MojElektromobil

Známa čínska automobilka BYD má za sebou rekordný rok. Ako informuje portál InsideEVs, počas roka 2022 sa tejto značke podarilo predať 1,85 milióna nabíjateľných vozidiel, čo predstavuje viac ako trojnásobný rast v porovnaní s rokom 2021. Vtedy predaje “áut do zásuvky” dosiahli  593-tisíc kusov.

BYD vďaka rekordným výsledkom z roku 2022 získalo pozíciu celosvetovo najväčšieho výrobcu nabíjateľných vozidiel, hoci treba povedať, že lídrom vo výrobe elektromobilov naďalej zostáva Tesla. Spôsobené je to jednoducho tým, že BYD okrem elektromobilov vyrába a predáva aj plug-in hybridy. A to veľmi úspešne.

Predaje plug-in hybridov majú dokonca nad elektromobilmi mierny náskok. Značka BYD počas roka 2022 predala 911 141 batériových elektromobilov a 946 238 plug-in hybridov. Zaujímavé je aj to, že predaje plug-in hybridov BYD medziročne vykázali rast o 247 %, zatiaľ čo pri elektromobiloch tejto značky to bolo 184 %.

Predaje BYD | Foto: InsideEVs

Proti všeobecnému trendu

Postavenie plug-in hybridných modelov BYD je celkom pozoruhodné, nakoľko je prakticky v rozpore so všeobecným trendom. Dáta za prvých 11 mesiacov roka 2022 ukazujú, že v Číne sa predalo približne 3,85 milióna batériových elektromobilov a len 1,4 milióna plug-in hybridov.

Drvivá väčšina predaných modelov BYD zostáva práve na domácom trhu. Export má tvoriť len malé percento. Napríklad v decembri 2022 z celkových predajov v objeme 234 598 kusov na export pripadlo len 11 320 kusov, čo je 4,8 %.

Podobne to s plug-in hybridmi vyzerá aj v Európe. Počas roka 2022 sa malo približne 2,2 milióna nabíjateľných vozidiel, z čoho na elektromobily pripadalo 1,3 milióna a na plug-in hybridy zvyšných 900 000 vozidiel.

Keď sa pozrieme na medziročný rast vykázaný čínskym výrobcom BYD, tak je jasné, že ho netreba podceňovať. Predaje nabíjateľných modelov dokázal strojnásobiť, a to aj napriek komplikáciám so stále zúriacim koronavírusom COVID-19, ktorý dal čínskemu trhu poriadne zabrať.

Náš tip
Čína láme rekordy. Do Európy exportuje kvantá elektromobilov
12. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+