MojElektromobil

Zatiaľ čo Slovensko je na absolútnom chvoste EÚ v predaji elektromobilov a v minulom roku sa ich nepredalo ani viac ako 3 percentá, sú tu krajiny, ktoré sú na tom podstatne lepšie. Nórsko už tradične všetkým ukazuje, že prechod na elektromobilitu má zmysel. Najnovšia správa z júna tohto roka uvádza, že až 85,3 percenta všetkých nových vozidiel registrovaných v krajine bolo elektrifikovaných s možnosťou nabíjania. Na tému upozornil portál Cleantechnica.

Len 3 percentá pre čisto spaľovacie vozidlá

V krajine s približne rovnakým počtom obyvateľov, aký má Slovensko, sa v uplynulom mesiaci predalo 17 512 vozidiel, z čoho až 14 009 bolo čisto elektrických. To predstavuje 80-percentný podiel. Ak k tomu pripočítame aj 931 plug-in hybridov (5,3 %), elektrifikované vozidlá s možnosťou nabíjania majú v Nórsku podiel až 85,3 percenta.

elektromobily norsko
Zdroj: Cleantechnica

Hybridných vozidiel bez možnosti nabíjať bolo predaných 2050 kusov (podiel 11,7 %). Ak si tieto všetky čísla spojíme dokopy, tak v tejto severskej krajine sa predáva až 97 percent áut, ktoré v sebe ukrývajú elektromotor. Zvyšné tri percentá patria spaľovacím vozidlám, dve z toho sú naftové a jedno percento patrí benzínovým.

Nemali by ste prehliadnuť:

Vysoký podiel elektrifikovaných vozidiel v Nórsku nie je žiadnym prekvapením. Krajina je v tomto smere najlepšou na svete, takéto čísla nedosahuje žiadna iná. 2,67 percenta v minulom roku na Slovensku sú oproti týmto číslam doslova smiešne. Priemer EÚ je niekde na úrovni 14 percent pre čisto elektrické modely a 7 percent pre plug-in hybridy. U nás predstavujú PHEV modely približne 3,4 percenta.

Predajom dominuje Tesla

Ak sa na predaje v Nórsku pozrieme z pohľadu konkrétnych elektromobilov, trhu vládne Tesla. Najpredávanejší je Model Y, ktorý sa v uplynulom roku stal celkovo najpredávanejším vozidlom v EÚ a porazil aj všetky spaľovacie modely. Druhé miesto patrí Tesle Model 3. Tretia priečka patrí pomerne prekvapujúco čínskemu elektromobilu MG4, nasleduje nové kompaktné Volvo EX30 a Volkswagen ID.4.

elektromobily norsko
Zdroj: Cleantechnica

Nórsko sa tiež môže pochváliť výborným energetickým mixom, takže používanie a nabíjanie elektromobilu je v krajine naozaj zelené. Viac ako 90 percent elektrickej energie pochádza z vodných elektrární, významný podiel majú aj veterné elektrárne. Výroba elektriky z fosílnych palív je v krajine absolútne minimálna. Zaujímavou informáciou je to, že Nórsko po prvýkrát prekročilo 10-percentný podiel predaja elektromobilov v roku 2014. V týchto časoch boli na trhu prakticky len modely Tesla, Nissan Leaf a niekoľko ďalších malých elektromobilov, ktoré nemôžu s dnešnými modernými modelmi vôbec súperiť.

Náš tip
Indická automobilka Tata Motors mieri na západ. Prinesie cenovo dostupné elektromobily
6. júla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+