MojElektromobil

Energia zo Slnka sa v súvislosti s elektromobilmi skloňuje veľmi často. Ide o čistý zdroj energie, ktorý nás v konečnom dôsledku stojí len prvotnú investíciu. Potom je už nabíjanie prakticky zdarma. Ideálne je mať nejaký solárny panel priamo na vozidle, aby sa mohlo neustále dobíjať.

Šikovné riešenie

V tomto smere ale narážame na niekoľko fyzikálnych problémov. Solárne panely ešte nie sú také efektívne, aby sa to úplne oplatilo, navyše sú pomerne ťažké a zaberajú miesto. So zaujímavým riešením teraz prišla spoločnosť GoSun, ktorá predstavila špeciálny solárny panel určený priamo pre elektromobily. Jeho hlavnou výhodou je to, ho môže mať používateľ neustále pripevnený na streche a ľahko sa rozloží. A keď nie je potrebný, dá sa teoreticky schovať do kufra vozidla. Na tému upozornil portál Cnet.

Vodiči, ktorí majú záujem, si túto novinku môžu zarezervovať za poplatok 100 USD priamo na stránkach výrobcu. Celková cena solárneho panelu sa odhaduje približne na 3000 USD, oznámená zatiaľ oficiálne nebola. V predpredaji údajne spoločnosť zarobila už viac ako 1,8 milióna dolárov a prvé objednávky by sa k zákazníkom mali dostať začiatkom roka 2025.

Hmotnosť 32 kilogramov a výkon 1200 W

Solárny panel od GoSun má podľa výrobcu výkon 1200 W. Ako už vieme, čísla výkonu solárnych panelov sú udávané za optimálnych podmienok. Tie je prakticky nemožné dosiahnuť, počítame preto s reálnym výkonom 800-1000 W za ideálnych podmienok. Jeho hmotnosť je približne 32 kilogramov, čo je pomerne veľa.

Nemali by ste prehliadnuť:

Ak by sme počítali s priemerným výkonom 800 W, ktorý by tento solárny panel v rámci dňa dodával po dobu 12 hodín, vozidlo by počas tohto času prijalo 9,6 kWh energie. To vôbec nie je zlé, sú to však len teoretické čísla. Aké budú reálne čísla, ukáže až prax.

Výhody aj nevýhody

Na propagačnom videu môžete vidieť tento panel nainštalovaný na strešný nosič vozidla a spôsob jeho rozloženia. To je veľmi jednoduché a praktické. Pri dlhších trasách však takéto zariadenie na vrchu vozidla spôsobí horšiu aerodynamiku a vyššiu spotrebu. Preto si musí potenciálny záujemca dobre premyslieť, či sa mu to naozaj oplatí.

GoSun solarny panel
Zdroj: GoSun

V rámci jedného dňa údajne dokáže tento panel dobiť elektromobil na dojazd približne 50 kilometrov za ideálnych podmienok. To samozrejme závisí od počasia, ale aj od spotreby samotného vozidla. V priemere sa má dobiť na dojazd 20-40 km za deň. My v redakcii vidíme využitie tohto riešenia napríklad pri napájaní elektronických zariadení počas stanovačky a podobne.

Náš tip
Môže byť zásobovanie na Slovensku bezemisné? Známy obchodný reťazec pozná odpoveď
6. júla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+