MojElektromobil

Košický samosprávny kraj (KSK) informuje o novom projekte, ktorý pomôže rozvoju elektromobility na Slovensku. Tento týždeň partneri podpísali memorandum.

Pôvodná tlačová správa KSK

Iniciácia InoBat

Iniciátorom projektu na vývoj, výskum a výrobu batérií s využitím v elektromobilite je spoločnosť InoBat, ktorá má v oblasti batérií ambíciu poskytovať európskemu a časom aj ázijskému trhu nové energetické riešenia. Do projektu sa zapoja vzdelávacie a vedecké inštitúcie z Košického kraja, a to Technická univerzita v Košiciach, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Slovenská akadémia vied. Tieto inštitúcie vytvorili konzorcium, ktoré na výskum a vzdelávanie využíva Výskumné centrum progresívnych materiálov a technológií pre súčasné a budúce aplikácie Promatech.

Pod záštitou KSK

Na projekte bude spolupracovať aj Košický samosprávny kraj, ktorý ho inštitucionálne zastreší. „Našou snahou je, aby sa čo najväčšia časť výskumu realizovala v Košickom kraji. Zámer projektu predstavuje dôležitý impulz pre ďalší ekonomický rast nášho kraja, ako aj nové pracovné či investičné príležitosti. Výskum, vývoj a výroba batérií s využitím v elektromobilite má veľký potenciál, jedna z úloh kraja je zabezpečovať technologický transfer a zabezpečiť, že technológie, ktoré pochádzajú z nášho kraja nájdu svoje miesto vo svete. Už teraz vidíme nárast ekologických energetických riešení v doprave a tento trend sa v budúcnosti bude ešte zvyšovať. Chceme zachytiť tento trend a priniesť do kraja nové investície a jedinečné pracovné príležitosti s pridanou hodnotou,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Memorandum podpísané

Prvým krokom realizácie projektu bolo podpísanie Memoranda o porozumení medzi zapojenými spoločnosťami a vedeckými inštitúciami, ktoré sa konalo vo štvrtok 12. decembra na Úrade KSK. Projekt by mal využiť vedecké kapacity TUKE, UPJŠ a SAV. Medzinárodný výskumný tím by malo tvoriť približne 20 vedcov zo Slovenska a USA.

Projekt na štyri roky

Realizácia projektu je naplánovaná približne na obdobie štyroch rokov. V prvej fáze sa zameria na rozvoj výskumno-vedeckého centra pre batérie v elektromobilite, s čím súvisí aj vytvorenie demonštračnej výrobnej linky pre batérie. To by malo vyústiť do vybudovania gigafabriky na výrobu batérií na území Košického samosprávneho kraja. Súčasťou plánov je aj rozvoj nabíjacej infraštruktúry a dodávky elektriny pre užívateľov elektrických a hybridných vozidiel, ako aj spolupráca v oblasti skladovania energie a využitia alternatívnych palív.

Slovensko: strategický auto-moto partner

„Slovensko má strategickú polohu v srdci Európy a silný automobilový priemysel. Sme presvedčení, že spoluprácou s najlepšími kapacitami z technických univerzít, vedecko-výskumných centier na Slovensku a Košickým krajom prispejeme k budovaniu celého hodnotového reťazca výroby a aplikácie batérií, a tak zabezpečíme ich kontinuálny výskum a vývoj, prinášajúci energetické riešenia pre Európsky trh. Podpísanie Memoranda pre nás predstavuje začiatok tejto spolupráce,“ uviedol podpredseda predstavenstva spoločnosti InoBat, Jozef Urban.

Zámery projektu nadväzujú na podmienky Európskeho ekologického dohovoru, ktorý bol v decembri 2019 predložený na pôde Európskej komisie. Jedným z jeho hlavných bodov je do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v sektore energetiky.

„Som veľmi rád, že sa investor zaujímal aj o projekt Globálneho logistického industriálneho parku (GLIP) v Košiciach s napojením na širokorozchodnú železničnú trať na východ, ktorý by mohol rozšíriť možnosti jeho rozvoja smerom do Ázie,“ dodal Trnka.

Autor/zdroj: JUDr. Anna Terezková (KSK)

14. decembra 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+