MojElektromobil

Xiaomi už nejaký ten čas testuje svoj pripravovaný elektromobil, no doteraz to prirodzene sprevádzali náležité opatrenia. Elektromobil Xiaomi sa preháňal po cestách odetý do patričnej kamufláže, ktorá skrýva prakticky všetky kľúčové prvky.

Všetko toto snaženie ale nakoniec vyšlo nazmar. Do obehu sa dostali snímky, na ktorých je pripravovaný elektromobil Xiaomi MS11 vyobrazený v plnej paráde. Na skutočnosť upozornil portál Xiaomi Today.

V tejto súvislosti je vhodné upozorniť, že snímky majú veľmi nízku kvalitu a elektromobil z dielne čínskeho technologického giganta približujú len po stránke vonkajšieho dizajnu. Žiadne pohľad do interiéru sa momentálne nekoná. Nedočkali sme sa ani žiadnych nových informácií o špecifikáciách či použitých technológiách.

Portál, ktorý snímky zverejnil taktiež upozorňuje, že zachytená na nich nemusí byť finálna verzia elektromobilu Xiaomi MS11. Prinajmenšom ale bude mať veľmi blízko k tomu, čo sa nakoniec dostane do výroby. Tento predpoklad vychádza zo skutočnosti, že Xiaomi sériovú výrobu hlási na rok 2024.

Vyobrazený elektromobil vyzerá prakticky ako bežný športovo ladený sedan zo súčasnej produkcie. Moderný nádych, zapustené kľučky, presklená strecha a aerodynamické tvary. Značnú pozornosť na seba pritiahli predné svetlomety, ktoré sa majú skoro až nápadne podobať na prevedenie zo športiaku McLaren 720S Coupe.

Foto: Xiaomi Today

Výrobca smartfónov Xiaomi začal testovať svoj prvý elektromobil

12. január 2023

Keď sa povie Xiaomi, väčšina ľudí si predstaví lacné smartfóny a ich príslušenstvo. Keď táto spoločnosť v roku 2021 oznámila, že sa chystá vytvoriť svoj prvý elektromobil, svet bol značne šokovaný. Ešte prekvapujúcejšou sa stala cena, za ktorú by ste si auto mohli kúpiť. Dnes už poznáme zopár bližších informácií, keďže spoločnosť už testuje svoj prvý model na cestách. Zaujímavé bude sledovať boj medzi čínskym výrobcom a napr. Teslou. Viac informuje portál Cnevpost.

Elektromobil nebude až taký lacný ako sa predpokladalo

Očakáva sa, že firma vydá dve verzie v rôznych cenových kategóriách. Základná cena za model s kódovým menom Modena nižšej triedy by sa mala pohybovať okolo 35800 € až 41300 €. Je to oveľa viac, ako sa pôvodne hovorilo. V nej by bola zahrnutá bežná 400 V batéria. Nemecká firma Continental dodá multisenzory, päťmilimetrové radary a tiež kamery. Obe verzie by mali využívať čipy Qualcomm 8295, tie ale ešte nie sú na trhu dostupné.

Drahšia verzia by mala priniesť značnú technologickú vychytávku v podobe ultrarýchleho nabíjania. 800 V batéria sa postará o to, že za 15 minút bude elektromobil nabitý na 80 %. Bude obsahovať Nvidia’s Orin X čip a vlastné Xiaomi algoritmy. Štartovná cena by sa mala pohybovať okolo 48200 €. Taktiež bude obsahovať až tri motory.

Druhý model, s kódovým menom Le Mans, by sme mohli očakávať niekedy v roku 2025. Viac informácií o ňom zatiaľ ešte nemáme.

Xiaomi automobil je už na čínskych cestách

Momentálne už niekoľkí ľudia nahlásili spozorovanie elektromobilu na čínskych cestách. Samozrejme, Xiaomi sa to snaží urobiť čo najdiskrétnejšie. Model Modena by mal byť podobne stavaný ako Tesla Model 3, bude ale trošku väčší. Výkon zdroje prirovnávajú k už existujúcemu čínskemu elektromobilu XPeng P7.

Xiaomi elektromobil zazretý na cestách
Xiaomi elektromobil zazretý na cestách | Zdroj: Cnevpost

Výrobca plánuje investovať postupom času do elektromobilov skoro 3 miliardy €. Môžeme ale očakávať, že ceny spomínané vyššie nebudú finálne, keďže európsky trh je väčšinou drahší ako ten čínsky. Nová automobilka by zo svojich tovární mala vyprodukovať 300000 kusov ročne.

Náš tip
Čínske BYD má za sebou rekordný rok. Vďačí za to aj plug-in hybridom
1. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+