MojElektromobil

Štýlové malé autíčko Honda e končí svoju kariéru na európskych trhoch. Auto sa vytratilo z ponuky predajcov bez priamej náhrady v danom segmente, na stránke slovenského dovozcu už nie sú dostupné ani cenníky k vozidlu.

Bez priamej náhrady

Imidžovka Honda e vypadla z ponuky slovenského importéra. Rovnako sa tak stalo napríklad aj v Česku, Nemecku, či Rakúsku. Model e bol zhmotnením prototypu Honda Urban EV Concept do produkčnej verzie, ktorá sa objavila v roku 2020.

Koncept aj sériová Honda e odkazovali svojim retro dizajnom na Hondu Civic I. generácie, ktorá prišla na trh v roku 1972. V čase ropnej krízy bolo toto malé a ekonomické autíčko veľmi obľúbené aj v USA, kde dovtedy kraľovali najmä veľké autá s motormi V8. V obmedzenom množstve sa tento model dodával aj do Československa, u nás ho preslávila najmä jeho “úloha” v populárnom seriáli Nemocnica na okraji mesta, kde na ňom jazdil seriálový doktor Arnošt Blažej.

Honda Civic 1972
Honda Civic I. generácie, známa aj zo seriálu Nemocnica na okraji mesta | Zdroj: Honda

Na západných trhoch Honda uvádza nový elektromobil e:Ny1, ktorý však spadá do kategórie SUV nižšej strednej triedy, a preto ho nemožno považovať za nasledovníka malého mestského auta. Na Slovensku v súčasnosti Honda neponúka žiadny elektromobil; jediným modelom umožňujúcim jazdu bez spaľovacieho motora je model CR-V plug-in hybrid, ktorý ponúka dojazd na elektrinu na úrovni 81 km.

Honda e končí svoju kariéru potichu

Za rozhodnutím o ukončení predaja stoja pravdepodobne nelichotivé predajné čísla. Model Honda e bol uvedený na slovenský trh na v lete 2020, kedy sme ho podrobili testu v našej redakcii. Cenovka vozidla začínajúca na sume 34 990 eur však zrejme odradila väčšinu záujemcov o malé mestské vozidlo s dĺžkou tesne pod 3,9 metra.

honda e
Honda e

Výkon 100, resp. 113 kW je solídny, menej lákavý bol už dojazd len niečo vyše 200 km v závislosti od konkrétnej špecifikácie. Hrubá kapacita akumulátora dosahovala úroveň 35,5 kWh.

Ojedinelým prvkom v segmente malých vozidiel (kategória B) bolo napríklad použitie kamier namiesto spätných zrkadiel.

Honda e končí – čo namiesto nej?

Najbližším konkurentom, ktorý tiež spadá do kategórie štýlového mestského autíčka, je Fiat 500e. Ten prišiel na trh začiatkom roka 2020 a vyrába sa súbežne so svojim hybridným predkom Fiat 500.

Fiat 500e 3+1 (Foto: Fiat)
Fiat 500e | Zdroj: Fiat

O niečo menšie vozidlá mal v ponuke koncern Volkswagen, išlo o známe trojičky z Bratislavy – veľmi obľúbené modely Volkswagen e-up!, Škoda Citigo-e iV a Seat Mii electric, posledný menovaný sa však na Slovensku nepredával. Aj tieto modely však už ukončili svoju kariéru a túto jeseň ich miesto v bratislavskom výrobnom závode zaujali väčšie vozidlá Volkswagen Passat a Škoda Superb.

renault 5 prototyp elektromobil
Prototyp Renault 5 E-Tech electric | Zdroj: Renault

Naopak novinku v segmente imidžových malých vozidiel predstavila značka Renault, ktorá budúci rok uvedie na trh nový model Renault 5 E-Tech electric. Ten sľubuje základnú cenu na úrovni približne 25 000 eur. V porovnaní so štartovacou cenou Hondy e ide o markantný rozdiel, nakoľko lepšie vybavená Honda e už svojou cenovkou zasahovala o niekoľko tried vyššie, napríklad ku základnej Tesle Model 3.

Náš tip
Najlacnejšie elektromobily na Slovensku: aktuálny zoznam a ceny
11. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+