MojElektromobil

Mal som exkluzívne možnosť vyskúšať novinku Škoda Elroq v uliciach Amsterdamu. Elroq príde na trh oficiálne až v októbri a toto bola špeciálna zahalená verzia modelu. Niektoré detaily ešte nie sú finálne, avšak môžem sa podeliť o prvé dojmy a nové parametre. Napríklad poznáme už veľkosť batérie a dojazdu novinky.

Nový dizajn Modern Solid

Aj keď ide o zahalenú verziu, nový Elroq prinesie niekoľko zmien v dizajne. Elroq je prvým modelom Škoda, ktorý prinesie nový dizajnový štýl Modern Solid. Nový Elroq je tiež aj prvým elektromobilom značky Škoda v kľúčovom segmente kompaktných SUV (segment A-SUV).

Vďaka svojim kompaktným rozmerom a mimoriadne malému polomeru otáčania je taktiež ideálny aj do mestského prostredia. Prichádza nová maska Tech-Deck Face a nápis ŠKODA na kapote namiesto loga značky. Ide tak o prvý sériový model značky Škoda, ktorý tu nemá umiestnené logo.

skoda elroq
Predná maska Škoda Elroq

Za lesklo čiernou maskou Tech-Deck Face, ktorá nahrádza klasickú masku, inžinieri ukryli senzory, ako je radar a predná kamera.  LED predné svetlomety modelu Elroq majú aj nový výrazný dizajn. Sú vybavené tenkými hornými svetelnými pásmi pre obrysové svetlá a ukazovatele smeru spolu so svetlami pre denné svietenie.

V spodnej časti sa nachádzajú dva LED moduly pre stretávacie a diaľkové svetlá, ktoré ponúkajú horizontálnu reinterpretáciu ikonického dizajnu značky Škoda a zaisťujú maximálnu viditeľnosť za tmy. 

skoda elroq svetla
Novinkou sú horizontálne predelené predné svetlomety

Predné svetlomety sú k dispozícii v dvoch verziách, a aj štandardne dodávané delené svetlomety využívajú výhradne technológiu LED. Vrcholné Matrix-LED predné svetlomety využívajú technológiu Matrix s 36 jednotlivými svetelnými segmentmi.

Až štyri možnosti veľkosti batérie a jedna štvorkolka

Úplne nový model Škoda Elroq postavený na modulárnej platforme pre elektromobily MEB koncernu Volkswagen bude ponúkaný v štyroch variantách pohonu: Elroq 50, 60, 85 a 85x.  Tieto modely sa líšia kapacitou batérie a výkonom, ktorý sa pohybuje od 125 kW do 220 kW. 

Základný model Elroq 50 s pohonom zadných kolies je vybavený batériou s kapacitou 55 kWh a elektromotorom na zadnej náprave, ktorý vyvíja maximálny výkon 125 kW.  Elroq 60 má 63 kWh akumulátor a elektromotor s výkonom 150 kW. Oba tieto modely dosahujú maximálnu rýchlosť 160 km/h.

skoda elroq 2024
Zástup maskovaných prototypov

Modely Elroq 85 a Elroq 85x sú vybavené batériou s brutto kapacitou 82kWh.  Elroq 85 s pohonom zadných kolies má maximálny výkon 210 kW. Elroq 85x má druhý elektromotor umiestnený na prednej náprave, ponúka štandardne pohon všetkých kolies a maximálny výkon 220 kW. 

Obe verzie, Elroq 85 aj Elroq 85x, dosahujú maximálnu rýchlosť 180 km/ha majú elektrický dojazd až 560 km. Výkony od 125 kW do 220 kW, dojazd až 560 km v režime WLTP a časy nabíjania už za 28 minút z neho tiež robia ideálneho spoločníka pre cestovanie na dlhé vzdialenosti.

Verzia 50 60 85 85x
Druh batérie Lítium-iónová
Kapacita batérie (kWh) (brutto/netto) 55/52 63/59  82/77 
Výkon (kW) 125 150  210  220 
Maximálna rýchlosť (km/h) 160 180
Pohon Pohon zadnej nápravy Pohon 4×4

Vďaka veľkorysému priestoru s batožinovým priestorom s objemom 470 až 1580 litrov, spolu s kompaktnými vonkajšími rozmermi a šikovnými úložnými priestormi je Elroq ideálny pre jazdu v meste aj v jeho okolí. To umožňuje dosiahnuť vynikajúcu aerodynamiku a koeficient odporu vzduchu iba 0,26.

skoda elroq amsterdam
Škoda Elroq z bočného profilu

Vozidlo je tiež vybavené aerodynamickými kolesami a redukciou medzier v kolesách, ktorá rozširuje obloženie podbehov kolies a zlepšuje tak prúdenie vzduchu. V ponuke sú kolesá s priemerom od 19″ do 21″.

Interiér s minimálnymi zmenami

Virtuálny kokpit s uhlopriečkou 5″ poznáme už z modelu Škoda Enyaq a prehľadne zobrazuje najdôležitejšie jazdné údaje.  Ďalšie informácie vodič získava prostredníctvom na prianie dodávaného head-up displeja a vizualizáciou rozšírenej reality. Centrálny displej infotainment systému má štandardne uhlopriečku 13″ a zjednodušené menu a ovládacie rozhranie. 

Ponukou dizajnov interiéru modelu Elroq kladie Škoda Auto ešte väčší dôraz na udržateľné, odolné a praktické materiály.  Základným variantom pre toto kompaktné SUV je interiér Studio s prevažne tmavo šedými látkami. Napríklad v interiéri Loft je pre výplne dverí, sedadlá, palubnú dosku, stredovú lakťovú opierku a oblasť kolien použité čalúnenie Recytitan z recyklovaných vlákien vo farbe tmavá Melange.

Rýchlonabíjanie jednosmerným prúdom s výkonom až 175 kW

Všetky varianty úplne nového modelu Škoda Elroq podporujú rýchlonabíjanie jednosmerným prúdom, iba ponúkajú iný maximálny nabíjací výkon.  Modely Elroq 85 a Elroq 85x ponúkajú DC nabíjanie výkonom až 175 kW. Akumulátory všetkých štyroch verzií pohonu je možné nabiť z 10% na 80% kapacity už za 28 minút. 

skoda elroq nabijanie
Nabíjanie Škoda Elroq

V AC nabíjacích staniciach sa všetky modely Elroq nabíjajú rýchlosťou až 11 kW, pričom plné nabitie trvá približne 5,5 až 8 hodín v závislosti od daného variantu. 

Škoda Elroq podporuje funkciu automatického a manuálneho predohrevu batérie. Funkcia predohrevu pripravuje batériu na nabíjanie jednosmerným prúdom pri nízkych okolitých teplotách a optimalizuje tak rýchlosť nabíjania. Proces je možné aktivovať ručne stlačením tlačidla na centrálnom displeji infotainmentu, alebo automaticky cestou k nabíjacej stanici na základe údajov z navigácie a teploty batérie.

Aplikácia MyŠkoda: Špecifické služby pre elektromobily

Majitelia úplne nového vozidla Škoda Elroq môžu množstvo funkcií vozidla pohodlne ovládať prostredníctvom aplikácie MyŠkoda vo svojom smartfóne, ktorá spája rad možností a služieb v jednej aplikácii.  Aplikácia ponúka novú užívateľsky prívetivú a prehľadnú grafiku a novo umožňuje prístup k funkcii PowerPass pre kontrolu a správu nabíjacích procesov na verejných nabíjacích staniciach. 

prve jazdy skoda elroq
Škoda Elroq

Aplikáciu MyŠkoda je možné taktiež použiť na ovládanie nabíjacích procesov v domácom wallboxe a na diaľkovú aktiváciu klimatizácie vozidla. Medzi ďalšie špecifické služby pre elektromobily patrí možnosť integrácie nabíjacích zastávok do naplánovanej trasy v navigácii. Pomocou aplikácie MyŠkoda je možné elektrický model Škoda Elroq tiež diaľkovo zamykať a odomykať.

Oficiálne príde v októbri

Svetová premiéra modelu Škoda Elroq sa uskutoční na jeseň 2024. Čoskoro teda rozšíri ponuku plne elektrických SUV automobilky Škoda Auto. Automobilka v nasledujúcich rokoch uvedie na trh šesť čisto elektrických modelov. Elroq, ktorý je elektrickou alternatívou k modelu Škoda Karoq, môžeme rozmerovo zaradiť medzi rodinu vozidiel Škoda Enyaq a pripravovaný najmenší model SUV Škoda Epiq.

elektromobil škoda
Prehľad súčasného modelového radu elektromobilov Škoda

Galéria Škoda Elroq

Náš tip
Test Škoda Enyaq 85 Loft: Malý krok pre výrobcu, veľký skok pre používateľa
30. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+