MojElektromobil

Nabíjacie stanice pre elektrické autá umiestnené pri obchodných reťazcoch sú častokrát spôsobom, ako sa dá žiť s elektromobilom aj v paneláku bez dodatočných časových nákladov. Obzvlášť to platí v prípade, ak poskytujú možnosť bezplatného nabíjania aspoň počas doby, ktorú trávime v obchode.

Nakupovaniu sa prakticky nedá vyhnúť, a tak tento čas môžeme efektívne využiť aj na doplnenie energie vo svojom elektromobile či plug-in hybride. Na druhú stranu sú pre obchody nabíjacie stanice pomerne zaujímavým nástrojom ako prilákať zákazníkov.

Zneužívanie bezplatného nabíjania

Nie vždy však dobrá vôľa poskytovateľov padne na úrodnú pôdu a častokrát sa pri bezplatných nabíjacích staniciach opakovali situácie, kedy boli permanentne “okupované” tými istými osobami – neprekvapí, že v nemalom množstve išlo o taxikárov. Tí takto šetrili na nákladoch svojej podnikateľskej činnosti.

kaufland nabijanie elektromobilu zadarmo
Nabíjacia stanica pri Kauflande

Takmer permanentne obsadené nabíjacie stanice s bezplatným nabíjaním bez toho, aby človek skutočne využil služby obchodu tak neboli ničím výnimočným. Obchodné reťazce preto začali situáciu riešiť a možnosť bezplatného nabíjania zrušili. K takémuto kroku pred časom pristúpil reťazec LIDL, rovnaký scenár sa opakoval aj v prípade českých pobočiek obchodu Kaufland, ktorý u našich susedov bezplatné nabíjanie poskytoval po dobu 4 rokov. Teraz ho nasleduje aj slovenský Kaufland.

Nabíjačky pri Kauflande zmenia prevádzkovateľa

Nabíjacie stanice budú k dispozícii naďalej, akurát od 1. júla 2024 pod hlavičkou nového prevádzkovateľa budú spoplatnené. Ich prevádzku preberie spoločnosť ZSE Drive, ktorá tak do značnej miery rozšíri svoje pôsobisko o nové lokality.

Upozorňujeme, že dočasne niektoré nabíjacie stanice na sebe nemajú QR kódy, a preto tu klienti môžu nabíjať výlučne RFID kartou. V najbližších dňoch na nich však QR kódy pribudnú, čím prevádzkovateľ zabezpečí plnú funkčnosť aj cez mobilnú aplikáciu.

Nemali by ste prehliadnuť:

Nabíjacia stanica ZSE Drive Lučenec
Nabíjacia stanica ZSE Drive

Súčasťou novej stratégie s partnerským poskytovateľom je aj budovanie ďalších nabíjacích lokalít. Cieľom je, aby do konca tohto roka bola vybudovaná nabíjacia stanica pri každej prevádzke Kauflandu. Nájsť voľnú nabíjaciu stanicu, ktorú môže zákazník využiť počas nakupovania tak v konečnom dôsledku pre mnohých klientov bude väčším benefitom, než skúšať šťastie, či je bezplatná nabíjačka vôbec dostupná, alebo ju stále “okupujú” tie isté osoby.

Konkurencia na to ide inak

Svoje pôsobisko však rozširuje aj konkurencia. Obchodný reťazec Billa v spolupráci s partnerom OMV zvolil inú cestu. Nemajú síce také smelé ambície s počtom nabíjačiek ako Kaufland, pri svojich pobočkách však ponúkajú až 200-kilowattové ultrarýchle DC nabíjačky. Tie zatiaľ nájdeme výhradne v bratislavskom kraji, kde ponúkajú po dva až štyri nabíjacie body s výkonom do 150 až 200 kW.

Náš tip
Nový Polestar 3 sa dostáva k prvým zákazníkom
1. júla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+