MojElektromobil

Nové Audi Q4 e-tron 2023 a Q4 Sportback e-tron pre slovenský trh k dispozícii zatiaľ nie sú. Aktuálne sa nové modely začínajú ponúkať v USA. Ako uviedol portál insideevs, s vyššími cenami však majú tohtoročné modely od Audi výrazne ťažšiu trhovú pozíciu ako napríklad v roku 2022. Čo všetko ponúka najnovší model okrem nového dizajnu a dostatočného dojazdu?

Elektrická Q4 je k dispozícii v troch verziách. Q4 e-tron SUV s pohonom zadných kolies, SUV Q4 e-tron s pohonom všetkých kolies a Q4 Sportback e-tron, ktorý poháňajú tak isto všetky kolesá. Všetky tri verzie sú vybavené 82 kWh batériou, z ktorej je využiteľných približne 76,6 kWh. Elektromotor sa nachádza v zadnej časti vozidla a poskytuje výkon 150 kW. Verzie s pohonom všetkých kolies majú v prednej časti ďalší prídavný elektromotor s výkonom 80 kW.

Audi Q4 40 e-tron má dojazd až 426 km

Podľa oficiálnych údajov EPA je kombinovaný dojazd Audi Q4 40 e-tron 426 km, čo je výrazne viac ako v prípade verzií s pohonom všetkých kolies. Q4 50 e-tron quattro má dojazd 380 km, čo je o 2 % menej ako v prípade modelového roku 2022. V tomto prípade ide o zaujímavý rozdiel, pretože model Audi Q4 Sportback e-tron dosiahol dojazd 389 km, čo je iba o 1,6 km viac ako dosiahol jeho predchodca.

Audi Q4 e-tron
Audi Q4 e-tron | Zdroj: audi.sk

Audi ponúka Q4 e-tron v dvoch karosárskych prevedeniach SUV a Sportback, pričom prevedenie Sportback prezentuje športovejší štýl. Obe verzie majú prednú časť vozidla z hľadiska dizajnu totožnú. Hlavným rozdielom je línia strechy, ktorá sa pri Sportbacku zvažuje výraznejšie smerom nadol. Hlavným rozlišovacím znakom je tiež umiestnenie zadného spojlera. Na SUV je umiestnený nad zadným oknom, zatiaľ čo na verzii Sportback ho výrobca umiestnil pod okno.

Elektrické Audi s najnižšou cenou

Q4 e-tron je elektrické Audi s najnižšou cenou, no v interiéri je aj napriek tomu kožené čalúnenie a drevené obloženie štandardom. Interiér sa veľmi s príchodom nového modelu nezmenil a je takmer identický ako pri nami testovanom modeli z roku 2021.

Integrovaný 11,6″ displej je v novom modeli štandardom a nezmenená ostáva aj stredová konzola, ktorá obsahuje viaceré multifunkčné ovládacie prvky. Klimatizácia má pre lepšiu ovládateľnosť vyčlenený samostatný panel a netradične tvarovaný volant je dostupný len ako súčasť balíka Black Optic Plus pri modeloch Sportback.

Audi Q4 e-tron
Interiér | Zdroj: audi.sk

Čo sa týka priestoru, batožinový priestor Audi ponúka objem 520 litrov. Pri sklopených zadných sedadlách až 1 490 litrov čo sú pre bežného používateľa dostatočné hodnoty. Sedadlá v druhom rade sú o približne sedem centimetrov vyššie ako vpredu. Aj napriek tomu sa zdá, že na pohodlné sedenie je priestor dostatočný.

Aké prináša Audi Q4 e-tron 2023 inovácie?

Výraznými zmenami, ktoré nové modely prinášajú sú, že exteriér S line sa stal štandardnou súčasťou modelov Q4 50 e-tron a Q4 Sportback 50 e-tron. Dostupné Matrix svetlomety s digitálnym denným svietením zahŕňajú prispôsobiteľné svetelné podpisy, ako aj animáciu predných aj zadných svetiel.

Audi Q4 e-tron 2023 | Zdroj: insideevs.com

Väčší 11,6″ stredový dotykový displej MMI je teraz štandardom a poskytuje používateľské prostredie, ktoré je vizuálne aj prevádzkovo pohodlnejšie. Dostupný Head-up displej s rozšírenou realitou ponúka okrem iného aj ľahko zrozumiteľné projekcie smerových signálov navigačného systému.

Cena tentokrát prekvapila

Najväčším prekvapením pre modelový rok 2023 je cena. Ceny jednotlivých modelov máme k dispozícii zatiaľ len pre americký trh, no aj tie sa navýšili o 5 300 až 5 900 USD (4 980 – 5 540 €) v porovnaní s počiatočnými hodnotami z konca roka 2021. Prekonali tiež ceny, ktoré Audi oznámila v októbri 2022.

Audi Q4 40 e-tron sa ponúka v základnej výbave od 50 995 USD (48 000 €). Q4 e-tron s pohonom všetkých kolies má odporúčanú cenu od 55 200 USD (52 000 €), zatiaľ čo Audi Q4 Sportback e-tron začína na 58 200 USD (55 000 €).

Náš tip
Volkswagen Tiguan uvidíme aj v elektrickej verzii

21. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+