MojElektromobil

História modelu Škoda Superb sa začala písať už pred takmer 90 rokmi, prvý model s názvom Superb bol predstavený v roku 1934. Jeho výroba však bola v roku 1949 zastavená a vozidlo vyššej kategórie sa v ponuke Škody znovu objavilo až v roku 2001, opäť pod názvom Superb.

Nový domov v Bratislave

Po vyše 22 rokoch a 1,6 milióna predaných kusoch v 3 generáciách automobilka Škoda presunula výrobu svojej vlajkovej lode Superb z českých Kvasín do bratislavského závodu koncernu Volkswagen. Rozhodnutie o výrobe štvrtej generácie modelu Superb v bratislavskom závode koncernu Volkswagen bolo oznámené už v novembri 2020, udialo sa tak z dôvodu zvýšenia efektivity pri výrobe sesterských modelov Volskwagen Passat a Škoda Superb. Ich výroba bude prebiehať na rovnakej linke.

Škoda Superb VW Passat Bratislava
Noví súrodenci z Bratislavy – Volkswagen Passat a Škoda Superb.

Zrod Škody Superb na Slovensku začína lisovaním karosárskych dielov, pokračuje ich zváraním a lakovaním. Do hotovej karosérie sa následne montujú ďalšie komponenty ako motor, podvozok či interiér. Na konci celého procesu z haly vychádza hotový automobil.

Dve karosárske verzie

Výroba štvrtej generácie sa začne modelom Škoda Superb kombi. Verzia liftback sa k nej pridá až v polovici roka 2024. Koeficient odporu vzduchu je 0,23 pri liftbacku a 0,25 pre kombi, čo predstavuje medzigeneračné zlepšenie o 10 a 15 %. Pri Superbe, ktorého častým pôsobiskom je diaľnica, to vo vyšších rýchlostiach prinesie výrazné zlepšenie spotreby paliva.

Škoda Superb motory

Všetky motorizácie budú k dispozícii výhradne s automatickou prevodovkou. Jej volič taktiež zmenil polohu, po novom sa nachádza na stĺpiku riadenia pri páčke stieračov.

Premiéru mild-hybridu v Superbe predstavuje benzínový motor 1,5 eTSI (110 kW), ponuka pokračuje motorom 2,0 TSI (150 kW). V oboch prípadoch ide o verzie s pohonom predných kolies. Vrcholom ponuky benzínových motorov je 2,0 TSI (195 kW) 4×4.

Naftu zastupuje motor 2,0 TDI v dvoch verziách, základná 110kW s pohonom predných kolies a 142 kW s pohonom 4×4.

Škoda Superb hybrid

Nás najviac zaujímala plug-in hybridná verzia, ktorá oproti predchádzajúcej generácii ponúka až dvojnásobný dojazd (vyše 100 km). To sa udialo najmä zväčšením kapacity batérie. Nová generácia modelu Superb PHEV však prináša aj možnosť DC nabíjania výkonom až 50 kW. Nový Superb tak bude neporovnateľne lepšie použiteľný v režime čisto elektrickej jazdy.

Príchod plug-in hybridu na trh sa však očakáva až na jeseň 2024. Dostupný bude výhradne s karosériou kombi.

Prvý kontakt s EV

Predchádzajúca generácia Škody Superb iV sa dlhodobo držala v TOP10 predaja plug-in hybridov na Slovensku. Možno predpokladať, že vylepšený plug-in hybridný pohon v novej generácii bude pre mnohých vstupom do sveta elektrickej mobility.

Náš tip
Aké elektromobily a plug-in hybridy kupujú Slováci najviac? Toto je rebríček TOP 10
1. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+