MojElektromobil

Úplne nový model EV9 od spoločnosti Kia je plne elektrické SUV navrhnuté a skonštruované pre moderný životný štýl v ére elektrifikácie. Elektromobil sa už pred časom dočkal svojej formálnej premiéry, teraz prichádzajú informácie o koncových cenách pre Slovensko. KIA totiž k 17.7.2023 spustila predobjednávky.

KIA EV9: Cena a výbava

Kia uvedie model EV9 najprv v dvoch úvodných stupňoch výbavy, konkrétne sú to Earth 1st Edition a GT-line 1st Edition. Obidva stupne výbavy majú kapacitu akumulátora 99,8 kWh, zatiaľ čo stupeň výbavy Earth 1st Edition disponuje jedným synchrónnym elektromotorom stupeň výbavy GT-line 1st Edition disponuje dvomi synchrónnymi elektromotormi (jeden vpredu a jeden vzadu).

Úroveň výbavy Earth 1st Edition má výkon 150 kW/203 koní a pohon zadných kolies, pokiaľ GT-line 1st Edition má výkon 283 kW/384 koní a pohon všetkých kolies. Cena uvádzacej výbavy Earth 1st Edition je 74 990 € a cena výbavy GT-line 1st Edition je 82 990 €.

KIA EV9
KIA EV9 | Zdroj: Filip Spevár

Vonkajšia výbava verzie Earth 1st Edition zahŕňa 19-palcové disky kolies a verzia GT-line 1st Edition je vybavená 21-palcovými diskami kolies a k tomu pridáva ešte aj inteligentný Full LED systém predných svetlometov s adaptívnym diaľkovým osvetlením.

Model EV9 sa štandardne dodáva s tromi radmi sedadiel pričom úroveň výbavy Earth 1st Edition sa dodáva výlučne v sedemmiestnej konfigurácii a vo výbave GT-line 1st Edition si zákazníci môžu vybrať zo štandardnej sedemmiestnej alebo šesťmiestnej konfigurácie.

Orientácia na bezpečnosť

KIA EV9 má štandardne 9 airbagov na zaručenie maximálnej bezpečnosti. Okrem toho disponuje systémom, ktorý sleduje pozornosť vodiča pomocou kamery v interiéri a upozorní ho v prípade zníženej pozornosti.

Novinka je štandardne vybavená aj najnovšou generáciou asistenta jazdy na diaľnici s podporou zmeny jazdného pruhu (HDA III) a rozpoznávaním odtlačku prsta na jednoduchšie naštartovanie a ovládanie vozidla.

KIA EV9 | Zdroj: Filip Spevár
KIA EV9 | Zdroj: Filip Spevár

Okrem iného je ponúka aj aktívny asistent udržiavania v jazdnom pruhu a v jeho strede, inteligentný asistent rozpoznávania dopravných obmedzení, zobrazovanie mŕtveho uhla na palubnom počítači, asistent na predchádzanie zrážkam pri cúvaní detegujúcich chodcov, asistent na predchádzanie priamym čelným zrážkam či adaptívny tempomat.

Obidve výbavy majú zabudované predné, bočné a zadné parkovacie senzory ako aj 360 stupňovú parkovaciu kameru monitorujúcu okolitý priestor. Úroveň výbavy GT-line 1st Edition obsahuje aj inteligentný parkovací asistent s diaľkovým ovládaním (RSPA II), ktorý umožňuje vozidlo zaparkovať samostatne v situáciách kolmého, uhlopriečneho či dokonca pozdĺžneho parkovania aj bez prítomnosti vodiča.

Rôznorodé digitálne služby

EV9 má štandardne plne digitálny palubný počítač s 12,3″ LCD displejom a informačným 5″ LCD displejom. Technologickou novinkou od značky Kia je aj digitálny kľúč, s ktorým môžu majitelia vozidla EV9 používať svoj smartfón aj na zamykanie alebo odomykanie dverí, spustenie alebo vypnutie vozidla, ovládanie núdzového alarmu či otváranie a zatváranie dverí batožinového priestoru, pričom tento kľúč môže byť naraz zdieľaný až s tromi rôznymi osobami.

Súčasťou štandardnej výbavy sú aj telematické služby Kia Connect, bezplatne počas doby trvania záruky. Zákazníci si môžu prostredníctvom obchodu Kia Connect zakúpiť funkcie, ktoré sa následne nainštalujú do ich vozidla na diaľku pomocou tzv. aktualizácií OTA (angl. over-the-air), teda prostredníctvom bezdrôtového prenosu.

KIA EV9 | Zdroj: Filip Spevár
KIA EV9 | Zdroj: Filip Spevár

Model EV9 je v ponuke v piatich lesklých farbách: bielej Snow White Pearl, čiernej Aurora Black Pearl, červenej Flare Red, sivej Pebble Gray a zelenej Iceberg Green. Okrem toho bude pre úroveň výbavy Earth 1st Edition exkluzívne v ponuke strieborný odtieň Ivory Silver v lesklej alebo matnej úprave. A napokon, na vozidlá v úrovni výbavy GT-line 1st Edition sa môže aplikovať modrá farba Ocean Blue, prevzatá z konceptu EV9 a to v matnej alebo lesklej povrchovej úprave.

KIA EV9: Konkurencia

Vzhľadom na predajnú cenu a prevedenie modelu KIA EV9 by sa medzi priamych rivalov mohla zaradiť napríklad Tesla Model X, no omnoho jasnejším konkurentom vyzerá byť Volvo EX90, ktoré má veľmi podobné systémy orientované na zvýšenú bezpečnosť vodiča aj posádky. Rovnako tak sa do okruhu pridáva aj model Polestar 3.

Galéria vozidla

Náš tip
Vývoj predajov elektromobilov a plug-in hybridov na Slovensku (01-05/2023)
10. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+