MojElektromobil

Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) zverejnila, že na Slovensku počas prvého polroka 2023 bolo prihlásených už približne toľko nových elektromobilov, ako počas celého minulého roka. Konkrétne ide o 1932 batériových elektromobilov z kategórií M1 a N1 (osobné autá a malé dodávky). Toto číslo zahŕňa údaje od importérov aj individuálne dovozy vozidiel.

Naproti tomu stojí informácia o 1086 batériových elektromobiloch, ktorú prezrádzajú štatistiky Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej Republiky (ZAP SR). Ide však len o priamy predaj bez individuálneho dovozu a výhradne kategórie M1 (osobné autá). Veľmi približne tak vieme získať predstavu o tom, akou veľkou mierou sa na prírastkoch podieľal práve individuálny dovoz.

Približný pohľad na import

Jednoduché odčítanie spomínaných dvoch čísel tak úplne nestačí, pretože tu máme ešte kategóriu N1, ktorú SEVA do čísla zahrnula, no ZAP SR nie. Neberte to teda ako žiadne exaktné číslo, len veľmi približnú hodnotu. Individuálny dovoz elektromobilov na Slovensko predstavoval približne 1932 – 1086 =  846 kusov. To máme ako jednoduchý základ.

Ak by sme potom do úvahy zobrali, že celkové predaje malých úžitkových automobilov (kategória N1) počas roka 2023 dosahovali približne 9 % z predajov osobných áut (4181 vs. 45 457) a podobné “rozloženie síl by prebehlo aj v prípade elektrických modelov pri importe, tak by sme sa dostali na číslo približne 1300 predaných elektromobilov na SR a individuálny dovoz by predstavoval okolo 600 kusov. Opäť pripomínam, že ide o odhad a nie exaktné čísla. K tým sa dostaneme až časom. Ide skôr o ukážku, že individuálny dovoz tvorí nemalé percento z celkových elektromobilov (niekde na úrovni 30 až 40 %).

Prehľad najpredávanejších elektromobilov a plug-in hybridov

Čo ale poznáme presne sú na Slovensku najpredávanejšie elektromobily a plug-in hybridy za obdobie január až júl 2023. Tie sleduje spomínaný Zväz automobilového priemyslu Slovenskej Republiky a v štruktúrovanej forme nám do nich umožnila nahliadnuť SEVA.

Najpredávanejšie elektromobily na Slovensku

 1. ŠKODA Enyaq – 188 kusov
 2. Volkswagen ID.4 – 69 kusov
 3. Hyundai IONIQ 5 – 64 kusov
 4. KIA EV6 – 63 kusov
 5. EQS od Mercedes-EQ – 60 kusov
 6. Dacia Spring – 46 kusov
 7. ŠKODA Enyaq Coupé – 45 kusov
 8. Hyundai KONA Electric – 44 kusov
 9. Volkswagen ID.5 – 42 kusov
 10. Toyota BZ4X – 34 kusov

Najpredávanejšie plug-in hybridy na Slovensku

 • Toyota RAV4 PHEV – 197 kusov
 • KIA Sportage PHEV – 155 kusov
 • Hyundai TUCSON – 121 kusov
 • Mazda CX-60 – 96 kusov
 • BMW X3 – 60 kusov
 • Lexus NX – 55 kusov
 • Mercedes-Benz GLC – 49 kusov
 • Mercedes-Benz GLE – 48 kusov
 • Škoda Superb iV – 47 kusov
 • Hyundai SANTA FE – 37 kusov

Chcete si kúpiť alebo vyskúšať Teslu?

Na Slovensku máme viacero firiem, ktoré sa zameriavajú na elektromobily značky Tesla a celý proces objednania, kontroly, nákupu a všetkého ďalšieho vedia vybaviť za vás, dokonca v konečnom dôsledku získate aj lepšiu nákupnú cenu. Dve kľúčové pre prípadných záujemcov sú DriveTesla.sk.sk (pomoc s nákupom, dovozom a všetkým okolo) a NaTesle.sk (testovacie jazdy), ak si chcete dopredu vyskúšať, či je Tesla skutočne tým pravým.

17. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+