MojElektromobil

Siete čerpacích staníc budú v najbližších rokoch čeliť veľkej výzve. Na to, aby zabezpečili svoje dlhodobé prežitie sa budú musieť prispôsobiť novým trendom, ktoré prinesie nástup elektromobility. Hoci takzvaný zákaz predaja vozidiel so spaľovacími motormi vstupuje do platnosti až v roku 2035, prevádzkovatelia čerpačiek už teraz pripravujú nové stratégie. Téme sa venoval portál EFAHRER.

Dopyt klesá už teraz, budúcnosť bude horšia

Čerpacie stanice Aral si chcú svoju budúcnosť poistiť expanziou na dvoch frontoch. V rámci svojich prevádzok navýšia počet nabíjacích staníc pre elektrické autá a súčasne posilnia spoluprácu so potravinovým reťazcom Rewe To Go, ktorý prevádzkuje sieť menších predajní zameraných na predaj potravín a “jedla so sebou”.

V rozhovore pre noviny Handelsblatt túto stratégiu priblížil výkonný riaditeľ firmy Aral, Achim Bothe. Vysvetlil, že od roku 2019 v Nemecku klesla spotreba palív o približne 8 % a postupný nástup elektromobility tento prepad bude s najväčšou pravdepodobnosťou len prehlbovať. Preto chce sieť čerpacích staníc pod svojim vedení pripraviť na budúcnosť.

Nebude to vôbec lacné. Aral do konca roka 2025 investuje 100 miliónov € len na spomínané rozšírenie počtu nabíjacích staníc. Celkovo plánuje osadiť až 5 000 nabíjacích bodov, čo je viac než trojnásobok aktuálneho počtu. Aral má v prevádzke 1 600 nabíjacích bodov rozmiestnených na 240 prevádzkach. Do rozšírenia služieb pre majiteľov elektrických áut chce ísť pomerne zostra. Už do konca tohto kalendárneho roka chce mať pod palcom 3 000 nabíjacích bodov.

Okrem toho má dôjsť k spusteniu približne 50 predajní Rewe-To-Go, čo opäť rozšíri služby pre zákazníkov. Budú môcť tankovať, nabíjať svoje elektrické autá a čas môžu využiť na rýchle občerstvenie alebo nákup potravín. Prevádzkovatelia vidia potenciál práve v tom, že čerpacie stanice sú otvorené omnoho dlhšie než klasické obchody, takže predaj potravín a občerstvenia je jednou z vecí, ktorá môže prilákať zákazníkov.

Čerpacie stanice ako centrá pre elektromobilitu

EFAHRER upozorňuje, že Aral nie je jediným známym menom ropného segmentu, ktoré sa na budúcnosť pripravuje novou stratégiou. Svoje služby zamerané na segment elektromobility posilňuje aj Shell. Dokonca má zachádzať ešte omnoho ďalej. V mestách majú vzniknúť “centrá mobility” určené špeciálne pre elektrické autá.

Zaujímavé je to, že na týchto nových lokalitách budú umiestnené už len nabíjacie stanice, žiadne pumpy pre autá so spaľovacími motormi. Ďalšou zo stratégii Shellu je rozšírenie ponuky bio skvapalneného zemného plynu a vodíka pre ťažkú ​​dopravu.

Náš tip
Druhá lokalita IONITY na Slovensku čaká už len na povolenie
28. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+