MojElektromobil

Po vyše pol roku od uvedenia na trh dorazila Tesla Cybertruck aj na Slovensko. Ikonický nerezový pick-up sa tak na naše cesty pozrie po prvýkrát, no určite nie naposledy.

Tento netradičný elektromobil bol pôvodne predstavený ako koncept v novembri 2019. Jeho premiéru sprevádzalo faux pas, pretože údajne nepriestrelné sklá sa pri ukážke rozbili. Napriek tomu však zaujal najmä dizajn karosérie pozostávajúci z plochých panelov z nehrdzavejúcej ocele.

Tesla Cybertruck v Bratislave
Tesla Cybertruck v Bratislave

Tesla plánovala spustiť výrobu vozidla v roku 2021, ale prví zákazníci sa dočkali až koncom novembra 2023. Od oficiálneho uvedenia na trh 1. decembra 2023 je Cybertruck zatiaľ k dispozícii len v Severnej Amerike.

Prvýkrát na Slovensku

Posledný júnový víkend roku 2024 priniesol pre slovenských priaznivcov automobilky Tesla možnosť vidieť nový Cybertruck na vlastné oči. V tomto prípade ale nejde o súčasť oficiálnej šnúry Cybertrucku po Európe. Vozidlo priniesla na Slovensko spoločnosť DriveTesla.sk.

Interiér Tesla Cybertruck
Interiér Tesla Cybertruck

Štartovacia cena modelu Cybertruck bola pri jeho prvom predstavení pred štyrmi rokmi pôvodne avizovaná na 39 990 USD (36 760 eur). Odvtedy sa toho však veľa zmenilo.

Tesla Cybertruck: Ceny a špecifikácie

V súčasnosti Tesla ponúka tri verzie s nasledovnými cenami:

  • Jednomotorová, pohon zadných kolies, dojazd 400 kilometrov – 60 990 USD (56 690 eur)
  • Dvojmotorová, pohon všetkých kolies, dojazd 547 kilometrov – 79 990 USD (74 350 eur)
  • Trojmotorový “Cyberbeast”, dojazd 515 kilometrov – 99 990 USD (92 940 eur)
Interiér Tesla Cybertruck
Interiér Tesla Cybertruck

Základná verzia však bude dostupná až budúci rok. Dvojmotorová verzia AWD disponuje systémovým výkonom 600 k (450 kW). Najvyššia, trojmotorová verzia “Cyberbeast” pridáva druhý indukčný motor na zadnú nápravu, čím zvyšuje maximálny kombinovaný výkon až na 845 k (630 kW) v režime Beast.

Nemali by ste prehliadnuť:

Korba Tesla Cybertruck
Ložná plocha Tesla Cybertruck

Oba spomínané varianty disponujú akumulátorom s kapacitou 123 kWh. Maximálny DC nabíjací výkon 800 V sústavy má dosahovať až 350 kW.

Tento obor dlhý takmer 5,7 metra a široký vyše 2 metre je neprehliadnuteľný aj doma v USA. Kedy sa dostane do predaja v Európe, a či vôbec, však zatiaľ známe nie je. Nie rozmery, ale ostré hrany karosérie môžu byť dôvodom, pre ktorý by mohol tento elektromobil problém s európskymi bezpečnostnými predpismi, a teda aj získať európsku homologizáciu.

frunk Tesla Cybertruck
Frunk Tesla Cybertruck

Teoreticky sa však môže dostať do EÚ formou individuálneho dovozu. Rovnakým spôsobom sa tu ocitol aj spomínaný Cybertruck na fotografiách.

Kedy a kde bude Tesla Cybertruck na Slovensku?

Teslu Cybertruck budete môcť vidieť na Slovensku opäť. Už čoskoro vás budeme informovať o tom, kde si ju budete môcť pozrieť na vlastné oči.

Náš tip
Prvá jazda so Škoda Elroq: poznáme veľkosti batérií a dojazd, zaparkuje aj s aplikáciou
1. júla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+