MojElektromobil

Dlhšie sa o tom špekulovalo, dnes je to realita. Očakávaný facelift Tesla Model 3 známy pod označením Project Highland bol oficiálne predstavený. Na tému upozornil portál Electrek.

Po vizuálnej stránke sa mali najväčšie zmeny odohrať na prednej časti vozidla, ktorá je teraz uhladenejšia a nižšia. Zmene sa nevyhli ani svetlomety, ktoré sú užšie. Vynovený model bol prezentovaný v novom farebnom prevedení “Ultra Red”. Táto ostrá červená zvýrazňuje skutočnosť, že Tesla má niečo nové a podľa aktuálnych informácií bude pravdepodobne dostupná len pre Európu. Dostupná má byť aj druhá nová farba “Stealth Grey”.

Tesla uvádza, že pri aktuálnom facelifte vymenila viac než polovicu dielov svojho populárneho elektromobilu, hoci treba povedať, že nie je celkom jasné čo všetko metrika zahŕňa. Jasné je však to, že dizajnéri si do parády zobrali interiér, kde sa odohralo množstvo zmien – do očí hneď udiera pridaná 8-palcová dotyková obrazovka pre pasažierov na zadných sedadlách (ovládanie klimatizácie a multimediálneho systému). Veľkosť obrazovky v prednej časti zostala zachovaná na 15,4-palcovej uhlopriečke, avšak rámiky okolo majú byť tenšie a celkovo tak pôsobí väčšia.

Pribudnúť mali klimatizované predné sedadlá, ktoré je možné ovládať aj na diaľku cez mobilnú aplikáciu Tesla. Zadné sedadlá síce nie sú klimatizované, no úpravou prešli taktiež. Teraz majú ponúkať omnoho pohodlnejšie sedenie. V rovnakom duchu sa má niesť celková úprava interiéru – mäkšie a prepracovanejšie materiály vyrobené s väčšou precíznosťou.

Zvukový systém si polepšil tiež. Namiesto doterajších 14-tich má teraz až 17 reproduktorov. Odstránené mali byť páčky pre ovládanie smeroviek a radenie. Smerovky sa teraz zapínajú cez tlačidlá na volante a radenie sa ovláda cez dotykovú obrazovku – rovnako ako v Tesla Model S a Tesla Model X. Ďalej tu máme zmienku o lepšej ergonómii vo forme “tichšieho interiéru” po úprave aerodynamiky a zmene materiálov. Inak povedané, vynovená Tesla Model 3 Highland prináša lepšie odhlučnený interiér.

Medzi ďalšími úpravami sa spomínajú aj vylepšenia pre konektivitu cez WiFi a Bluetooth, ktoré majú fungovať lepšie vo viacerých scenároch (Phone Key, pripojenie k routerom). Okrem toho mal byť vylepšený aj bezdrôtový mikrofón zabudovaný v elektromobile, pribudlo prispôsobiteľné ambientné osvetlenie interiéru a objem batožinového priestoru narástol z 561 na 594 litrov.

Mierne predĺžený bol aj dojazd. Tesla Model 3 Standard Range má na jedno nabitie prejsť 513 km (namiesto 491 km) a verzia Tesla Model 3 Long Range až 629 km (namiesto 602 km). Postarať sa o to mali zmeny v aerodynamike, primárne úprava prednej masky elektromobilu. Koeficient odporu vzduchu (Cd) vďaka tomu klesol z 0.225 na 0.219, čo je historicky najmenšia hodnota pre Tesla Model 3.

Tesla Model 3 Highland celkovo prináša viacero príjemných zmien. Niektoré dohady sa potvrdili, no ako ukázalo, žiadna cenová revolúcia nenastala.

V súvislosti s očakávaným faceliftom sa totiž špekulovalo aj o tom, že predajná cena bude znížená v rozmedzí 15 až 20 %, respektíve, že nová Tesla Model 3 sa bude predávať za približne 27 000 dolárov. Ako ale môžeme vidieť v konfigurátore pre Slovensko, ceny sú nasledovné:

  • Tesla Model 3 Standard Range – 36 490 €
  • Tesla Model 3 Long Range – 43 490 €

Zaujímavé je, že z konfigurátora zmizla zmienka o verzii Performance. V porovnaní s cenami z mája 2023 je to o 1000 € v prípade obidvoch konfigurácií. Vynovená Tesla Model 3 má byť dostupná v termíne október až november 2023. Objednávky sú už spustené. Ak by ste mali záujem objednať Teslu, tak nič nenechávajte na náhodu, s DriveTesla.sk viete pri objednávke ušetriť tisíce EUR veľa stresu a navyše zabezpečia kompletný proces s papierovačkami, dovozom a prihlásením Tesly. Za tento rok už pomohli klientom kúpiť výhodnejšie a doviezť na Slovensko vyše 200 Tesiel.

Tesla Model 3 Highland v skratke: Ako novinky hodnotí DriveTesla.sk?

Novú verziu Tesla Model 3, respektíve vylepšenia, ktoré prináša facelift Highland v krátkosti zhodnotil aj Jaroslav Kapšo, majiteľ spoločnosti DriveTesla.sk, ktorý má s elektromobilmi tejto značky skutočne bohaté skúsenosti.

  • Dojazd až 629 km, s novými 18” Photon kolesami dokonca 678 km – nová Tesla Model 3 Highland je navrhnutá pre ešte lepšiu aerodynamiku, má vylepšenú aj aerodynamiku a hlučnosť kolies. WLTP dojazd v tejto cenovej kategórii je neuveriteľný a robí denné používanie tohto auta jednoduchým a u väčšiny ľudí ešte viac miznú rozdiely medzi používaním EV a spaľováku
  • Displej v druhej rade – Interiér má niekoľko dizajnových zmien, prémiovejšie riešený stredový panel, novinkou je RGB podsvietenie interiéru, ktoré mnohým kritikom chýbalo a absolútnym prekvapením je 8” displej pre pasažierov vzadu
  • Nový volant – nie úplným prekvapením je nový volant, ktorý je ale v prípade Modelu 3 revolúciou. Zmizli páčky a ovládanie sa presúva kompletne na volant a displej ako je to pri Modeloch S a X. Znamená to, že auto si podľa situácie okolo automaticky zaradí drive alebo spiatočku a dodatočné ovládanie je ako na Modeloch S na displeji. Veľmi otáznou funkcionalitou je ovládanie smeroviek priamo tlačidlami na volante. Toto máme otestované na Modeli S. Pre bežnú jazdu po diaľniciach je to veľmi komfortná funkcia a je to možno dokonca komfortnejšie ako klasické páčky. V ostatných situáciách je to… Treba si zvyknúť. Nie je to zďaleka najergonomickejšie riešenie, pri rýchlych zmenách smeru si nový majiteľ bude zvykať dlho a pri odbáčaní z kruhového objazdu si buď vodič naozaj pripraví prst tam, kde je tlačidlo, alebo pri točení volantom pravdepodobne netrafí. Toto vnímam zatiaľ ako jedinú nevýhodu nového modelu. Uvidíme, či si pri dlhodobom používaní Modelu 3 na tieto tlačidlá zvykneme lepšie ako pri Modeli S.
  • Ventilované predné sedadlá – Tesla zjavne vypočula majiteľov a pridali funkciu, ktorá chýbala väčšine tých, čo jazdia v lete. Napriek tomu, že Teslu si vie majiteľ vyklímovať na diaľku vopred, ventilované sedadlá zásadne zvyšujú komfort na dlhých trasách a posúvajú Model 3 do vyššej kategórie.
  • Vylepšené audio – Toto si zatiaľ nevieme predstaviť a veľmi sa tešíme na najbližšie týždne, keď dovezieme Highland na Slovensko. Mnohí recenzenti tvrdili, že Model 3 má najlepšie sériovo montované audio na svete, na jeho upgrade sa naozaj tešíme – 17 reproduktorov, 2 subwoofre a 2 zosilňovače.
  • Ešte kvalitnejšie a tichšie sklá sú takisto veľkým bonusom a v onedlho prvej recenzii radi prinesieme dojmy


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

1. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+