MojElektromobil

Na Slovensku máme podľa aktuálnych dát Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) ku koncu roka 2023 k dispozícii 1 808 verejných nabíjacích bodov rozmiestnených v celkovo v 740 lokalitách. Medziročne sa počet verejných nabíjacích bodov zvýšil o 22 % a počet lokalít o 18 %.

Keď sa pozrieme na dáta z tretieho kvartálu 2023, tak zistíme, že počas posledných troch mesiacov pribudlo 60 verejne prístupných nabíjacích bodov a 16 nových lokalít. SEVA vo svojej prehľadovej správe uvádza, že tempo výstavby verejných nabíjacích staníc pre elektromobily na Slovensku je pomalšie ako európsky priemer.

Verejná nabíjacia infraštruktúra na Slovensku 2023 | Zdroj: SEVA

Zodpovedá však trendom v predaji elektromobilov, ktoré u nás dosahujú najmenší podiel na celkových registráciách v celej Európskej únii. Ako sme informovali začiatkom roka, počet elektromobilov na Slovensku prekročil hranicu 10 000 kusov, pričom počas roka 2023 ich v evidencii pribudlo 4 000.

V rozdelení verejných nabíjacích bodov podľa ich krajského umiestnenia sa neudiali žiadne dramatické zmeny. Z jednotlivých krajov stále vyčnieva Bratislavský kraj, na ktorý pripadá až 22 % všetkých nabíjacích lokalít. Už opakovane sa pritom spomína, že ide o praktický dôsledok toho, že práve v Bratislavskom kraji je registrovaný najvyšší počet elektromobilov.

Druhá priečka patrí Prešovskému kraju, na ktorý pripadá 14 % nabíjacích lokalít. Tretiu priečku obsadzuje Košický samosprávny kraj s 12 % zastúpením. Žilinský, Trnavský a Banskobystrický kraj majú zhodne po 10 %. Zhodných 11 % majú Trenčiansky a Nitriansky kraj.

Celkový inštalovaný výkon nabíjacích bodov dosiahol číslo 82 082 kW. Zaujímavejší ale bude asi prehľad počtu verejných nabíjacích bodov podľa výkonu:

  • Bežné (22 kW, AC) – 1 155 kusov
  • Vysokovýkonné (50 kW, DC) – 455 kusov
  • Vysokovýkonné (150 kW+, DC) – 149 kusov
  • Ultrarýchle (300+ kW, DC) – 32 kusov

Aktuálny prehľad o verejnej nabíjacej sieti na Slovensku, v ktorom SEVA zbiera informácie od všetkých operátorov nabíjacích služieb, je dostupný na webovej stránke nabijame.sk.

Počet nabíjacích bodov podľa výkonu 2023 | Zdroj: SEVA

Náš tip
Nabíjanie pre elektromobily na Slovensku: Čo priniesol rok 2023 a čo sa chystá na rok 2024?
10. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+