MojElektromobil

Na vybraných čerpacích staniciach Shell vo svete sa môže návštevníkom naskytnúť pomerne netradičný pohľad. Nachádzajú sa tu totiž nabíjacie stanice Shell Recharge určené pre elektromobily.

Dnes sa veci majú tak, že petrolejársky gigant pracuje na tom, aby aspoň čiastočne vystúpil zo svojho tieňa. Svet elektromobily je na to skvelou príležitosťou a súčasne predstavuje aj zaujímavú dlhodobú investíciu.

Shell má za sebou už niekoľko rozličných počinov v oblasti elektromobility. Ide napríklad aj o spoluprácu s prevádzkovateľom nabíjacích staníc IONITY, ktoré nájdeme aj na Slovensku alebo nedávne nadviazanie strategického partnerstva s čínskym výrobcom elektromobilov NIO. V horizonte najbližších rokoch sa chce stať výrazným hráčom.

Momentálne Shell prevádzkuje na svete 75 000 dobíjacích miest pričom ambíciou spoločnosti je do roku 2025 prevádzkovať 200 000 nabíjacích miest, z ktorých bude najmenej 30 000 vlastným konceptom Shell Recharge.

Prvá vlastná nabíjačka na Slovensku

Svoje vlastné nabíjacie stanice Shell Recharge už začína osádzať aj na Slovensku. Ako Shelll informoval prostredníctvom tlačovej správy, prvá nabíjacia stanica Shell Recharge sa nachádza na obojstranne prístupnej čerpacej stanici Shell Beladice pri rýchlostnej ceste R1 v smere z Banskej Bystrice do Nitry. Táto služba ponúka nabíjaciu kapacitu 50 kW, dostupné sú miesta pre dva elektromobily.

Táto služba zvyčajne poskytuje nabíjanie od 0 % do 80 % za približne 30 minút, samozrejme, že to závisí od konkrétneho elektromobily a aktuálnych podmienok. Elektrická energia používaná pre obe dobíjacie miesta Shell Recharge pochádza zo slovenských obnoviteľných zdrojov.

Lokalita nebude náhodou

Výber lokality asi nebude tak celkom náhodný. Majiteľom elektromobilov sú Beladice dobre známou lokalitou. Nachádza sa tu ultra-fast hub so 4 stojanmi od ZSE Drive, takže tu výskyt elektromobilov nie je žiadnym ojedinelým javom.

Shell na to s najväčšou pravdepodobnosťou ide strategicky a časť elektromobilistov sa pokúsi zlákať k sebe. Šancu na to má napríklad v situáciách, kedy budú nabíjacie stanice konkurencie obsadené. Vybudovanie nabíjacej stanice nie je práve najlacnejšie, takže za zvolením lokality určite stojí poriadne premýšľanie.

Zaplatíte aj kartou GreenWay

Zaujímavé je to, že zákazníci môžu za nabíjanie na spomínanej stanici Shell Recharge platiť pomocou karty GreenWay. Na základe tejto informácie to vyzerá tak, že GreenWay je po sieti IONITY ďalším partnerom Shellu pre segment elektrických áut. Prinajmenšom tu existuje nejaká džentlmenská dohoda.

Shell Recharge Beladice | Foto: Shell
Náš tip
Wallbox začne na seba zarábať od prvého dňa, komfort pocítite okamžite | Rozhovor
9. decembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+