MojElektromobil

Rozvoj nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily na Slovensku sme počas roka mohli sledovať vďaka štatistikám, ktoré zverejňuje Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA). Z dostupných dát vieme, že k januáru 2023 na Slovensku bolo 1483 verejných nabíjacích bodov rozmiestnených na 629 lokalitách. Tieto čísla sa počas roka prirodzene zvyšovali s tým, ako prevádzkovatelia nabíjacích služieb vylepšovali svoje pokrytie.

Najnovšie publikované štatistiky uzatvorené ku koncu roka 2023 už uvádzali 1 808 verejných nabíjacích bodov rozmiestnených v celkovo v 740 lokalitách. Medziročne sa počet verejných nabíjacích bodov zvýšil o 22 % a počet lokalít o 18 %.To znamená, že za rok 2023 pribudlo 325 verejných nabíjacích bodov a pokrytých bolo 101 nových lokalít. 

Verejná nabíjacia infraštruktúra na Slovensku 2023 | Zdroj: SEVA

Zaujímalo ako sa situácia vyvíjala u prevádzkovateľov nabíjacích staníc na Slovensku. Svoje vyjadrenia zaslali IONITY a ejoin. V niekoľkých otázkach sme ich požiadali o zhodnotenie roka 2023 z pohľadu vývoja nabíjacej siete. Pýtali sme sa aj na najväčšie zmeny, ktoré sa u nich udiali v danom období, ako aj na plány pre rok 2024.

IONITY: Na Slovensku v roku 2024 pribudnú 2 nové lokality

Sieť IONITY patrí v Európe medzi najväčšie, no na Slovensku má zatiaľ len veľmi malé pokrytie. Ešte donedávna išlo o jedinú nabíjaciu stanicu situovanú na čerpacej stanici Shell pri Senci. Postupne sa to ale mení. V roku 2023 bola do prevádzky uvedená druhá nabíjacia lokalita IONITY na Slovensku v blízkosti čerpacej stanici Shell v Dubnici nad Váhom. A to nie je všetko. Viac nám o plánoch pre najbližšie obdobie prezradil Peter Ševce, manažér spoločnosti IONITY  pre strednú a východnú Európu.

Keďže mam na starosti väčší región, tak moje ciele nesmerujú len na Slovensko. Jednoznačne budeme uvádzať ďalšie a ďalšie stanice do prevádzky. Tento týždeň sme spustili dôležitú lokalitu v Chorvátsku (Gospic) a posilnili hlavnú diaľnicu v Maďarsku (Sormás). Ďalšie dve nove lokality spustime v januári v Poľsku, spolu s novými stojanmi na existujúcich miestach. V Poľsku mame aktuálne aj veľa staníc vo výstavbe, budúci rok tam bude silný. Novu lokalitu s EkoEnergetyka hardware-om sme spustili v lete aj v Slovinsku (Celje).

V Českej Republike mame vo výstavbe 2 lokality, tie plánujeme spustiť v polovici roku 2024. V 2023 sme spustili na Slovensku Dubnicu, na nej už mame nový hardware od spoločnosti EkoEnergetyka. Začali sme výstavbu vo Zvolene a pravé sa správoplatňuje stavebné povolenie pre Čaradicetieto dve lokality pribudnú v roku 2024. Na ďalších pracujeme, ale keďže všetky IONITY lokality majú trafostanicu a stavebne povolenie, tak to adekvátne dlho trvá.

Peter Ševce, manažér spoločnosti IONITY  pre strednú a východnú Európu

ejoin: Osádzanie DC nabíjacích staníc, platobné terminály a prvý nabíjací HUB ejoin

Ako to vyzeralo u prevádzkovateľa siete nabíjacích staníc ejoin GO? Odpovede na otázky poskytol Tomáš Kuník, obchodný zástupca spoločnosti ejoin. Prevádzkovateľ počas roka pracoval na rozširovaní svojej siete do nových miest, pričom najväčšiu pozornosť venoval osadzovaniu DC nabíjacích staníc s vyšším výkonom. Do prevádzky uviedol aj platobné terminály na dvoch lokalitách – v Bratislave v OC VIVO! a v Košiciach pred OC Optima. Najväčšou správou pre rok 2024 bude výstavba a otvorenie prvého nabíjacieho HUBu ejoin.

Koľko nabíjacích staníc vo vašom prípade pribudlo počas roka 2023?

Tento rok sme vybudovali ďalšie desiatky nabíjacích bodov, ktorým sa naša sieť ejoin GO rozšírila do ďalších miest, no zároveň sme posilňovali aj existujúce lokality. Celých dvanásť mesiacov sme sa zameriavali práve na osádzanie DC nabíjacích staníc s vyšším nabíjacím výkonom a súčasne aj s prípravou ďalších. V našej sieti sa tak môžete nabiť na desiatkach DC nabíjacích bodov s výkonom vyšším ako 60 kW, na ktorý boli naši zákazníci zvyknutí ešte v minulom roku.

Začiatkom 2023 sme osadili prvú 150 kW nabíjaciu stanicu v Trnave (The Mall Trnava), následne sme pokračovali v Bratislave (OC Korzo) s výkonom 160 kW a napríklad v poslednom kvartáli sme vymenili pôvodnú DC stanicu v Trenčíne (OC Laugaricio) za výkonnú 150 kW. Nezabudli sme ani na východné Slovensko, kde sme osadili dve ultra-rýchle stanice v Košiciach. Veľmi sa tešíme z možnosti ponúkať výkonné nabíjanie aj na menej bežných, ale o to atraktívnejších lokalitách – našu ultra-rýchlu nabíjaciu stanicu s výkonom 100 kW nájdete aj v Zázrivej pri Kolibe Syrex. V súčasnosti je možné u nás nabiť s výkonom vyšším ako 100 kW na 9 lokalitách, pričom mnohé z nich súčasne ponúkajú aj možnosť pomalého nabíjania.

Aké veľké zmeny sa u vás počas roka udiali v oblasti nabíjania?

Zhrnuli by sme to do troch významných bodov. Prvým je práve spustenie osádzania nového typu DC staníc, ktorý ponúka nielen vyšší výkon, ale aj omnoho lepší používateľský komfort. Druhý bod súvisí s našou mobilnou aplikáciou, ktorá odštartovala v závere minulého roka a veľmi rýchlo si našla prvú tisícku spokojných klientov. Momentálne je toto číslo niekoľkonásobne vyššie a zákazníci sú spokojní.

Tretí bod je inštalácia platobných terminálov na niektorých našich lokalitách. Ako prví sme spustili tento spôsob platby v Bratislave v OC VIVO!, kde môžete z jedného terminálu zaplatiť za nabíjanie na ktorejkoľvek nabíjačke v rámci daného miesta. Výšku sumy na pred-autorizáciu si zákazník volí sám a naskenovaním QR kódu na termináli získava prehľad nad nabíjacou reláciou aj vzdialene zo svojho mobilného telefónu, kde si zároveň môže stiahnuť aj doklad o platbe. V závere roka sme nainštalovali druhý platobný terminál v Košiciach pred OC Optima.

Čo pre zákazníkov chystáte na rok 2024?

V budúcom roku budeme inštalovať platobné terminály aj na ďalšie frekventované lokality, kde identifikujeme záujem o takýto spôsob platby. Najdôležitejšou novinkou však bude výstavba a otvorenie nášho prvého nabíjacieho HUB-u, ktorý súčasne poskytne viaceré DC nabíjacie body s maximálnym výkonom v stovkách kW. Momentálne máme rozpracovaných niekoľko takýchto HUB-ov, avšak prvý vyrastie v Bratislave.

Plánujete modernizáciu niektorých existujúcich nabíjacích lokalít?

Na modernizácii existujúcich lokalít sme intenzívne pracovali počas celého roka 2023 a plynule v tom budeme pokračovať aj v roku 2024.

GreenWay

GreenWay v roku 2023 získal nového roamingového partnera – IONITY. Vďaka novej dohode môžu zákazníci využívať nabíjacie stanice IONITY v celej Európe. Vďaka tomuto partnerstvu si vodiči s predplatenými službami GreenWay Energia Plus alebo Max budú môcť nabiť auto na staniciach IONITY za rovnaké sadzby ako v domácej sieti. Ide približne o 2 200 nabíjacích staníc po celej Európe.

V lete GreenWay rozbehol veľkú akciu. Programy Energia Plus a Energia Max boli počas prázdninových mesiacov o polovicu lacnejšie. Akcia platila pre všetkých zákazníkov – nových aj existujúcich.

Júl 2023 priniesol nový cenník, ktorý priniesol znižovanie cien naprieč všetkými typmi nabíjania a vo všetkých programoch. V priemere boli ceny znížené o 10 %. Ceny mesačných programov sa nezmenili, no od 1.7.2023 bol zrušený prenos nespotrebovanej energie do ďalšieho zúčtovacieho obdobia.

Veľkú novinku si GreenWay nechal na koniec roka. V bratislavskom nákupnom centre Bory Mall pri diaľnici D2 smerom na Českú republiku otvoril svoj najväčší nabíjací hubNaraz sa tu dokáže nabíjať až 9 vozidiel a dostupné sú nabíjacie výkony od 25 až po 200 kW.

Ku 1.1.2023 dosahoval počet GreenWay nabíjačiek na Slovensku presne 600 nabíjacích bodov sústredených v 230 lokalitách, z čoho 220 konektorov je na DC nabíjanie a 380 na AC. Na nové čísla čakáme.

GreenWay Bory Mall
Zdroj: GreenWay

ZSE Drive: V roku 2023 pribudlo 74 nabíjacích staníc. Na rok 2024 je v pláne viac než stovka

V prípade ZSE Drive počas roka 2023 dochádzalo k rozširovaniu pokrytia otváraním nových nabíjacích lokalít. Skvelou správou pre majiteľov elektrických vozidiel bola skutočnosť, že na vybraných nových lokalitách ZSE Drive ponúkalo jedno nabitie zadarmo. Príkladom bola nová rýchlonabíjaca stanica s výkonom až 300 kW v Banskej Bystrici. Nachádzajú sa konkrétne na parkovisku obchodného centra Európa SC.

Rovnaká akcia v novembri 2023 prebiehala hneď na 4 nových nabíjacích lokalitách Levice – stanica ZSE LV OC Dituria, Trenčín – stanica ZSE TN McDonald´s Pod Sokolice, Dunajská Streda – stanica ZSE DS McDonald´s, Pezinok – stanica ZSE PK KLM. 

V novembri 2023 na lokalitách ZSE Drive Beladice (stojany č. 7 a č. 8) a ZSE Drive Pezinok prebiehala modernizácia – zvýšenie existujúceho nabíjacieho výkonu na 300 kW.

Zo strany ZSE Drive v roku 2023 prišli dve veľké novinky. Prvou je program s názvom Virtuálna batéria pre elektromobil. Ten má slúžiť všetkým majiteľom fotovoltických panelov, ktorí odvádzajú prebytočnú energiu do virtuálnej batérie. Energia, ktorú vyrobia navyše, sa potom prenesie do voľného objemu v rámci ich mesačného programu. To znamená, že ju potom môžu využiť na nabíjacích staniciach.

Druhou veľkou novinkou bolo uvedenie služby poistenia dojazdu. Poistenie automaticky zahŕňajú programy Partner a Flat. Využiť tak môže službu odťahu, napríklad ak sa vám automobil vybije a nemáte nablízku funkčnú nabíjaciu stanicu. Odťahová služba Europ Assistance 24/7 vaše auto v prípade takýchto problémov auto a následne podľa vašej preferencie vás odtiahne k najbližšej ZSE nabíjacej stanici alebo rovno k vám domov.

Zhrnutie roka 2023 a informácie o plánov na rok 2024 nám poskytol Rastislav Žembery, vedúci produktového tímu e-mobility v ZSE Drive.

Koľko nabíjacích staníc vo vašom prípade pribudlo počas roka 2023?

V priebehu roka 2023 sme uviedli do prevádzky 74 nových nabíjacích bodov, z toho 14 AC a 60 DC. Je to potvrdením našej stratégie budovať primárne verejné nabíjacie body s rýchlym alebo ultrarýchlym nabíjaním. Ako sme avizovali, sústredili sme sa na donedávna poddimenzovaný juh Slovenska, čoho dôkazom sú nové lokality v Leviciach, Dunajskej Strede, Zlatých Klasoch, Sládkovičove, Pezinku, Senici. Okrem nich pribudli nové možnosti nabíjania aj v ďalšej prevádzke McDonalds v Trenčíne ako aj dôležitý nový ultrarýchly nabíjací hub v Banskej Bystrici v OC Europa.

Aké veľké zmeny sa u vás počas roka udiali v oblasti nabíjania?

V roku 2023 sme uviedli dve významné novinky. Prvou je možnosť čerpať vo verejnej nabíjacej sieti elektrinu z vlastnej fotovoltiky, ktorú zákazník nestihol spotrebovať a uložil si ju do virtuálnej batérie. Ako jediný poskytovateľ na Slovensku umožňujeme čerpanie energie 1:1, to znamená v objeme v akom bola vyrobená, bez ohľadu na typ nabíjania, ktorý zákazník zvolí (AC, DC, Ultra). Zákazník môže pritom mať fotovoltiku ľubovoľného výrobcu.

Druhou jedinečnou novinkou je poistenie dojazdu, ktoré je unikátne nielen na Slovensku, ale aj medzinárodne. Táto služba je bezplatne dostupná pre všetkých zákazníkov s mesačným programom služieb a zabezpečí odťah na najbližšiu nabíjaciu stanicu kdekoľvek v Európe v prípade problému s dojazdom elektromobilu alebo v prípade poruchy nabíjačky. V oblasti riešení pre firmy sme pridali ďalšie možnosti do Fleetportálu, ktoré rozširujú možnosti reportingu a správy nabíjacích kariet Fleet manažéra.

Čo pre zákazníkov chystáte na rok 2024?

Rok 2024 by mal byť veľmi silný z pohľadu nových nabíjacích hubov, keďže plánujeme vybudovať viac než 100 ultrarýchlych nabíjacích bodov v rámci celej SR. Novinky primárne v rámci mobilnej aplikácie budú oznamované priebežne.

Plánujete modernizáciu niektorých existujúcich nabíjacích lokalít?

Samozrejme, naším cieľom je postupne vymeniť všetky staršie nabíjacie stanice s jedným 50 kW DC konektorom za stanice s dvoma 50 kW DC konektormi, ktoré dokážu zabezpečiť podstatne lepšiu obslužnosť, keďže vedia zabezpečiť nabíjanie dvoch vozidiel súčasne, resp. nabíjanie výkonom až 100 kW pre jedno vozidlo.

Takýmto spôsobom sme realizovali upgrade existujúcich nabíjacích staníc OC Eurovea, Mc Donalds Lamač, Freshmarket, McDonalds Prievidza, OC Central, McDonalds Banská Bystrica, OC Laugaricio Trenčín, Slovnaft Wolkrova, McDonalds Prievozská a OC Cubicon. Výrazne sme tiež rozšírili obľúbený ultrarýchly nabíjací hub na rýchlostnej ceste R1 Beladice, ktorý aktuálne disponuje už ôsmimi ultratrýchlymi nabíjacími stojanmi, čím sa stal najvýkonnejším nabíjacím hubom na Slovensku.

Pripravujete sa počas roka 2024 upravovať cenník nabíjania?

Ako každý rok, aj tentoraz plánujeme k 1.4. úpravu cenníka. Hlavnou zmenou bude uvedenie nového výhodného programu s mesačným poplatkom.

Náš tip
Upozornenie: Rozmáhajú sa podvody s QR kódmi na nabíjacích staniciach
10. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+