MojElektromobil

V skratke:

  • Do roku 2028 chce mať Volkswagen 70 elektrických modelov (pôvodný plán bol 50)
  • Komplexný program na dekarbonizáciu koncernu Volkswagen
  • Do roku 2050 chce byť automobilka absolútne bez CO2
  • Radikálna zmena hlavne v súvislosti s ochranou klímy

Generálny riaditeľ spoločnosti Volkswagen, Herbert Diess povedal, že Volkswagen preberá zodpovednosť s ohľadom na kľúčové trendy a bude sa chcieť držať parížskej klimatickej dohody. V nasledujúcich rokoch bude automobilka systematicky zosúlaďovať výrobu tak, aby pri nej vznikalo čo najmenej CO2. Až kým sa dostane do bodu úplnej CO2 neutrality. Skupina Volkswagen stanovila míľniky vo všetkých oblastiach, ktoré sa majú dosiahnuť v nasledujúcich rokoch na ceste k úplnej dekarbonizácii do roku 2050.

Opatrenia sa riadia troma zásadami:

  • udržateľné zníženie CO2
  • prechod na obnoviteľné zdroje
  • kompenzácia zostávajúcich emisií, ktorým sa nedá vyhnúť

Zníženie emisií a zameranie sa na elektromobily

Hlavným cieľom do roku 2025 je zníženie emisií o 30 % v celom životnom cykle automobilu v porovnaní s rokom 2015. Automobilka preto vsádza na elektrifikáciu vozidiel, do ktorých do roku 2023 investuje až 30 miliárd eur. V roku 2030 by mali elektromobily predstavovať 40 % z portfólia Volkswagenu. Koncern sa momentálne sústreďuje na svoj najnovší Audi e-tron a nasledovať by mal Porsche Taycan s doposiaľ najrýchlejším nabíjaním. Predobjednávky oboch modelov sú vyššie ako 20 tisíc kusov. Elektrifikácia sa samozrejme dotkne aj ďalších značiek koncernu, ako napríklad Seat či Škoda.

Výroba batérií je dôležitá

VW si na poli batérií vybral spoluprácu so spoločnosťami Samsung, LG Chem, SKI a CATL. Vzhľadom na zvyšujúci dopyt sa VW zaoberá aj možnosťou výroby vlastných batérií v Európe. Do roku 2025 by chcel VW znížiť aj emisie pri výrobe, a to až o 50 percent v porovnaní s rokom 2010.

Množstvo nových nabíjacích staníc

Spoločnosť plánuje využívať sieť rýchlonabíjačiek IONITY (spoločný podnik VW, BMW, Daimleru a Fordu) so 400 nabíjacími stanicami pri hlavných európskych cestách a diaľniciach. Takáto nabíjacia stanica bude k dispozícii každých 120 kilometrov. Okrem toho bude na parkoviskách zamestnancov vo všetkých prevádzkach 3 500 nabíjacích miest.

Názor redakcie

Aj keď sme pri akýchkoľvek vyjadreniach Volkswagenu na základe predošlých protichodných vyhlásení už dosť opatrní, tentokrát si myslíme, že je dôvod mu veriť. Celá skupina Volkswagen so svojimi značkami Audi, Porsche, Seat či Škoda sa hýbe smerom k elektromobilite.

Nový e-Golf už nie je iba auto do počtu pre splnenie emisných cieľov, ale konkurencieschopný elektromobil. Audi sa s novým e-tronom skutočne vyhralo. V priebehu nasledujúcich týždňov ho budeme mať možnosť otestovať aj v redakcii.

Behom roka by mohlo prísť plánované Porsche Taycan s 350kW rýchlonabíjaním a na pohľad výrazne lepšou aerodynamikou. Seat el-Born je už údajne na 95% hotový. A držme palce v realizácii svojich konceptov aj Škode.

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip
Porsche Taycan dostane 350 kW nabíjanie na 3 roky zdarma
Náš tip
TEST Volkswagen e-Golf: Pohodlné mestské vozenie
Náš tip
Tesco plánuje postaviť nabíjacie stanice v spolupráci s Volkswagenom
15. marca 2019
Zdroj: volkswagen.com

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+