MojElektromobil

Aj Slováci reflektujú technologický progres a záujem o kúpu elektrifikovaných vozidiel, či priamo elektromobilov prudko rastie. To sa pretavuje aj na vyšší počet elektromobilov na Slovensku.

V minulosti nastal veľký skok v ich počte najmä vďaka záujmu zo strany motoristov i podpore vo forme štátnych dotácií, no v súčasnej dobe je najmä rýchly vývoj v oblasti elektromobility pri súčasnom poklese ceny nových technologických riešení tým, čo pootvorilo dvere elektrickým autám.

Aký je počet elektromobilov na Slovensku?

Zaujímal nás počet vozidiel s hmotnosťou do 3 500 kg s čisto elektrickým pohonom. Ide teda o klasické “autá”, na ktorých šoférovanie je potrebné byť držiteľom vodičského oprávnenia kategórie B.

Počet elektrických vozidiel kategórie M1, M1G a N1 v evidencii vozidiel spravovanej Ministerstvom vnútra koncom decembra 2023 prekročil magickú hranicu 10 000 kusov.

Salón Elektromobilov 2022 KE
Salón Elektromobilov v Košiciah

Údaje obsahujú nielen tzv. oficiálny dovoz prostredníctvom importérov jednotlivých značiek, ale aj individuálny dovoz či už nových, alebo jazdených vozidiel. Napríklad v prípade značky Tesla na Slovensku úplne absentuje oficiálne zastúpenie. To znamená, že všetky Tesly registrované na Slovensku spadajú práve pod individuálny dovoz.

Mohlo by vás zaujímať:

Exponenciálny rast

Vyššie uvedený zvyšujúci sa rast záujmu Slovákov potvrdzuje aj to, že len za rok 2023 bolo registrovaných vyše 4 000 elektromobilov, čiže viac než 40 % celkového počtu áut v evidencii. Registrácie za rok 2022 dosiahli počet takmer 2 300 kusov, v prípade roku 2021 išlo o necelých 1 400 vozidiel.

Salón Elektromobilov v Bratislave
Salón Elektromobilov v Bratislave

Výrazne pozitívny efekt štátnej dotácie dokazuje hlavne skok medzi rokmi 2019 a 2020. Práve vtedy došlo k registráciám vozidiel so štátnou dotáciou od Ministerstva hospodárstva. Počet registrácii sa takmer strojnásobil, z 319 elektromobilov registrovaných v roku 2019 na 1 092 kusov za rok 2020.

Celkový počet elektromobilov na obyvateľa je tak porovnateľný s Českou republikou, ktorá na jeseň prekročila počet 20 000 elektromobilov podľa správy portálu fDrive.cz. To nie je nič dobré, pretože Česko bolo pred rokom na predposlednom mieste v EÚ z pohľadu podielu nových registrácii elektromobilov na celkovom počte vozidiel. Slovensko sa umiestnilo na nelichotivej poslednej priečke.

Salón Elektromobilov v Trenčíne
Salón Elektromobilov v Trenčíne

Vyzerá to však, že situácia na Slovensku sa už mení k lepšiemu. Minimálne za rok 2023 sa “naštartovali” aj slovenskí “motoristi” a čoraz častejšie siahajú po vozidlách na elektrický pohon.

Zaujímajú vás odpovede aj na iné otázky ohľadom elektromobility, napríklad:

Kedy bol zaregistrovaný prvý elektromobil na Slovensku?

Ktorá značka má na Slovensku najväčšie zastúpenie z pohľadu počtu vozidiel?

Ako vyzerá situácia s nákladnými vozidlami či s elektrobusmi?

Odpovede sa dozviete v nasledujúcich článkoch, ktoré sa budú venovať podrobnejšej analýze elektrickej mobility na Slovensku.

Náš tip
Predaje elektromobilov onedlho prekonajú spaľováky. Do roku 2030 bude rozdiel markantný
2. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+