MojElektromobil

Obchodný reťazec Billa od jari zásobuje nové nákladné auto. Nejde však o hocijaký nákladiak, ale plne elektrický Mercedes-Benz eActros 400. Po rade testov pristúpil obchodný reťazec v spolupráci s logistickým partnerom ku zakúpeniu elektrického vozidla s chladiarenskou nadstavbou. To bude nasadzované na trasu zo Serede, čiže v relatívnej blízkosti nedávno otvorenej 400-kilowattovej nabíjačky pre nákladné vozidlá v Trnave.

Tento poriadne veľký elektromobil disponuje lítium-iónovými akumulátormi. Celkovo 4 batériové bloky majú kapacitu po 112 kWh, čo vozidlu zaručuje celkový dojazd až 400 km. Maximálny nabíjací výkon je 160 kW. Doba nabíjania z 20 na 80 % kapacity batérie je približne jeden a pol hodiny.

mercedes eactros 400
Mercedes-Benz eActros 400 | Zdroj: Daimler Truck & Bus

Model Mercedes-Benz eActros je na trhu v dvoch variantoch – s tromi alebo štyrmi akumulátormi. To znamená celkovú kapacitu akumulátora buď 336, alebo 448 kWh. Trojbaterková konfigurácia umožňuje prekonať trasy až do 330 km. Tým výrobca profiluje model eActros pre sektor ťažkej distribučnej prepravy, kde vo väčšine prípadov takýto dojazd prevyšuje potreby.

Mohlo by vás zaujímať:

scania bev
Elektrický ťahač Scania | Zdroj: Scania

Ako je na tom konkurencia?

V súčasnosti je na slovenských cestách niečo vyše 20 elektrických nákladných vozidiel s hmotnosťou nad 3,5 tony. Veľký trhový podiel si drží najmä Volvo s jeho stredne ťažkými modelmi FE, FL a FM Electric. Podobne je na tom aj Mercedes-Benz s eActrosom.

Ambície presadiť sa na trhu však má aj Scania či MAN. Prvá spomenutá spoločnosť prišla dokonca s autonómnym elektrickým nákladiakom, ktorého dodávky sú naplánované už na rok 2026.

eFleet Day 2024 Truck&Bus&Van: Odborná konferencia pre rozvoj zelenej flotily v kamiónovej a autobusovej doprave

Téme elektromobility v nákladnej doprave a preprave pasažierov sa budeme podrobne venovať počas odbornej konferencie eFleet Day 2024 Truck&Bus&Van.

Počas programu konferencie sa bude pozornosť venovať aktuálnemu stavu elektromobility v nákladnej doprave a preprave osôb. Zistíte, ako je na tom elektrická nákladná doprava dnes a kam sa posunie už v najbližších rokoch. Všetky kľúčové informácie o konferencii nájdete priamo na oficiálnom webe.

Náš tip
Prvá jazda so Škoda Elroq: poznáme veľkosti batérií a dojazd, zaparkuje aj s aplikáciou
4. júla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+