MojElektromobil

Príspevok, ktorý na sociálnej sieti Facebook zverejnilo slovenské zastúpenie značky Dongfeng minulý rok, sľuboval zaujímavú novinku a informovali sme o ňom v samostatnom článku. Dnes už vieme, že ide o nový model Dongfeng Box.

Príspevok síce nezachádzal príliš do detailov, no to málo, čo bolo zverejnené, malo celkom jasný obraz. V príspevku sa spomína 5-miestny elektromobil s cenou pod 20 000 €. Dongfeng v príspevku používa aj veľavravné hashtagy, ktoré hovoria o tom, že sa pozeráme na “najdostupnejší elektromobil na trhu”. Pridáva k tomu ešte aj #2024, čo podľa všetkého avizuje, že do predaja by sa mal dostať už počas daného roka.

Dongfeng Box cena

Neskôr bolo upresnené, že ide o model Dongfeng Nammi 01 / Dongfeng Box s predpokladanou štartovacou cenou 18 990 € s DPH a batériou až do 40 kWh. My už vieme, že uvádzacia verzia bude začínať od 21 990 eur s DPH.

Tá však ponúka väčší akumulátor a výbavový stupeň E3, ktorý prináša a prvky v tomto segmente nevídané – ako napríklad elektricky nastaviteľné sedadlo vodiča s pamäťou, vyhrievaním aj ventiláciou, rozsiahly balík asistenčných systémov vrátane adaptívneho tempomatu s asistentom dopravnej zápchy, automatickú klimatizáciu, či 360-stupňovú parkovaciu kameru.

Dongfeng Nammi 01
Dongfeng Box | Zdroj: Dongfeng

V druhom polroku má byť na trh uvedená aj jednoduchšia verzia E2 s väčším aj menším z dvojice akumulátorov, tá by mala podliezť cenovku 20 000 eur. Všetky verzie podľa disponujú rozšírenou zárukou na 3 roky alebo 100 000 kilometrov na celý elektromobil a zárukouu na batériu 8 rokov alebo 150 000 kilometrov.

Pripomeňme si, že na našom trhu je najlacnejším elektromobilom aktuálne Dacia Spring Electric (16 900 €), v druhej polovici roka 2024 sa k nej pripojí aj Citroën ë-C3 (23 200 €) vyrábaný na Slovensku.

Mohlo by vás zaujímať:

Dongfeng Nammi 01
Dongfeng Box | Zdroj: Dongfeng

Vozidlo možno v Európe zaradiť do segmentu B. Jeho dĺžka je 4 030 mm, šírka 1 810 mm a výška 1 570 mm. Rázvor náprav dosahuje hodnotu 2 660 mm. Výrobu nového elektromobilu postaveného na platforme Dongfeng Quantum Architecture S3 spustili 6. januára 2024.

Dongfeng Box dojazd

Pohon zabezpečuje synchrónny motor s permanentným magnetom umiestnený vpredu, ktorý dosahuje výkon 70 kW a 160 Nm. S ním dosahuje vozidlo maximálnu rýchlosť 140 km/h.

Vozidlo bude k dispozícii s dvomi akumulátormi s kapacitou 31,4 kWh a 42,3 kWh. Spomenuté lítium-železito-fosfátové (LFP) batérie mu poskytujú zodpovedajúci dojazd 340 km, resp. 240 km podľa WLTP. Batéria sľubuje podporu nabíjania jednosmerným prúdom aj pomalé nabíjanie striedavým prúdom. V režime rýchleho nabíjania jednosmerným prúdom možno batériu doplniť z 30 % na 80 % len za 30 minút.

Dongfeng Nammi 01
Dongfeng Box | Zdroj: Dongfeng

Interiér je k dispozícii v dvoch farebných prevedeniach: čierno-bielej a čierno-sivej. Kokpit je vybavený 5-palcovým LCD prístrojovým panelom, dvojramenným multifunkčným volantom a 12,8-palcovou centrálnou obrazovkou, ktorá podporuje ovládanie cez smartfón, aktualizácie OTA a inteligentné hlasové ovládanie.

Asistenčné systémy

Zároveň nechýbajú pokročilé asistenčné systémy úrovne 2 vrátane monitorovania mŕtveho uhla, autonómneho parkovania, parkovania na diaľku, varovania pred čelnou kolíziou, asistenta udržiavania v jazdnom pruhu, rozpoznávania dopravných značiek a adaptívneho tempomatu.

Renault 5 E-Tech electric
Renault 5 E-Tech Electric | Zdroj: Renault

Malý elektromobil s cenovkou pod 25 000 eur chystá aj Renault. Ten sa navyše hrdí tým, že nielen samotné vozidlo bude vyrábané vo Francúzsku, ale od marca 2025 budú vo Francúzsku vyrábané aj akumulátory pre tento model.

Náš tip
Elektromobil Renault 5 E-Tech electric: Poznáme prvé ceny. Podarilo sa podliezť hranicu 25 000 eur?
3. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+