partner so skvelým know-how a trvalo udržateľnými, nízkoemisnými  výrobnými procesmi. To nám umožní začať výrobu batérií tu v Nemecku.”

Európa je už niekoľko rokov svedkom prudkého rastu dopytu po domácich batériách. Po uzavretí významných dohôd si zákaznikci Northvoltu objednali produkty v hodnote až vyše 13 mld. USD s dodávkami do roku 2030.

28. júna 2019
Zdroj: Northvolt

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+