MojElektromobil

Tesco, najväčší obchodný reťazec vo Veľkej Británii, uzavrelo partnerstvo s Volkswagenom a spolu plánujú postaviť takmer 2 500 nabíjačiek v približne 600 Tesco obchodoch po celej Británii. Štandardná 7 kW nabíjačka bude zdarma, za výkonnejšie si budú musieť zákazníci priplatiť.

Elektromobil si zákazníci nabijú počas nakupovania

Podľa Volkswagenu si zákazníci budú môcť počas nakupovania jednoducho nabiť svoj elektromobil a tým získajú viac energie na dlhší dojazd. Dĺžka nabíjania bude závisieť od konkrétneho elektromobilu, no pri 7 kW výkone, ktorý je zdarma, sa však bude jednať o predĺženie dojazdu len o pár kilometrov.

O výkonnejších nabíjačkách, ktoré budú nainštalované, zatiaľ informácie nemáme. Rovnako nevieme, aká bude cena za nabíjanie. Samotné nabíjacie stanice pre Tesco a Volkswagen postaví spoločnosť s názvom Podpoint. Volkswagen momentálne na britskom trhu predáva dva elektromobily, e-Golf a e-Up. Predaných tu bolo približne 1 350 modelov.

Tesco nie je prvou sieťou hypermarketov v tomto biznise

Tesco v spolupráci s Volkswagenom vstúpi do biznisu, v ktorom sú už mnohé veľké spoločnosti. Tie ponúkajú rôzne možnosti nabíjania elektromobilov a je len dobré, že nabíjacie stanice stále pribúdajú. V Británii už niektoré obchodné reťazce nabíjačky ponúkajú. Jedná sa napríklad o spoločnosti Asda, Sainsbury’s či Morrisons, ktoré ponúkajú nabíjacie stanice pre elektromobily pri niektorých svojich obchodoch.

nabíjanie plug-in hybridov

Situácia na Slovensku

Aj reťazce na Slovensku testujú rôzne druhy nabíjačiek. Lidl má pri svojich predajniach v Novej Dubnici či na Trenčianskej ulici v Bratislave 50kW DC rýchlonabíjačky, pre zákazníkov sú zdarma. Billa inštaluje iba AC stĺpiky s obmedzeným výkonom, navyše sú bez kábla. A zákulisné správy hovoria, že svoju prvú rýchlonabíjaciu stanicu čoskoro spustí aj Kaufland.

Názor redakcie

Takéto nabíjacie stanice môžu byť veľkým prínosom, odporúčali by sme však výkon minimálne 11 či 22 kW. Aby bola nabíjacia stanica čo najpohodlnejšia na použitie, mala by obsahovať aj kábel s konektorom.

Zaujímavejšie to už bude pri výkonnejších rýchlonabíjačkách, ktoré budú nainštalované spolu so spomínanými AC stanicami. O výkone zatiaľ informácie nie sú, no môžeme počítať, že bude na úrovni 50 až 100 kW. V tomto prípade už za hodinu nabíjania zákazník získa naozaj slušné navýšenie dojazdu o 200 – 500 kilometrov.

Výhodou je aj to, že práve možnosť nabíjania počas nákupov môže pomôcť v adaptácii elektromobilov na sídliskách, kde ľudia nemajú možnosť nočného nabíjania. Proste si zájdu na nákup a v prípade, že sa pohybujú väčšinou v meste, získajú dostatočný dojazd aj na pár dní. Uvidíme, aké reálne výsledky táto spolupráca prinesie.

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip
Volkswagen e-up je teraz takmer o 4000 € lacnejší
Náš tip
BMW a Volkswagen predávajú najviac elektrifikovaných vozidiel v západnej Európe
Náš tip
ZSE otvorilo prvú ultra-fast nabíjačku na Slovensku. Má výkon 350kW
30. novembra 2018
Zdroj: bbc.com

+