MojElektromobil

Európsky automobilový trh počas septembra 2022 zdanlivo žil elektromobilitou. Na prvú priečku v počte dodaných kusov sa vyšvihol elektromobil Tesla Model Y, pričom Tesla výrazne prekonala autá z ponuky ostatných výrobcov.

Podľa dát, ktoré zverejnila agentúra JATO Dynamics prvú priečku Tesla obsadila s 29 367 predanými vozidlami, na druhom mieste sa umiestnil Peugeot 208 so 19 601 kusmi a tretie miesto obsadila Dacia Sandero s 17 733 dodanými kusmi. Ako teda môžeme vidieť, rozdiel medzi prvým a druhým miesto je takmer 10 000 predaných áut.

V Európe sa tak opakuje prakticky totožná situácia ako pred rokom. Rozdiel je len v tom, že tentokrát prvú priečku obsadil Tesla Model Y a pred rokom to bol Tesla Model 3. Aj vtedy išlo o markantný rozdiel medzi prvým a druhým miesto tabuľky – približne 6 000 vozidiel. Čo je zaujímavé, medziročne si Tesla Model Y polepšil o závratných 227 %.

To, že Tesla náhle obsadzuje prvú priečku nie je žiadnou náhodou. Na jednej strane eviduje značný dopyt po svojich elektromobiloch, no súčasne sa na tom podpisuje skutočnosť, že vozidlá novým majiteľom dodáva dávkovo, a do značnej miery si to vie “správne načasovať”.

Napriek tomu ale platí, že Tesla Model Y patrí medzi najúspešnejšie produkty Tesly. Počas prvých 9-tich mesiacov roku 2022 vyrobila 879 346 kusov, zatiaľ čo počas celého roka 2021 to bolo 906 032 kusov. V pozadí majú stáť aj snahy o zvýšenie výroby v nemeckej fabrike Giga Berlin, kde má podľa informácií agentúry Reuters vyrábať 2 000 vozidiel týždenne.

JATO Dynamics vo svojej správe taktiež uvádza, že trh s batériovými elektromobilmi (BEV) po predošlom spomalení v septembri 2022 opäť zaznamenal rast. Batériové elektromobily v Európe mali trhový 15,6%, čo inak znamená, že prakticky každé šieste predané auto patrilo práve do tejto kategórie. Má ísť o druhý najlepší výsledok od decembra 2021.

Foto: JATO Dynamics
Náš tip
Objednať Teslu je jednoduché. Urobiť to správne, to je malé umenie


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

3. novembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+