MojElektromobil

Legenda sa vracia. Aj tak by sa dalo nazvať to, že elektrické Niro prichádza v novej verzii. Pôvodná Kia e-Niro vzbudila veľa pozornosti, a to vďaka výbornej využiteľnosti, nízkej spotrebe a slušným dojazdom. Ide o auto, ktoré sa nestratí ani ako rodinný voz, pričom ponúka všetko to, čo od elektromobilu potrebujete. Nové Niro sa snaží na toto všetko nadviazať.

V prvom rade vylepšeným dizajnom, ktorý zapadá do dizajnovej línie ostatných modelov automobilky. A darí sa mu to celkom dobre. Čo sa týka parametrov a ostatných vlastností, v tomto smere sa toho až tak veľa nezmenilo, čo je trochu škoda. Takže aká je novinka v reálnom svete? Toto je test elektromobilu Kia Niro EV.

ČSOB Leasing
EKO financovanie Kia Niro EV
Elektromobily majú u nás vždy zelenú. Pozrite si našu ponuku financovania, a vyberte si tú, ktorá vám najviac vyhovuje. Jazda v elektromobile nemusí byť len sen. Financovanie od ČSOB Leasing je skvelou možnosťou.

Kia Niro EV môžete mať za 293 € mesačne. Ponuka platí pre podnikateľské subjekty.

Tet Kia Niro EV: Cena a výbava

Elektrické Niro EV začína na cene 44 490 eur v základnej výbave. Tentokrát sa ponúka len s jednou veľkosťou akumulátora – 64,8 kWh (využiteľných). Cena konkrétneho mnou testovaného modelu je 52 160 eur.

VýbavaVýkonKapacita batérieCena
Silver150 kW /204 k64,8 kWh44 490 €
Gold150 kW /204 k64,8 kWh48 590 €
Premium150 kW /204 k64,8 kWh53 890 €

Tepelné čerpadlo nie je súčasťou výbavy Silver, môžete ho mať za príplatok 1100 eur. Vo vyšších výbavách sa nachádza štandardne. Silver výbava má taktiež menší displej infotainmentu – 8″ vs 10,25″ vo vyšších výbavách. Vo výbave Gold a Platinum si môžete dokonca zvoliť farbu C stĺpika. Na výber je 6 prevedení a stojí to 190 eur.

Vo všetkých výbavách sú k dispozícii 17″ kolesá a Kia ponúka 7-ročnú záruku na vozidlo (alebo 150 000 km) a taktiež 7-ročnú záruku (alebo 150 000 km) na akumulátor. Garantuje pritom, stratu kapacity menšiu ako 30 %.

Test Kia Niro EV: Tabuľka s parametrami

Dĺžka / šírka / výška4 420 / 1 825 / 1 570 mm
Rázvor2 720 mm
Koeficient odporu vzduchu0,29
Priemer otáčania10,6 m
Pohotovostná hmotnosť1 682 - 1 739 kg
Batožinový priestor vzadu475 / 1 392 l
Batožinový priestor vpredu20 l
Výkon elektromotora150 kW / 204 k
Krútiaci moment255 Nm
Kapacita akumulátora64,8 kWh (využiteľných)
Hmotnosť akumulátora443 kg
Maximálna rýchlosť167 km/h
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h7,8 s
Dojazd udávaný výrobcom (kombinovaný)460 km
Palubná nabíjačka11 kW
Výkon DC nabíjania80 kW

Test Kia Niro EV: Batéria a nabíjanie

Kia Niro EV sa v tomto prípade veľmi od predchodcu nezmenila. Prakticky vôbec. Máme tu akumulátor s využiteľnou kapacitou 64,8 kWh, 11 kW palubnú nabíjačku a 80 kW DC nabíjanie. Osobne mám práve s týmto nabíjaním problém a bol by som rád, keby sa dostalo cez hranicu 100 kW. Na dlhších cestách si kvôli tomu na nabíjačke postojíte o niekoľko minút navyše.

test Kia Niro EV
Kia Niro EV | Zdroj: Michal Lauko

Ak sa pozriem na konkurenciu, tak napríklad lacnejšia a menšia Mokka-e od Oplu s menšou batériou už ponúka 100 kW DC nabíjanie. To isté platí aj pre silnejšieho konkurenta v podobe Renault Megane E-Tech, ktorý sa vie taktiež nabíjať výkonom 100 kW. Ten má však ešte jedno eso v rukáve, ktorým je 22 kW AC nabíjanie.

Udávané parametre sú jedna vec, no realita druhá. Poďme sa preto pozrieť na moje postrehy z používania a nabíjania. Pomocou palubnej nabíjačky máte z 0 na 100 % nabité za menej ako 7 hodín v prípade, že využijete maximálny možný výkon nabíjačky. To nie je zlé.

Kia Niro EV nabijaci port
Nabíjací port vpredu | Zdroj: Michal Lauko

DC nabíjanie som otestoval viackrát. Prvýkrát som auto nechal vybiť len na 5 % a zaujímalo ma, ako si poradí bez predchádzajúceho predhriatia. Pred samotným nabíjaním som prešiel asi 10 km po meste, takže batéria pripravená nebola. Na nabíjanie som využil 350 kW stojan od ZSE Drive v Auparku.

Kia Niro EV krivka nabijania
Krivka nabíjania | Zdroj: ZSE Drive

Výsledok je tak trochu očakávaný. Na nabíjačku som prišiel len s 5 percentami batérie a bol som zvedavý, ako sa s tým auto popasuje. Na udávaných 80 kW som sa samozrejme nedostal, čo je vzhľadom na to, že som nabíjal v zime, pochopiteľné.

Maximálny výkon počas nabíjania auto dosiahlo hneď v úvode, potom výkon klesol jemne nad 60 kW, kde sa držal až do 60 percent nabitia. Avšak na 4 minúty medzitým klesol na 53 kW. Prvých 25 percent akumulátora sa nabilo za 16 minút (z 5 % na 30 %). Z 20 na 80 % som sa dostal za 43 minút. Nie je to zlý čas, ale v porovnaní s predchádzajúcim Nirom sa prakticky nikam neposunul.

Celkovo som na nabíjačke strávil 68 minút, nabil som z 5 do 87 % a auto si zobralo 54,79 kWh energie.

Cesta na východ, skúsenosti s nabíjaním a predohrevom

Počas testovania som sa vybral na východ, konkrétne do Spišského Podhradia. Kia Niro EV ukázala, že veľká batéria v kombinácii s dobrými spotrebami znamenajú, že takéto cesty nie sú absolútne žiadnym problémom. Avšak rýchlosť nabíjania mohla byť naozaj vyššia.

K dispozícii mám aj predohrev akumulátora, ktorý sa spustí v prípade, že ako cieľovú destináciu nastavím rýchlu nabíjačku. Počas tejto cesty sa predohrev spustil dvakrát, o čom ma auto informovalo prostredníctvom ikony batérie so špirálou vo vnútri.

predhrev baterie kia niro ev
Informácia o predhreve batérie | Zdroj: Miroslav Schwamberg

A predohrev fungoval. Prakticky okamžite po napojení na rýchlu nabíjačku som sa dostal blízko 80 kW, čiže blízko maximálnemu výkonu auta. Len je škoda, že si Kia Niro EV nedokáže takýto výkon udržať dlhšie. Počas nabíjania párkrát klesol na úroveň približne 40 kW, a to aj napriek tomu, že to začalo dvojnásobkom. Stalo sa to v časti, kedy by výkon mohol byť podstatne vyšší, akumulátor bol v tom čase nabitý približne na polovicu.

test Kia Niro EV
Pri nabíjaní výkon bežne klesá pod 50 kW | Zdroj: Michal Lauko

V konečnom dôsledku ma pri dlhších jazdách brzdilo hlavne pomalšie nabíjanie. Na nabíjačkách som musel vždy stráviť aspoň 40 minút na to, aby bol dojazd dostatočný. Nabíjal som väčšinou do 70 – 80 percent.

Počas nabíjania mám k dispozícii všetky dôležité údaje. Na displeji vidím aktuálny nabíjací výkon v kW (nie km/h) a aj čas do úplného nabitia. Taktiež nechýba ani čas do mnou nastavenej úrovne nabitia, napríklad do 80 %. A samozrejmosťou je aj informácia o aktuálnom stave nabitia batérie v percentách.

Kia Niro EV informacia pri nabijani
Informácie pri nabíjaní | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na Nire je zaujímavé aj umiestnenie nabíjacieho portu vpredu v strede. To so sebou nesie množstvo nesporných výhod, ale aj nevýhod. V prvom rade, toto umiestnenie vám zabezpečí, že sa dokáže pripojiť na nabíjanie prakticky odkiaľkoľvek. Ak sa na vedľajšom nabíjacom bode už nejaké auto nabíja, nemusíte vôbec riešiť, či je kábel dostatočne dlhý. Vždy bude.

test Kia Niro EV nabijaci port
Zatvorený nabíjací port vpredu | Zdroj: Michal Lauko

Párkrát sa mi v minulosti stalo, že som prišiel k nabíjačke, chcel nabíjať, no auto malo port na nesprávnej strane. A z druhej strany som ho zaparkovať nemohol, pretože tam stálo iné auto. V tomto prípade sa to stať nemôže.

Na druhú stranu, parkovanie predkom veľmi neobľubujem, pretože po nabíjaní sa vychádza ťažšie. Pokiaľ stojím v rade zaparkovaných vozidiel, pri cúvaní nemám šancu vidieť premávku a hrozí tu zvýšené riziko nárazu. Ak zabudnem nabíjací port zavrieť, auto ma na to neupozorní.

Test Kia Niro EV: Jazda, režimy, výkon, rekuperácia

Pod kapotou máme elektromotor s výkonom 150 kW, čiže úplne rovnakým, ako v prípade predchodcu. Tam som sa sťažoval na problém s jeho prenesením na vozovku, v tomto prípade je to o niečo lepšie, no stále nie úplne ideálne. Na suchých cestách som problém nemal, no ak trochu naprší, nejakému tomu prešmyknutiu kolies sa nevyhnete.

Je to jednoducho daň za vyváženie hmotnosti na stred, zadný náhon by bol v tomto prípade lepším riešením. Avšak vzhľadom na to, že Niro sa vyrába aj v iných motorizáciách, je predný náhon logickým vyústením.

test Kia Niro EV
Kia Niro EV | Zdroj: Michal Lauko

Počas jazdy mám k dispozícii informáciu o aktuálnom dojazde a na infotainmente v menu “EV” vidím napríklad aj vzdialenosť k najbližšej verejnej nabíjačke. Vpravo v menšom okne môžem mať neustále zobrazené vybrané informácie, ja som si samozrejme ako elektromobilista zvolil stav nabitia batérie v percentách, keďže na displeji za volantom túto informáciu nevidím.

Ak počas jazdy klesne úroveň nabitia batérie pod 15 %, automaticky sa zobrazí výstraha a auto ponúkne zoznam nabíjačiek, ktoré sa nachádzajú najbližšie a ku ktorým vás dokáže odnavigovať. Ďalšie upozornenie sa objaví pri 5 percentách.

test Kia Niro EV
Výstraha pri nedostatočne nabitom akumulátore | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Konečne aj elektrické Niro dostalo funkciu I-Pedal. Ide vlastne o možnosť kompletne ovládať vozidlo jedným pedálom bez použitia bŕzd. Rekuperácia je naozaj veľmi silná a vie zastaviť až do 0. Predchádzajúci model, ale napríklad aj Kona, vedeli zastaviť do nuly až po podržaní páčky rekuperácie. Pri rekuperácii pozor v prípade, kedy je auto nabité doplna, keďže prvé kilometre kvôli tomu nerekuperuje vôbec.

Rekuperáciu je v tomto prípade možné tiež nastavovať páčkami, pričom tá najvyššia predstavuje funkciu I-Pedal. Len škoda, že I-Pedal musím zapínať zakaždým manuálne – musím ťuknúť do páčky rekuperácie. To isté platí aj po cúvaní, kedy sa rekuperácia automaticky prepne do režimu o jeden stupeň slabšieho.

test Kia Niro EV
Kia Niro EV | Zdroj: Michal Lauko

Pri šoférovaní v meste poteší aj taká drobnosť, akou je automatické upozornenie na pohnutie sa vozidla pred vami na semafore.

Samotné šoférovanie a jazda sú samozrejme príjemné. Auto reaguje na pedál okamžite. K dispozícii mám tri jazdné režimy – EKO, normálny a športový, prepínať si ich môžem jednoducho tlačidlom na volante. Na základe zvoleného režimu si vozidlo automaticky upravuje aj predpokladaný dojazd na batériu.

Pri jazde na diaľnici som otestoval aj adaptívny tempomat, ktorý funguje tak, ako by mal. K dispozícii je aj systém udržiavania v jazdnom pruhu, akýsi odľahčený autopilot. A funguje to veľmi dobre. Nejde len o klasické vytočenie volantu pri prechádzaní cez pruh, auto naozaj dokáže prakticky jazdiť samo.

Infotainment

Displej infotainmentu má v základe uhlopriečku len 8″, každá vyššia výbava už disponuje plnohodnotným dotykovým displejom s uhlopriečkou 10,25″. Systém je ladený do čiernej, čo pôsobí nielen moderne, ale príjemne to dopĺňa atraktívny interiér. Navyše, takto nie sú viditeľné rámiky okolo displeja. Takto nejako by to malo vyzerať v roku 2023.

Kia Niro EV infotainment
Displej infotainmentu | Zdroj: Michal Lauko

Samotný operačný systém je už starý známy. Domovská obrazovka ukazuje aktuálny čas a dátum a taktiež náhľad mapy. Posunutím doprava sa dostávam do menu aplikácií. Systém je dostatočne svižný a prostredie moderné.

Na dotyk reaguje dobre, páči sa mi intuitívne ovládanie, najmä softvérové tlačidlá vľavo hore, pomocou ktorých sa viem dostať späť, prípadne na domovskú obrazovku.

Súčasťou je aj navigácia, ktorá je taktiež stará známa. Kia ponúka aktualizáciu mapových podkladov po dobu 7 rokov. Avšak mapy úplne aktuálne neboli. Chýbalo niekoľko kruhových objazdov a pri nových obchvatoch Bratislavy ma navigácia stihla dostať aj do slepej uličky.

navigacia Kia Niro EV
Navigácia v Kia Niro EV | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samotné navigovanie je pohodlné a príjemné. Pred križovatkou sa v pravej časti displeja zobrazí jej náhľad, a tak sa nemôže stať, že by ste nevedeli, kam presne odbočiť. Vyhľadávanie je možné nielen podľa adries, ale aj bodov záujmu. Najzaujímavejšími sú samozrejme nabíjačky.

Na mape si môžem nechať zobraziť kruh aktuálneho dojazdu, ktorý však treba brať len orientačne. Najviac mi chýba automatické plánovanie trasy aj s nabíjaním. V roku 2023 by som takúto funkciu v elektromobile určite privítal. Potešili by sa najmä začínajúci elektromobilisti.

Test Kia Niro EV: Exteriér a interiér

Práve dizajn je to, čo novinku najviac rozlišuje od predchádzajúcej verzie. Dizajn celkovo dospel a úspešne sa zaradil do aktuálnej ponuky výrobcu. V porovnaní s elektrickou EV6 je nové Niro stále menším autom, a preto je vhodnejšie aj do mesta. Vonkajší dizajn dotvárajú ostrejšie hrany a atraktívne riešené predné aj zadné svetlá. Ale pozor, v základnej výbave ide len o bežné halogény, vo vyšších výbavách tu máme LED svetlá. Avšak matrixy sa nekonajú.

Kia Niro EV svetla
Kia Niro EV | Zdroj: Michal Lauko

Zaujímavým prvkom sú C stĺpiky, ktoré pomerne výrazne vystupujú, no zároveň sú od vozidla aj mierne oddelené. To zámená, že vo vnútri dokáže prúdiť vzduch. Do akej miery je toto riešenie aerodynamické a pomáha znižovať spotrebu, vie asi len samotný výrobca. Čo však vieme my, je, že zákazník si môže za poplatok vybrať s rôznych farebných prevedení. Detail, vďaka ktorému sa môže veľmi jednoducho odlíšiť.

Kia Niro EV
C stĺpik dopĺňa dizajn vozidla | Zdroj: Michal Lauko

Celkovo vyzerá nové Niro EV naozaj veľmi dobre a atraktívne. Páči sa mi aj v mnou testovanej farbe, ktorá je síce výrazná, no nekričí až príliš.

Kia Niro EV kufor vpredu
Malý kufor vpredu výborne poslúži na odloženie káblov | Zdroj: Michal Lauko

Interiér je taktiež značne zmodernizovaný. Opäť tu máme klasické koliesko, pomocou ktorého zaradíme prevod dopredu alebo dozadu. Displej infotainmentu a displej za volantom sú modernejšie a celkovo to vnútri vyzerá lepšie. Problém nemám ani s použitými materiálmi. Páči sa mi, že ovládacie prvky na dverách sú presne na dosah ruky. Ani blízko a ani ďaleko.

test Kia Niro EV priestor vzadu
Dostatok miesta aj vzadu | Zdroj: Michal Lauko

Na priestor vnútri som sa nesťažoval pri pôvodnom modeli, nesťažujem sa ani tu. Je ho tu dostatok nielen vpredu, 4 dospelé osoby sa odvezú absolútne bez problémov. Oceňujem aj celkom dobre riešené držiaky na nápoje a k dispozícii mám nielen veľký USB konektor, ale aj moderný USB-C.

test Kia Niro EV USB
Všetky dôležité USB konektory | Zdroj: Michal Lauko

Zadný kufor má objem veľmi slušných 475 litrov, po sklopení sedadiel sa dostávame až na 1 392 litrov. Menší kufor sa nachádza aj vpredu. Nie je to síce žiadna Tesla, ale na uloženie nabíjacích káblov postačí. A vzhľadom na umiestnenie nabíjacieho portu je tento úložný priestor na káble extra vhodný. Jeho objem je 20 litrov.

Test Kia Niro EV: Spotreba a dojazd

Ak je niečo, v čom bola predošlá generácia veľmi dobrá, tak je to spotreba a dojazd. Aj napriek tomu, že kapacita akumulátora až taká veľká ne je, nižšia spotreba zabezpečí stále veľmi slušné dojazdy. Pripomínam, že Kia Niro EV nie je vyrobená na čisto elektrickej platforme, a to z jedného veľmi jednoduchého dôvodu. Toto vozidlo je k dispozícii aj v iných ako elektrických motorizáciách.

Počas testu som na diaľnici pri stálej rýchlosti 130 km/h dosiahol spotrebu 22,1 kWh/100 km, čo nie je vzhľadom na vonkajšiu teplotu 6 stupňov celzia zlé. Pri takejto spotrebe by bol celkový zimný dojazd pri 100 % nabitej batérii na úrovni 293 km.

Kia Niro EV spotreba dialnica
Diaľničná spotreba | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Potom som sa presunul na okresky a jazdil rýchlosťou 90 km/h mimo obce, 50 km/h v obci. Pri takejto jazde a rovnakých poveternostných podmienkach bola spotreba na úrovni 15,9 kWh/100 km. Celkový dojazd by bol v tomto prípade 408 km.

Kia Niro EV spotreba okresky
Spotreba na okreskách | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Podmienky počas testu síce neboli úplne najhoršie, no ani nie ideálne. V lete pri teplote okolo 20 stupňov Celzia by boli spotreby určite nižšie a celkový dojazd vyšší. No aj napriek tomu ide o veľmi slušné hodnoty. Dúfam, že sa mi toto auto podarí získať na pár dní aj za teplejšieho počasia.

Kia Niro EV spotreba v meste
Mestská spotreba | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V meste som počas testu nameral spotrebu 13,7 kWh / 100 km. Jazdil som po Brne a vonkajšia teplota bola 5 stupňov Celzia. Vzhľadom na podmienky ide o veľmi dobrú spotrebu, veľmi podobnú tej v predchádzajúcom modeli eNiro. Určite, minimálne v lete, sa dá jazdiť aj za menej, no v prípade dynamickejšej jazdy aj za viac. Ja sa skôr radím k tým ekonomickým a ekologickým šoférom.

Som rád, že v tomto smere sa to nezhoršilo a nové Niro patrí stále medzi úspornejšie elektromobily.

Počas celého týždňa sa moja dlhodobá spotreba zastavila na hodnote 18,1 kWh/100 km, pričom počas týždňového testu som najazdil 1400 km. Približne 900 z toho boli diaľnice.

Záverečné hodnotenie

Kia Niro EV je opäť podarené auto. Výhrad nemám veľa, snáď len to, že technicky sa veľmi v porovnaní s predchodcom nezlepšilo. Myslím tým najmä ponechanie nabíjacieho výkonu na úrovni 80 kW, pričom aj niektorá lacnejšia konkurencia je už ďalej a nabíja sa rýchlejšie. A samozrejme aj absencia podrobnejšieho plánovania trasy s nabíjačkami.

Potešilo ale viacero vecí. V prvom rade výborná spotreba, s ktorou sa spájajú aj dobré dojazdy. V meste je to úplne skvelé, no dá sa jazdiť aj dlhšie trasy po diaľniciach. Len sa treba pripraviť na trochu dlhšie zastávky na nabíjanie.

test Kia Niro EV
Kia Niro EV | Zdroj: Michal Lauko

Kia Niro EV je dizajnovo atraktívne auto, a práve dizajn je to, čo sa zmenilo najviac. A jednoznačne k lepšiemu. Problémom ale môže byť obstarávacia cena, ktorá určite nie je nízka.

Konkurentom novej Kie Niro EV bude napríklad nedávno predstavená KONA ELECTRIC, ktorá prichádza s novým, ešte atraktívnejším dizajnom a veľmi zaujímavými parametrami. Atraktívny je aj Renault Megane E-Tech, ktorý ponúka plánovanie trasy s nabíjačkami, 22 kW AC a 130 kW DC nabíjanie. Za zmienku stojí aj Volkswagen ID.3 či jeho koncernová dvojička Cupra Born.

 • výborné spotreby
 • Veľmi dobrý dojazd
 • atraktívny dizajn
 • množstvo inteligentných funkcionalít
 • USB-A aj USB-C konektor
 • Podarený interiér
 • dostatok priestoru vpredu aj vzadu
 • dobré umiestnenie nabíjacieho konektora
 • I-Pedal

 • chýba plánovanie trasy aj s nabíjačkami
 • len 80 kW DC nabíjanie
 • vysoká cena
18. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+