Ponuka elektrifikovaných vozidiel od KIA je široká a to až tak, že vám ju predstavíme celkom v dvoch videách. V prvom videu sme sa venovali trom plug-in hybridom, teda XCeed, Ceed SW a Niro. Rozobrali sme hlavné rozdiely jednotlivých verzií a zároveň sme otestovali ich spotrebu či elektrický dojazd na totožnom okruhu. V najnovšom videu sa pochopiteľne presúvame k čisto elektrickým vozidlám – dvom elektromobilom KIA e-Niro a KIA e-Soul.
Vo videu sa opäť zameriavame na hlavné prvky konkrétnych modelov, ponúkané verzie či jednotlivé parametre. Oba modely sú vybavené prakticky totožnou pohonnou jednotkou, batériou či systémom nabíjania. Podmienky vonku majú negatívny vplyv na dojazd, pričom práve zima a jazda po diaľnici sa často spomína ako hlavná nevýhoda elektromobilov v súvislosti s dojazdom. Preto sme s e-Niro a e-Soul absolvovali trasu do Žiliny a naspäť po diaľnici a pri maximálnej možnej rýchlosti, aby sme zistili spotrebu a skutočný reálny dojazd.
V spolupráci s KIA Motors Sales Slovensko, s.r.o.
Ta spotreba je inak celkom pruser.. ak ratam kW za 0,3e.. tak to z daleka neni ekonomicke auto…
Mal som od dealera Kiu eNiro a testoval som ju bežným spôsobom obchodníka na cestách. Podmienky boli podobne s teplotou 0°C – 4°C, prehnal som ju cez tri horské priechody aj krátky prejazd diaľničným tempom. Auto veľmi rado a svižne akceleruje a to sa prejavilo aj na jazdnom štýle. Môžem zhodnotiť, že je to naozaj dospelé a plnohodnotné auto, ktoré napriek dnešným trendom, ponúka obsluhu a ovládanie klasickými tlačítkami a človek po zorientovaní sa nájde všetko na jeden dotyk. DIsplej potrebujete len pri nastavovaní navigácie. Obrovská pochvala v porovnaní s koncernom a jeho novým systémom šmátrania po displeji. Ďalšia pochvala za systém rekuperácie, ktorá sa správa podľa situácie na ceste, tzn, že vie, kedy je vhodné plachtenie a kedy treba intenzívne rekuperovať. A tiež treba vyzdvihnúť asistenta v jazdných pruhoch, auto si zvolí vhodnú stopu podľa polomeru zákruty, žiaden pingpong o čiary sa nedeje. Trochu skritizujem sedadlá. Na dlhej trase mi chýbala bedrová opierka, kríže vám nepoďakujú. Spotreba po celom dni vyšla na 19,2kWh. Auto ráno pri 100% batérii ukázalo dojazd 340km a večer po najazdení 240km bol zostávajúci dojazd 108km. Verím, že pri normálnej ustálenej jazde sa dá jazdiť aj so spotrebou okolo 17kWh a ten dojazd môže byť okolo 400km a na diaľnici sa treba pripraviť na to, že po 200-250km sa zastavíte na nabíjačke znova.
Preto som si priplatil a kúpil E Niro s bedrovou opierkou!
Doma AC 0.13e/kWh. ZSE flat paušal za 6ur – 0.17e/kWh (400kWh). A kopec nabiek je free. 🙂 Cena jazdenia úplne v pohode. Mesačne jazdím 3-5 tis km a okrem toho 69eur paušálu nič naviac neplatím (mix free a paušal).
Paušál sem, paušál tam, zrátal si koľko sa načakáš za mesiac? Nech sme optimisti, povedzme že v priemere nabíjaš s výkonom 50 kw. To je 8 hodín do mesiaca, ak využiješ všetok predplatenej energie. Jazdíš za cca 4 eur na 100 km, v aute za 40 tis+ eur. Si si istý že bolo múdre rozhodnutie to auto kúpiť?
Keď som počítal. Priemer od začiatku mi vychádza na 2eur/100km (mix. free nabky – bolo ich dosť, ZSE/GW, energia na chate, chyby – drahé fa z prvých mesiacov). U mňa je problém, že nemám na sídlisku AC. Ak bude, tam čakanie odpadá. Na trasách mi to neva, vedel som čo si kupujem. 30hod. jazdy a 5-8 hod nabíjania znesiem, časom možno kúpiť auto s rýchl.DC. Ak by som mal brať ekonomickú stránku, potom hej oplatí sa dnes kúpiť skôr staršie spaľovacie auto. Čo sa týka ľutovania tak vôbec, lebo to jazdenie ma veľmi baví. Ten mix ako jazdné odozvy BEV/efektivita, asistencia riadenia Openpilotom, pojazdný dom do každého počasia, to nemá alternatívu. Nekupoval som kvôli EKO, ale zvykol som si, že je to už bez smradu/spalín/oškrabávania okien/drahého paliva/pokazeného turba/výmeny oleja (nič v zlom). Tí čo si kúpili pred barákom spaľovák za 40tis. Bolo to múdre rozhodnutie? Celkovo kupovať nové autá nie je asi múdre.
Pozri sa, v určitej miere si otrokom svojho auta. Jazdiť auto do zásuvky, prináša mnoho kompromisov, v prípade keď tú zásuvku nemáš.
Ja by som sa obával. že baterka to sústavné šokovanie vzdá, byť na tvojom mieste si zriadim odberové miesto vedľa trafo stanice. Ver mi, elektro je pohodlné, ak si večer strčíš…
Je len otázka času, kedy budú v meste nabky. Zas max. 75kW nie je šok, 1.1C pre baterku je pohoda. Ale aspoň sa zmeria degradácia pri režime iba DC.
Nosiť auto na verejné AC, je väčšia otročina… ale samozrejme to je tvoja súkromná záležitosť…
Čo sa týka toho prúdu, áno 1.1 je menej ako 2 prvé elektromobily nabíjali aj silnejším prúdom, ale mali aj „riedke“ baterky.
DC nabíjanie nevyrovnáva rozdiel napätia článkov. Podľa mňa, síce som to ešte nikdy nerobil, bude volatilita napätia článkov v tvojej baterke relatívne vysoká.
Skús ju načítať, pred a po AC nabití, sám som zvedavý na výsledok.
Myslel som, ak by bolo AC poblíž domu. Zas nabíjam teraz napr. raz za týždeň. To neotravuje. Meriam si degradáciu. Pri 50 tis. km zatiaľ plná kapacita. Ak by začalo DC vadiť, budem to riešiť. Niro má fajn BMS, zrovnáva to neustále. Tu vidno po UFC nabíjaní na 80%. Všetky pekne zrovnané. Rozdiel pri jazde nad 10% soc je max 0.02V. Neustále sa to upratuje.
https://youtu.be/EJsuY4SBcsk?t=205
Myslis že, 100% je ozaj 100%? Mám na mysli, že áno využiteľných je stále 64 kWh, ale z koľkých. Podľa mňa prv degraduje top buffer. Samozrejme, degradácia kapacitnej rezervy ťa nemusí trápiť.
Prečo je v module 1 26 článkov v ostatných 24?
66.5kWh je dostupná. Celková bude cca 70kWh .. Áno buffer ide prvý, ten chcem hitnúť, aby boli nejaké dáta. Uvidíme po zime/prvom roku, či sa to pohne. Chcem vedieť aké sú tie nové NCM811 dobré. Čo môže byť lepšie, ako merať horší scenár s DC/UFC 🙂
Takto su rozmiestnené baterky … v pozdĺžných je 3×20 článkov, a v priečnych pod sedačkami nad sebou 2×18 článkov.
https://www.kiapartsnow.com/genuine/kia-0~375j1q4000.html?vin=&make=Kia&model=Niro%20EV&year=2020&submodel=&extra1=&extra2=&filter=(DT=L;WT=2)
Nie je to nejak malo? podľa tohto by tam malo byť 294 článkov https://www.kia.com/content/dam/kwcms/kme/uk/en/assets/vehicles/e-Niro/Specification/e-niro-specification.pdf
ale či tak či hentak, veľa šťastných kilometrov!
Prepáč. 98 ich je ..nie 96.. 96s3p = 294.. To sedí.
chapem tvoj business model, ja sa na to ale pozeram viac vseobecne.. nie kazdy to vie doma nabijat a je odkazany na verejne nabijacky..
69e za 400kW je ok, ale to je pausal ktory platis aj ked to neprejazdis.. ak mas slaby mesiac tak ta kW moze stat aj 2e..neviem ci by sa mne chcelo to kazdy mesiac monitorovat a menit podla toho ci sa mi to v dany mesiac oplati alebo nie…
nabky zadara su ok, ale nemozes na tom stavat.. to ze su dnes zadarmo neznamena, ze budu aj o rok.. ja som tiez objednal EV s tym ze budem u ZSE nabijat na AC zadarmo.. kym mi prislo auto, cennik sa zmenil 🙂
Ja nehejtujem auto ako take…len nahlas rozmyslam, pretoze toto auto ma ambiciu byt jedine auto v rodine… ak e-niro stoji 35tis a obycajne 25tis, tych 10tis sa bude velmi dlho splacat z usetrenej energie
mne to zatial vychadza tak, ze EV je neskutocne v meste.. na dlhe dialnicne presuny, ho ale nechavam doma
Ivan. Nemám to kvôli šetreniu, ani kvôli eko .. Podľa mňa ani auto za 15tis nie je pre bežnú rodinu návratné. Elektro som chcel skúsiť, lebo jazdený diesel kombík som mal, okrem toho malé nové auta. Zistiť aké to má obmedzenia na sídlisku, na trasách, aké výhody to ponúka. Resp. podeliť o skúsenosti. Toto bolo najlacnejšie čo malo požadovaný dojazd. Nikomu BEV samozrejme nevnucujem. Ten paušál ma najmenej trápi či ho vyčerpám, s dieslom som mal 2x väčšie účty a prejazdil menej. Takže je to jedno.