MojElektromobil

Slovenská spoločnosť InoBat bude spolu s americkým Wildcat Discovery Technologies spolupracovať na vývoji a výrobe batérií pre elektromobily. Náklady na výstavbu novej výrobnej linky a investície do vývoja by mali dosiahnuť 100 miliónov eur. Batérie sa budú vyrábať na Slovensku, začiatok výstavby je odhadovaný na druhý štvrťrok 2020.

Produkcia batérií by mala byť následne spustená koncom roka 2021. Spočiatku bude linka schopná vyrábať 1500 batérií ročne, pričom v ďalších rokoch je v pláne navýšiť kapacitu až na 150 tisíc batérií ročne.

„Nová strategická spolupráca so spoločnosťou WIldcat Discovery Technologies, medzi ktorej zákazníkov patrí napríklad Apple, Samsung či BMW, nám umožní vybudovať vertikálne integrovaný dodávateľský reťazec, začínajúci výskumom a vývojom a končiaci výrobou. Táto patentovaná technológia tak bude môcť slúžiť výrobcovm automobilov zo strednej a východnej Európy a verím, že má potenciál spustiť revolúciu batérií pre elektromobily v celej Európe“

Martin Boček, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti InoBat

Potenciál pre EÚ

Spoločný projekt prichádza aj ako reakcia na výzvu Európskej komisie, ktorá si stanovila za cieľ dosiahnutie technologickej nezávislosti a zlepšenie situácie zostávajúcej výroby batérií pre automobily v Európe. Začiatočný výkon výrobnej linky by mal byť 100 MWh, pričom cieľom je rozšírenie na veľkovýrobu batérií s objemom 10 GWh. To by zabezpečilo dostatočnú kapacitu na výrobu 150 tisíc batérií ročne.

Aliancia firiem InoBat a Wildcat zároveň v súčasnosti komunikuje o možnej podpore zo strany Európskej investičnej banky,  ktorá už niekoľko podobných projektov podporila.

„Európska investičná banka,  ktorá je jednou z finančných inštitúcií Európskej únie, blízko spolupracuje s Európskou komisiou pri podpore rozvoja európskeho priemyslu s batériami. Je dôležité priniesť do Európy najlepšie svetové technológie a zlepšovať ich v súlade s európskymi štandardmi. Preto sme radi, že sa spoločnosti Wildcat a InoBat rozhodli spolupracovať a vytvoriť tak odrazový mostík pre budúci vývoj batérií v regióne Danube Valley“

Vazil Hudák, podpredseca Európskej investičnej banky

 

Náš tip
Analýza: Európa bude najrýchlejšie rastúcim trhom pre batérie
26. júla 2019
Zdroj: tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+