MojElektromobil

LIDL dnes spúšťa spoplatnené nabíjanie na svojich sieťach. Pozitívny ohlas si však chce spraviť priateľskými cenami a absenciou časového obmedzenia. Ako teda nabíjať svoj elektromobil na staniciach známeho obchodného reťazca? Informácie sú zverejnené na stránke LIDL.

Stačí naskenovať QR kód z nabíjačky a ostatok už zvládnete

Pre zahájenie nabíjania na nabíjacej stanici LIDL je potrebné naskenovať QR kód príslušnej nabíjačky. Ten vás presmeruje na internetovú stránku, na ktorej kliknite na “Nabíjanie cez web”. Následne budete presmerovaný na platobný portál. Zadajte svoje platobné údaje a spustí sa proces nabíjania. Akonáhle bude váš elektromobil dostatočne nabitý, jeho nabíjanie ukončite na webe kliknutím na tlačidlo “Zastaviť”.

Za zmienku stojí fakt, že LIDL si zaúčtuje poplatok ešte pred začatím nabíjania. Konkrétnejšie ide o čiastku 80 eur. Ten slúži ako rezervácia maximálnej možnej sadzby za množstvo odobranej energie. Rezervácia prostriedkov bude automaticky vrátená na váš bankový účet a to konkrétnejšie za 5 dní.

Ceny za nabíjanie na staniciach LIDL sú nasledovné:

  • DC: 0,39 eur za kWh, minimálna cena za nabitie 3,51 eur + bloková suma 80 eur
  • AC: 0,24 eur za kWh, minimálna cena za nabitie 3,60 eur + bloková suma 80 eur

Pre porovnanie spomenieme aj ceny u konkurencie. ZSE Drive si za nabíjanie na vlastných staniciach účtuje nasledovne:

Program služieb Mesačný poplatok Voľný objem nabíjania (kWh) AC nabíjanie (cena za kWh) DC nabíjanie (cena za kWh) Ultra nabíjanie (cena za kWh)
ZSE Drive Guest 0 eur 0,39 eur 0,49 eur 0,59 eur
ZSE Drive Eco 0 eur 0,29 eur 0,39 eur 0,49 eur
ZSE Drive Partner 11,90 eur 40 kWh 0,19 eur 0,29 eur 0,39 eur
ZSE Drive Flat 69 eur 400 kWh 0,19 eur 0,19 eur 0,29 eur

Nesmieme zabudnúť spomenúť ani GreenWay, ktorého cenník je takýto:

Cenové programy ENERGIA MAX ENERGIA PLUS ENERGIA STANDARD JEDNORAZOVÉ NABÍJANIE
AC DC do 25 kW vrátane 0,20 eur 0,25 eur 0,30 eur 0,35 eur
DC do 25 kW do 100 kW vrátane 0,35 eur 0,45 eur 0,50 eur 0,55 eur
DC nad 100 kW vrátane 0,40 eur 0,55 eur 0,60 eur 0,65 eur
Voľné jednotky na mesiac 100 kWh 30 kWh
Mesačný poplatok 29,90 eur 9,90 eur 0 eur 0 eur

Potrebné je samozrejme zobrať do úvahy aj to, že ZSE Drive aj GreenWay si účtujú poplatky za prekročenie času vyhradeného na nabíjanie. LIDL nemá žiadne podobné časové limity potrebné na dokončenie nabíjanie a odchod s vozidlom mimo vyhradeného parkoviska.

LIDL svoje nabíjacie stanice spoplatní od 15. augusta. Avizuje výhodné ceny

4. augusta 2022

Od slovenského zastúpenia obchodného reťazca LIDL sme dostali oficiálne stanovisko k plánovanému spoplatneniu nabíjacích staníc. Zákazníci si budú vyberať medzi AC a DC nabíjaním, čo bude faktorom, ktorý ovplyvní cenu nabíjania. K spoplatneniu dôjde od 15. augusta. Presné ceny nabíjania zatiaľ neboli zverejnené, no LIDL avizuje, že “víziou je ponúknuť čo najvýhodnejšie ceny.”

Nabíjanie elektromobilov v nabíjacích staniciach umiestnených na parkoviskách našej siete bude spoplatnené od 15. augusta. Cena za kWh sa bude líšiť v závislosti od zvoleného AC alebo DC stojana. Zákazník si cenu bude môcť overiť online po naskenovaní QR kódu, ktorý je umiestnený na nabíjačke. Našou ambíciou je ponúknuť čo najvýhodnejšie ceny. Nateraz budeme ponúkať jednotné ceny pre všetkých zákazníkov.

Tomáš Bezák, Vedúci úseku komunikácie Lidl

Oficiálne informácie z Českej republiky, ktoré zverejnil portál Flotila.cz spomínajú spoplatnenie nabíjania vo výške 5,9 kč za 1kWh pri AC nabíjaní a 6,9 kč za 1 kWh pri DC nabíjaní. Nateraz sa vôbec nespomína žiadna možnosť zvýhodnenia pre nakupujúcich zákazníkov. Je dosť pravdepodobné, že podobný cenník bude zavedený aj na Slovensku. V takom prípade by sme platili 0,24 € za 1 kWh pri AC nabíjaní a 0,28 € za 1 kWh pri DC nabíjaní.

LIDL sa pripravuje na spoplatnenie nabíjacích staníc

1.8.2022

Obchodný reťazec LIDL sa pripravuje na spoplatnenie nabíjania elektromobilov a plug-in hybridov na svojich nabíjacích staniciach, ktoré sú umiestnené pri vybraných prevádzkach. Informácia sa začala objavovať v súvislosti s novým prehľadom podmienok používania, kde sú prítomné odkazy a formulácie spomínajúce spoplatnené nabíjanie či potrebu využívať platobný portál.

Z dostupných informácií predbežne vyplýva, že nabíjacie stanice LIDL budú spoplatnené v Českej republike aj na Slovensku. Podrobnosti nateraz chýbajú, takže nie je známe, kedy presne dôjde k zmene. Rovnako tak nie je známa ani pripravovaná cenová politika. Inak povedané, nevieme, kedy bude nabíjanie spoplatnené, a v akej výške.

Zahájení nabíjení autorizujete platební kartou ve Vašem mobilním telefonu na stránkách poskytovatele platebního řešení, odsouhlasením ceny za 1 kWh a minimální platby, a uvedením e-mailové adresy pro zaslání faktury.

Zprostředkovatelem platebního řešení pro nabíjecí stanice Lidl v České republice je externí partner has.to.be gmbh, Salzburger Strasse 26, 5550 Radstadt, Rakousko, Reg.Council Salzburk Reg.-No. FN399512 v VAT: ATU68066335. Od zprostředkovatele platebního řešení Vám bude po dokončení nabíjecího procesu zaslána faktura elektronicky ve formátu .PDF a .CSV na Vámi zadaný e-mail.

Aktuální cenu nabíjení za 1 kWh a minimální platbu pro zvolený nabíjecí konektor uvidíte a odsouhlasíte před autorizací platby a před zahájením nabíjecího procesu.

Formulácie z oficiálnej stránky LIDL pre Českú republiku

Na základe vyjadrení zo strany majiteľov elektromobilov z Českej republiky to vyzerá tak, že k 1. augustu 2022 zatiaľ nedošlo k žiadnej zmene. Na nabíjacích staniciach je akurát prítomný QR kód, ktorý po naskenovaní používateľa nasmeruje na informácie o budúcom spoplatnení nabíjania. Tie sa objavujú aj na oficiálnej stránke, avšak opäť bez konkrétneho termínu či cenníka. Reálne teda zatiaľ k úprave nedošlo, no všetko nasvedčuje tomu, že LIDL nabíjanie časom skutočne spoplatní.

Neoficiálne informácie z prostredia českých majiteľov elektromobilov uvádzajú, že cena nabíjania bude stanovená na 12,5 kč za 1 kWh. Naviazané to má byť na novú aplikáciu LIDL, pričom zákazníci, ktorí reálne nakúpia budú môcť nabíjanie využiť bezplatne. Fungovať to má tak, že pri nákupe nad 500 kč bude cena nabíjania znížená na 0 kč. Maximálna možná doba nabíjania údajne bude limitovaná na 40 minút. Pravdepodobným termínom spoplatnenia má byť september 2022, kedy bude podľa predbežných očakávaní pripravené technické zázemie, vrátane aplikácie.

Ako bude fungovať nabíjanie LIDL | Foto: LIDL.sk

Pripomíname, že zatiaľ ide o neoverené informácie, ktoré je treba brať s patričnou rezervou. So žiadosťou o poskytnutie oficiálneho vyjadrenia a podrobností sme sa obrátili priamo na LIDL. Po získaní stanoviska budeme článok aktualizovať. Jediné, čo je momentálne isté, je to, že LIDL do budúcnosti počíta s tým, že nabíjanie už nebude poskytovať všetkým úplne zadarmo.

Náš tip
Nabíjacie stanice pri obchodných reťazcoch BILLA, LIDL, Kaufland a Tesco: plány na rok 2022
15. augusta 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+