MojElektromobil

2.2.2024 – Doplnené o  aktuálne údaje a odpovede za Shell.

V rámci témy slovenskej nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily a plug-in hybridy sme sa pozreli na zhrnutie predošlého roka, ale aj na chystané novinky pre rok 2024 z pohľadu najväčších prevádzkovateľov nabíjacích sietí. Bližšie sa pozreli aj na aktuálny počet verejných nabíjacích bodovmedziročné porovnanie (2023 vs 2022) či nabíjacie stanice pri obchodoch. Teraz na rad prichádzajú siete čerpacích staníc.

To, že na čerpacích staniciach môžete naraziť na nabíjačky pre elektromobily by dnes už nemalo byť žiadnym veľkým prekvapením. Počet elektromobilov na cestách postupne narastá, čo znamená, že aj pre prevádzkovateľov čerpačiek vzniká nový segment potenciálnych zákazníkov. Investícia do alternatívnych foriem cestovania je preto celkom prirodzená. A to aj s ohľadom na znižovanie emisnej stopy. Čo sa udialo v roku 2023 a ako vyzerajú plány na najbližšie obdobie? Pýtali sme sa zástupcov trojice OMV, Slovnaft a Shell.

Shell

Shell už dlhší čas hlási záujem o segment elektrických vozidiel a svoje čerpacie stanice si vie predstaviť aj v úlohe centier pre elektromobily. Prevádzkuje sieť nabíjacích staníc s výkonom až do 180 kW, ktorá sa už od roku 2021 dá nájsť aj na Slovensku. Platiť sa na nich dá prostredníctvom debetných a kreditných kariet, QR kódu, hybridnej karty a mobilnej aplikácie.

Shell razí aj cestu spolupráce s prevádzkovateľom IONITY, ktorého rýchlonabíjacie stanice sú situované práve v blízkosti čerpacích staníc. Nabíjacie stanice Shell využívajú pri princíp fair sharing, pri ktorom sa pri plnej obsadenosti delí výkon rovnomerne medzi nabíjacie body. Tento princíp môžeme poznať aj od ostatných prevádzkovateľov ako napríklad ZSE Drive. Samozrejmosťou je aj spolupráca s roamingovými partnermi – napríklad GreenWay.

V ostatných rokoch sa Shell drží stratégie Powering Progress, ktorej cieľom je stať sa uhlíkovo neutrálnou spoločnosťou do roku 2050. V dostupných materiáloch Shell uvádza, že preto počíta aj s rozvojom elektromobility. Podľa pôvodných plánov sa do roku 2030 počítalo s cieľom prevádzkovať 2,5 milióna nabíjacích staníc po svete. Dnes už spomína nižšie číslo.

Z nedávnych noviniek si môžeme spomenúť zavedenie “hybridnej palivovej karty”, ktorú je možné využívať na tankovanie, no súčasne aj na nabíjanie elektrických vozidiel v sieti Shell Recharge a v sieťach vybraných partnerov. Podľa údajov, ktoré máme z marca 2023, bolo túto kartu na Slovensku možné využívať na približne 580 nabíjacích bodoch (aktuálne číslo nižšie).

Čo Shell ponúka svojim zákazníkom? Čo pripravil v roku 2023, a čo chystá na najbližšie obdobie? Informácie o službách a odpovede na naše otázky poskytol Daniel Fujava, manažér zodpovedný za rozvoj nabíjacej infraštruktúry Shell Recharge:

V závere roka 2023 sme na Slovensku spustili v testovacom režime služby verejného nabíjania Shell Recharge v lokalite Beladice, ktorá v kvalite ultra rýchleho nabíjania ponúka 4 nabíjacie miesta.

Spoločnosť Shell sa v rámci stratégie energetickej transformácie Powering Progress zaviazala vybudovať do roku 2030 globálne 200 000 nabíjacích bodov. Už dnes Shell globálne inštaluje každých 15 minút nový dobíjací bod. Rozvoj sa prirodzene dotkne aj našej ponuky na Slovensku.

V najbližších mesiacoch sprístupníme nabíjacie miesta v týchto mestách: Bratislava, Prešov, Trnava, Košice, Martin a Piešťany.

Vodiči aktuálne môžu hybridnú kartu Shell používať na približne 1200 nabíjacích bodoch na Slovensku a na vyše 300 000 nabíjacích bodoch v Európe. 

shell-recharge-china-shenzhen

OMV

Elektromobilita nie je pre OMV neznámou. Tejto oblasti sa aktívne venuje a prevádzkuje sieť nabíjacích staníc OMV eMotion. Do roku 2025 plánuje na Slovensku vybudovať 60 ultra-rýchlych nabíjačiek. Nové nabíjacie body vzniknú v rámci novej stratégie elektromobility pre strednú a východnú Európu a majú zjednodušiť prepravu elektromobilmi. Stratégia zahŕňa spolu až 2000 nabíjacích bodov v Rakúsku, Rumunsku, Slovensku a Maďarsku, a to do roku 2030. 

Čo pre majiteľov elektromobilov priniesol rok 2023? Aké sú plány najbližšie obdobie? Na tieto otázky poskytla odpovede Ľubica Slabejová, marketingová manažérka OMV Slovensko.

V roku 2023 sme výrazne pokročili v rámci budovania vlastných nabíjacích staníc pod značkou eMotion. Celkovo sme otvorili 11 nabíjacích lokalít, z toho 9 na našich čerpacích staniciach a 2 na parkoviskách Billa. Zákazníci nabíjačiek eMotion majú možnosť využiť pohodlnú platbu kartou bez nutnosti registrácie. Výhodou našich ultra výkonných nabíjačiek je rýchle nabitie automobilov.

V prvom kvartáli tohto roka plánujeme spustiť aplikáciu pre nabíjanie, vďaka ktorej budeme môcť poskytnúť zákazníkov výhodnejšie ceny. Naďalej plánujeme rozširovať sieť nabíjacích staníc na vlastných lokalitách ako aj mimo nich. V tomto roku sa plánujeme intenzívne venovať medzinárodnému projektu a vytvoriť v rámci cestnej siete TEN-T rýchle nabíjacie stanice. Zároveň naďalej plánujeme aktívne oslovovať nových partnerov a vyhľadávať vhodné lokality pre výstavbu nových nabíjacích staníc.

OMV svoje nabíjacie stanice aktuálne prevádzkuje na 16 lokalitách, kde je celkovo 72 nabíjacích miest. Niektoré z týchto lokalít ale prevádzkuje ZSE Drive. OMV na stránke uvádza, že vlastné nabíjacie stanice OMV eMotion majú výkon až do 300kW. Za nabíjanie je možné zaplatiť platobnou kartou, platbou NFC alebo palivovou kartou OMV.

Lokalita Počet nabíjacích
miest
Typ                kW                             Prevádzkovateľ Cena
BILLA, Bratislava, Bajkalská 4 CCS do 200 kW OMV 0,59 EUR/kWh
BILLA, Bratislava, Muchovo nám. 4 CCS do 200 kW OMV 0,59 EUR/kWh
BILLA, Záhorská Bystrica 2 CCS do 150 kW OMV 0,59 EUR/kWh
OMV Blatná na
Ostrove JUH
3 CCS do 120 kW ZSE Podľa aktuálneho
cenníka ZSE
3 CHAdeMO do 60 kW ZSE
1 AC 22 kW ZSE
OMV Blatná na
Ostrove SEVER
3 CCS do 120 kW ZSE Podľa aktuálneho
cenníka ZSE
3 CHAdeMO do 60 kW ZSE
1 AC 22 kW ZSE
OMV Bratislava,
Brnianska*
2 CCS do 300 kW* OMV 0,49 EUR/kWh
OMV Bratislava,
Trnavská ulica
2 CCS do 300 kW OMV 0,69 EUR/kWh
OMV Dolný Hričov 4 CCS do 300 kW OMV 0,69 EUR/kWh
OMV Einsteinova 2,
pri OC Einsteinova (Aupark)
4 CCS do 300 kW OMV 0,69 EUR/kWh
OMV Ivanka pri Dunaji 2 CCS do 150 kW OMV 0,69 EUR/kWh
OMV Liptovský Mikuláš 2 CCS do 150 kW OMV 0,69 EUR/kWh
OMV Machnáč 2 CCS do 150 kW OMV 0,69 EUR/kWh
OMV Poprad, Matejovce 4 CCS do 300 kW OMV 0,69 EUR/kWh
OMV Rovinka JUH 5 CCS do 175 kW ZSE Podľa aktuálneho
cenníka ZSE
5 CHAdeMO do 100 kW ZSE
1 AC 22 kW ZSE
OMV Rovinka SEVER 5 CCS do 175 kW ZSE Podľa aktuálneho
cenníka ZSE
5 CHAdeMO do 100 kW ZSE
1 AC 22 kW ZSE
OMV Trnava, Veterná 4 CCS do 300 kW OMV 0,69 EUR/kWh
OMV nabijacka
Zdroj: OMV

Slovnaft

Slovnaft ešte v roku 2018 začal so spúšťaním nabíjacích staníc pre elektromobily prostredníctvom služby MOL Plugee. Tá má okrem Slovenska pokrytie aj v Česku, Maďarsku, Rumunsku, Chorvátsku aj Slovinsku. Na nabíjanie je ideálne používať mobilnú aplikáciu MOL Plugee, ktorá ponúka najlepšiu cenu, ako aj štandardné funkcie (história nabíjaní, prehľad nákladov na nabíjanie, pridávanie vozidiel a osôb ku kontu). Okrem aplikácie je možné vykonať aj platbu za nabíjanie cez platobnú kartu bez registrácie, ako aj kúpou “nabíjacieho kreditu” na čerpacej stanici. Vtedy už ale ceny nie sú až také výhodné.

Pýtali sme sa na aktuálny stav a plány pre najbližšie obdobie. A novinky sú to poriadne zaujímavé. Podrobnosti prezradil hovorca a riaditeľ Komunikácie Slovnaftu Anton Molnár.

E-mobilitu podporujeme prostredníctvom našej služby MOL Plugee. Ešte v roku 2021 sme vybudovali nabíjačky pre elektromobily na vybraných čerpacích staniciach Slovnaft. Postupne sme ich počet zvyšovali a aktuálne máme 17 nabíjacích staníc na 16 lokalitách po celom Slovensku. Podpora elektromobility je plne v súlade s našou dlhodobou stratégiou. Našou snahou je predávať kilometre namiesto litrov a prinášať kvalitné služby a oddych všetkým ľuďom na cestách, bez ohľadu na to, na aký pohon ich automobil jazdí.

V celej sieti MOL Plugee v regióne strednej Európy máme na čerpacích staniciach Skupiny MOL 227 nabíjačiek a tento počet stále rastie. Výhodou je, že vo všetkých krajinách, teda na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvátsku aj v Rumunsku môžu naši zákazníci využívať na nabíjanie a platbu praktickú aplikáciu vo svojom smartfóne. Komfortne vás tak naša sieť MOL Plugee odprevadí napríklad z Prahy až k Jadranskému moru.

V tomto roku plánujeme predovšetkým zvyšovať kvalitu služieb a komfort zákazníkov, ktorí si k nám prídu nabiť svoj automobil. S tým súvisí komplexné preškolenie personálu čerpacích staníc, aby zákazníkom vedeli pomôcť s nabíjaní vozidla, prepojenie MOL Plugee s naším vernostným systémom Slovnaft Move aj nové možnosti pre firemných zákazníkov využívajúcich tzv. fleet karty.

Slovnaft tiež pracuje na rôznych technických aj netechnických riešeniach, aby naše nabíjačky boli čo najviac času v prevádzke a teda dostupné pre užívateľov s ešte kvalitnejším servisom. Nové nabíjacie stanice by mali vzniknúť v rámci siete Skupiny MOL v Maďarsku a Rumunsku. Na Slovensku sa aktuálne pracuje na tom, aby služba MOL Plugee pre zákazníkov spustila externý roaming.

Náš tip
Slovensko musí urýchlene prijať opatrenia na podporu elektromobility
2. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+