MojElektromobil

Elektromobilita neodmysliteľne patrí do zelenšej budúcnosti. Uvedomuje si to aj spoločnosť OMV, ktorá má na Slovensku smelé plány. Do dvoch rokoch vybuduje sieť 60 ultra-rýchlych nabíjačiek.

OMV nabijacka
Zdroj: OMV

Nové nabíjacie body vzniknú pod značkou eMotion v rámci novej stratégie elektromobility pre strednú a východnú Európu a majú zjednodušiť prepravu elektromobilmi. Zahŕňa spolu až 2000 nabíjacích bodov v Rakúsku, Rumunsku, Slovensku a Maďarsku, a to do roku 2030. Spomínaný počet nabíjačiek na Slovensku má pribudnúť do roku 2025.

Nabíjačky s výkonom 150 – 300 kW

Má ísť o nabíjačky s výkonom od 150 kW do 300 kW, práve takýchto by mala byť väčšina. Už dnes sa ultra-rýchle nabíjačky nachádzajú na dvoch čerpacích staniciach OMV v blízkosti diaľnice D1, onedlho majú pribudnúť ďalšie dve v hlavnom meste. Konkrétne na čerpacích staniciach na Trnavskej a Einsteinovej ulici.

OMV nabijacka
Zdroj: OMV

Prvá fáza by mala byť ukončená už koncom budúceho roka a zahŕňať bude sieť nabíjacích bodov, ktoré umožnia pohodlnú prepravu elektromobilom naprieč celým Slovenskom. 

Aplikácia OMV eMotion: Všetko dôležité na jednom mieste

Elektromobilisti budú mať k dispozícii aj aplikáciu OMV eMotion, v ktorej si pohodlne nájdu všetky nabíjacie miesta, budú môcť spravovať jednotlivé nabíjania a spracovávať platby. Dostupná by mala byť do konca tohto roka, no za nabíjanie je už teraz možné platiť klasickou platobnou kartou.

Útulné prostredie a bohatá ponuka služieb

Veľkou výhodou umiestnenia nabíjacích staníc priamo na čerpacích staniciach bude komfort, ktorý ponúkajú. Počas toho, ako budú vodiči nabíjať svoje elektromobily, si môžu oddýchnuť, dať si kávu, prípadne sa najesť. Čaká na nich široký sortiment, vrátane hotdogov, čerstvo pripravených bagiet a ďalších pochúťok. 

OMV nabijacka
Zdroj: OMV

Nízkoemisné formy dopravy sú budúcnosťou

Práve investícia do elektromobility je súčasťou širšej stratégie OMV, ktorá na základe informácií  Európskej komisie uvádza, že až štvrtina emisií skleníkových plynov v Európe pochádza z dopravy. Európska únia sa preto snaží motivovať vodičov k prechodu na nízkoemisné formy dopravy, ktorou elektromobilita určite je. 

28. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+