MojElektromobil

Kona oficiálne predstavená aj na Slovensku

Slovenská premiéra automobilu Hyundai Kona sa uskutočnila na akcii Môj deň s Hyundai, ktorá sa konala 17.7.2023. My sme boli pri tom a mohli sme si tak na vlastné oči pozrieť, ako bude novinka vyzerať. Dokonca sme mali aj možnosť prvej jazdy, avšak bohužiaľ len na hybridnej verzii. Na tú elektrickú si ešte nejaký čas musíme počkať. Podľa všetkého by sa na Slovensko mala dostať už v septembri tohto roka. Na fotografiách si tak môžete pozrieť ako vyzerá spaľovacia verzia, no s tou elektrickou sa líšia minimálne (po vizuálnej stránke).

12.7. Doplnené informácie o predbežnej cene na základe informácií z UK.

Známy model Hyundai KONA Electric prichádza v druhej generácií. Po prvom zoznámení z decembra 2022 sme sa teraz dočkali už oficiálneho predstavenia so všetkými podrobnosťami. Plne elektrická verzia s príznačným označením Electric je súčasťou tradičnej rodiny KONA, kde nájdeme aj bežné hybridné prevedenie (HEV) aj verzie so spaľovacími motormi. Každá z týchto verzií je dostupná aj športovú verziu N Line.

Hyundai KONA Electric | Foto: Hyundai

Zaujímavosťou je, že automobilka nový model KONA vyvinula netradične najprv ako elektromobil, čo je v súlade s oznámením o stratégii zrýchlenej elektrifikácie. Hyundai do roku 2030 plánuje na na trh uviesť 11 nových elektromobilov. Výsledkom obráteného procesu EV-to-ICE je futuristický exteriér zameraný na elektromobily, ktorý zvýrazňuje čisté tvary SUV a vytvára robustný a dynamický dojem.

Hlavným konkurentom je pre ňu Kia Niro EV, ktorá nedávno tiež prešla modernizáciou. Z pripravovaných modelov sa medzi rivalov môžu zaradiť aj modely KIA EV9 a Volkswagen ID.7.

Hyundai KONA Electric | Foto: Hyundai

Ikonický vzhľadom, plný vylepšení

Druhá generácia prichádza s robustným, dynamickým dizajnom a nadštandardnými rozmermi, pričom si zachováva svoj ikonický a dobre známy charakter. Zároveň prináša nové technológie a funkcie na zvýšenie pohodlia, ktoré poskytujú bezpečný, prepojený a pohodlný zážitok.

Medzi vylepšeniami sa nachádzajú napríklad duálne 12,3-palcové panoramatické obrazovky, digitálny kľúč Digital Key 2 Touch, kompletné aktualizácie softvéru Over-the-Air (OTA) a online navigácia Connected Car Navigation Cockpit (ccNC).

V ponuke sa nachádza aj podpora Vehicle-to-Load (V2L), Head-up Display (premietanie informácií na čelné sklo) , jazdný režim i- PEDAL, inteligentný systém rekuperácie, systém electronic-Active Sound Design (e-ASD) a balík prvkov Eco Package.

Systém e-ASD vytvára virtuálny zvuk, ktorý zvyšuje príťažlivosť elektromobilov pre vodiča. Do kabíny sa pridáva zvuk závislý od viacerých faktorov, ako sú rýchlosť jazdy, krútiaci moment, stav motora a zrýchlenie. Vodič môže ovládať hlasitosť a prispôsobiť si zvuk v kabíne.

Hyundai KONA Electric | Foto: Hyundai

Úplne nový model KONA prichádza s pokročilými asistenčnými systémami vodiča (ADAS) SmartSense a s bezpečnostnými systémami vrátane autonómneho riadenia úrovne Level 2, Asistenta predchádzania zrážke vpredu Forward Collision Avoidance Assist (FCA), Monitorovania mŕtveho uhla Blind-spot View Monitor (BVM), Inteligentného parkovacieho asistenta ovládaného na diaľku Remote Smart Parking Assist (RSPA) a Monitorovania stavu vodiča Driver Status Monitor (DSM).

Hyundai KONA Electric | Foto: Hyundai

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou KONA má nový model jedinečné proporcie s väčšími rozmermi. Vychádzajúc z verzie EV je jeho aktuálna dĺžka 4 355 mm, čo je o 175 mm viac ako mala predchádzajúca generácia z roku 2017, rázvor s hodnotou 2 660 mm je o 60 mm dlhší. Jeho šírka narástla o 25 mm na 1 825 mm a výška pridala 20 mm na 1 575 mm. Objem batožinového priestoru dosahuje 466 litrov.

Dojazd až 490 kilometrov

Nová generácia Hyundai KONA Electric je dostupná v dvoch verziách: Štandardný dojazd s výkonom 114,6 kW a batériou s kapacitou 48,4 kWh a Dlhý dojazd s výkonom 160 kW a batériou s kapacitou 65,4 kWh. Obidve verzie majú zhodný maximálny krútiaci moment 255 Nm. Dojazd je uvádzaný pre verziu s väčšou kapacitou 65,4 kWh a dosahuje 490 km, podľa WLTP. Doba nabíjania z 10 % na 80 % má trvať 41 minút na rýchlonabíjačke.

Hyundai KONA Electric | Foto: Hyundai

Hyundai KONA Electric sa pýši koeficientom odporu vzduchu len 0,27. Na základe väčších rozmerov vozidla a univerzálnej architektúry odvodenej od EV dokázala automobilka Hyundai Motor navrhnúť priestrannejší interiér. V interiéri došlo k viacerým zmenám. Automobilka spomína napríklad presunutie voliča prevodových stupňov premiestnil zo stredovej konzoly za volant či premiestnenie všetkých ovládacích prvkov vodiča do priestoru okolo volantu.

Hyundai KONA Electric | Foto: Hyundai

Predohrev batérie a zvýšená odolnosť krytky

Okrem svetlometov Pixelated Seamless Horizon Lamp a Pixel grafiky ponúka nový model KONA Electric ešte viac funkcií, ktoré zlepšia užívateľský zážitok. Predpríprava teploty batérie zaisťuje bezpečné nabíjanie a dojazd v zime a systém ochrany proti zamrznutiu veka nabíjacieho konektora umožňuje používateľovi jeho otváranie aj pri teplote mínus 30 stupňov. Nové osvetlenie veka nabíjacieho konektora zlepšuje viditeľnosť v noci.

Hyundai KONA Electric | Foto: Hyundai

Funkcia Vehicle-to-Load (V2L) môže napájať, alebo nabíjať akékoľvek elektrické zariadenie. Slúžia na to zásuvky v interiéri aj na vonkajšej strane vozidla. Vnútri možno zariadenia zapojiť do štandardnej zásuvky na zadnej časti stredovej konzoly v momente, keď je elektrické vozidlo zapnuté. Vonku je možné pripojiť zariadenia a domáce spotrebiče pomocou adaptéra V2L na napájanie z batérie v čase, keď je auto zaparkované.

Nový systém i-PEDAL predstavuje jazdný režim, ktorý umožňuje vodičom zrýchľovať, spomaľovať a zastavovať iba pomocou akceleračného pedálu. Inteligentný rekuperačný systém automaticky upravuje mieru rekuperačného brzdenia na základe informácií z plynulosti premávky pred vozidlom.

Hyundai KONA Electric | Foto: Hyundai

Digitálny kľúč Digital Key 2 Touch

Pre väčšie pohodlie možno nový model KONA zamknúť, odomknúť a naštartovať pomocou digitálneho kľúča Digital Key 2 Touch, ktorý na smartfónoch alebo chytrých hodinkách využíva technológiu NFC. V interiéri tvoria súčasť systému audio-video navigácie (AVN) dvojité 12,3-palcové panoramatické obrazovky, ktoré vodičom poskytujú pohlcujúci digitálny zážitok.

Nový model KONA bude prvým vozidlom značky Hyundai, ktorý použije nový navigačný systém Connected Car Navigation Cockpit (ccNC). Surround View Monitor (SVM) zobrazuje pri parkovaní vozidlo z rôznych uhlov pre bezpečné a jednoduché parkovanie, zatiaľ čo cestu osvetľujú efektívne projekčné LED svetlomety so širokým záberom.

Hyundai Kona Electric: Cena a dostupnosť

Informácie o predajnej cena a dostupnosti pre Slovensko momentálne nie sú k dispozícii. Zverejnený ale bol cenník pre Spojené kráľovstvo, na základe ktorého získavame približnú predstavu o tom, čo môžeme očakávať . Druhá generácia Hyundai Kona Electric je pre tamojší trh dostupná v štyroch prevedeniach výbavy:

  • Advance – 40 914 € (34 940 libier)
  • N Line – 47 302 € (40 395 libier)
  • N Line S – 50 464 € (43 095 libier)
  • Ultimate – 50 464 € (43 095 libier)

Podľa informácií portálu The Car Expert sú verzie N Line a vyššie dostupné len so 64 kWh batériou. To by malo znamenať, že menšia batéria s kapacitou 48 kWh bude výsadou verzie Advance. Treba ale myslieť na to, že táto ponuka sa týka Spojeného kráľovstva a v prípade predaja na Slovensku to môže vyzerať odlišne.

Hyundai KONA: Takto bude vyzerať nová generácia známeho SUV

20.12.2022

Hyundai sa pomaly ale isto pripravuje na oficiálnu prezentáciu novej generácie svojho subkompaktného SUV Hyundai KONA. Už teraz bolo prostredníctvom tlačovej správy potvrdené, že nová KONA bude v ponuke v štyroch variantoch: so spaľovacím, hybridným a čisto elektrickým pohonom a aj v dynamicky ladenej verzii N Line. Všetky varianty novej generácie modelu KONA majú spoločnú univerzálnu architektúru, každý z nich si však uchováva svoj vlastný jedinečný štýl.

Zaujímavosťou je, že dizajn novej generácie Kony sa odvíjal od jej elektrického variantu a že nová generácia Kony rozmerovo výrazne narástla. Kľúčové technické špecifikácie si Hyundai zatiaľ necháva pre seba, zverejnené však boli viaceré informácie o jej vyhotovení, ako aj oficiálne ukážky dizajnového prevedenia.

Hyundai KONA | Foto: Hyundai

Väčšie rozmery, viac priestoru

Nová KONA síce rozmermi prekonáva predchádzajúcu generáciu, avšak stále ide o mestské SUV s dynamickým vzhľadom a interiérom zameraným na vodiča. Inžinieri preto svoju pozornosť upreli aj na úpravu interiéru pre poskytnutie väčšej priestrannosti. KONA preto vo výsledku výrazne narástla – na dĺžku meria 4 355 mm, čo je o 150 mm viac ako jej predchádzajúca generácia, ak porovnávame jej elektrickú verziu. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou je tiež širšia o 25 mm a má o 60 mm dlhší rázvor. Zväčšený mal byť aj batožinový priestor.

12,3-palcový displej s digitálnou palubovkou vzbudzuje high-tech pocit. Ambientné osvetlenie interiéru zlepšuje užívateľský zážitok. Páčkový typ radenia shift-by-wire, ktoré bolo premiestnené zo stredovej konzoly pod volant, poskytuje prehľadné usporiadanie a dodatočný priestor na stredovom tuneli.

Elektrická verzia ako základ

Na rozdiel od väčšiny vozidiel, ktoré sú na trhu dostupné s rôznymi pohonnými jednotkami, za východiskový variant modelu KONA bola zvolená jej elektrická verzia, od ktorej sa následne odvíjal dizajn modelu so spaľovacím motorom, hybrid a dynamicky ladený N Line. Architektúra je vždy rovnaká, ale každý variant má svoj vlastný výrazný futuristický štýl.

Čistá a výrazná predná časť nového modelu KONA prispieva k aerodynamickému výkonu vozidla. Úzky horizontálny svetelný pás, ktorý sa tiahne po celej šírke prednej aj zadnej časti vozidla, pozostáva v elektrickej verzii z pixelových elementov, ktoré dodávajú elektromobilu jeho charakteristický zjav. Použitie parametrických pixelov odkazuje na výrazný dizajnový prvok, typický pre elektrické modely Hyundai.

Hyundai KONA | Foto: Hyundai

KONA ponúka v jednotlivých variantoch niekoľko štýlových odlišností. Napríklad čisto elektrická KONA má pixelové grafické detaily na mriežke nasávania a na zadnom nárazníku, 19-palcový dizajn kolies z ľahkých zliatin inšpirovaný pixelmi, voliteľné čierne bočné zrkadlá a strechu. Benzínová a hybridná KONA zase zdieľajú odvážny a robustný dizajn nárazníka a čierne obloženie blatníkov.

Ďalšie detaily budú zverejnené začiatkom budúceho roka. Slovenské zastúpenie značky uviedlo, že prvé kusy vozidla by sa podľa aktuálnych očakávaní mali na Slovensku objaviť začiatkom leta 2023.

Hyundai KONA | Foto: Hyundai


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

20. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+