MojElektromobil

Nový Polestar 3 sa začína oficiálne dostávať k prvým zákazníkom. Elektrické SUV sesterskej automobilky Volva prichádza s priaznivými parametrami a zaujímavejšou cenou. Samozrejme, keďže ide o prémiový model, cena tomu stále zodpovedá. Na tému upozornil portál Electrek.

Nový Polestar 3 sa dostáva k prvým zákazníkom

Automobilka si od novinky sľubuje naozaj veľa. Ide o prvý model značky, ktorý sa vyrába na dvoch kontinentoch, nižšia cena a lepšie parametre by mohli byť pre zákazníkov atraktívne tiež. Polestar 3 má byť tým, čo by malo poriadne elektrické SUV ponúkať. Napríklad aerodynamický dizajn, luxusný interiér nabitý technológiami, ale aj výborné jazdné vlastnosti a pocit, akoby ste jazdili v športovom aute. V ponuke sú momentálne 3 varianty.

Polestar 3
Polestar 3 | Zdroj: Polestar

Model Long Range Single Motor štartuje v Európe za cenu 78 590 eur a ponúka pohon zadných kolies a výkon 220 kW (299 koní). Má krútiaci moment 490 Nm a z nuly na stovku zrýchli za 7,8 sekundy. Vozidlo dokáže jazdiť maximálnou rýchlosťou 180 km/h a WLTP dojazd je na úrovni 650 km. Kapacita akumulátora je 111 kWh.

Nemali by ste prehliadnuť:

Veľká batéria, 3 výkonové varianty

Dvojmotorová Long Range verzia stojí 85 590 eur a ponúka dva elektromotory s výkonom 180 kW a pohon všetkých kolies. Celkový výkon tohto modelu je 360 kW (489 koní) pri krútiacom momente 840 Nm. Z nuly na stovku zrýchli tento variant za 5 sekúnd a dojazd je na úrovni 631 km. Veľkosť akumulátora sa nemení, každý variant ponúka kapacitu 111 kWh. Maximálna rýchlosť je 210 km/h.

Polestar 3
Polestar 3 | Zdroj: Polestar

Variant Long Range Dual Motor so zvýšeným výkonom má rovnako veľkú batériu (111 kWh) a stojí 92 190 eur. Taktiež ponúka dva elektromotory, no softvérovo je celkový výkon zvýšený na 380 kW (517 koní) a krútiaci moment 910 Nm.  Z nuly na stovku zrýchli za 4,7 sekundy a maximálna rýchlosť je 210 km/h.

Poteší operačný systém Android Automotive, ktorý pracuje v pozadí centrálneho displeja s uhlopriečkou 14,5 palca. Výkon palubnej nabíjačky je pri všetkých troch variantoch na úrovni 11 kW a maximálny výkon DC nabíjania je 250 kW.  Polestar 3 má byť priamou konkurenciou obľúbeným modelom Tesly, prípadne Porsche a podobne.

Konkurencia

V tejto kategórii to Polestar vôbec nemá jednoduché a konkurencia je veľmi silná. Spomenúť môžeme napríklad Teslu Model Y, ktorá je najpredávanejším elektromobilom vôbec a v minulom roku sa dokonca v Európe stala absolútne najpredávanejším vozidlom. Predbehla aj všetky spaľováky.

Na rovnakej platforme ako Polestar 3 je postavené aj Volvo EX90, veľké 7-miestne SUV, ktoré môže tejto novinke tiež poriadne zavariť. Pochádza od automobilkky, ktorá Polestar vlastní. Zaujímavý je ale napríklad aj nový Jaguar I-Pace a v podobnej cenovej kategórii nájdeme viac schopných elektromobilov.

Náš tip
Tesla Cybertruck konečne dorazila na Slovensko! Kedy a kde ju uvidíte?
1. júla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+