MojElektromobil

V rámci témy slovenskej nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily a plug-in hybridy sme sa pozreli na zhrnutie predošlého roka, ale aj na chystané novinky pre rok 2024 z pohľadu najväčších prevádzkovateľov nabíjacích sietí. Bližšie sa pozreli aj na aktuálny počet verejných nabíjacích bodov a medziročné porovnanie (2023 vs 2022). Svoj pohľad na najväčšie problémy a očakávania pre rok 2024 prezentovala aj Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA).

Nabíjacie stanice pri svojich prevádzkach ale majú aj obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku. Čo všetko sa udialo a na čo sa máme pripraviť v roku 2024? To sme zisťovali u jednotlivých obchodných reťazcov. Zaujímalo nás aj to, či obchodné reťazce majú vo svojom vozovom parku zaradené elektrické vozidlá.

BILLA

Billa prvé 2 nabíjacie stanice vybudovala ešte v roku 2016 v Bratislave na Bajkalskej ulici a zakúpila aj 2 elektromobily určené na krátke služobné cesty. Odvtedy segment sleduje. Ako to vyzerá dnes? Odpovede za spoločnosť spoločnosť BILLA, s.r.o., poskytol Mgr. Marek Kravjar, špecialista komunikácie BILLA Slovensko.

Koľko nabíjacích staníc je ku koncu roka 2023 dostupných pre zákazníkov?

BILLA sleduje aktuálne ekologicko-technické trendy a snaží sa ich podľa možností implementovať do svojho podnikania. BILLA má svoje nabíjacie stanice pre elektromobily momentálne pri deviatich svojich predajniach, pričom nabíjanie je zatiaľ zdarma. Vzhľadom na fakt, že BILLA disponuje certifikátom o záruke pôvodu spotrebovanej elektriny z obnoviteľných zdrojov, môžeme povedať, že zákazníci na nabíjacích staniciach BILLA „tankujú“ zelenú energiu.

Aké máte plány pre rozširovanie počtu nabíjacích staníc pre rok 2024?

Pri všetkých nových a rekonštrukciách predajní sme pripravili aj potrebnú infraštruktúru tak, aby bolo možné osadiť pri týchto prevádzkach nabíjacie stanice. Tie budú developovať naši externí partneri OMV a Shell. Bude sa jednať o rýchlonabíjacie stojany o výkonoch 150 kW a viac. Tieto služby budú spoplatnené.

Máte vo vozovom parku zaradené elektromobily alebo máte v tomto smere nejaké plány?

Zamestnanci BILLA majú k dispozícii elektromobily ako aj hybridy. Týka sa to aj nákladnej dopravy, kedy využívame kamióny ako na elektriku, tak na LNG a zvažujeme aj ďalšie možnosti, ktoré moderná veda a technológie prinášajú.

Lokality, kde má BILLA aktuálne umiestnené nabíjacie stanice:

Bratislava, Bajkalská 2 stojany, každý s výkonom 2×22 kW – naraz sa môžu nabiť až 4 autá
Žiar nad Hronom, A. Kmeťa 2×22 kW
Galanta 2×22 kW
Malacky 2×22 kW
Senec 2×22 kW
Záhorská Bystrica 2×22 kW
Veľký Meder 2×22 kW
Trnava, Hospodárska DC 25 kW (CHAdeMO, CCS)
Trenčín, Pred polom DC 25 kW (CHAdeMO, CCS)
Nabíjacia stanica pre elektromobily Billa
Foto: BILLA

Kaufland

Hovorca spoločnosti Kaufland bol pri odpovediach pomerne stručný, no prezradil veľmi zaujímavú informáciu. Pre pripomenutie, na parkoviskách niekoľkých predajní Kaufland umožňuje zákazníkom nabiť si elektromobil alebo elektrický bicykel zelenou elektrinou. Toto označenie znamená, že zelená elektrina bola 100 % vyrobená z obnoviteľných zdrojov.

Na rýchlo nabíjacích staniciach pri obchodoch Kaufland sú k dispozícii tri bežné typy konektorov (typ 2/AC 43 kW; CCS/DC 50 kW a CHAdeMO/DC 50 kW). V roku 2022 boli nabíjacie stanice dostupné pri 6 predajniach, ku koncu roka 2023 ich má byť už 16. A rok 2024 má priniesť obrovskú expanziu.

Koľko nabíjacích staníc je ku koncu roka 2023 dostupných pre zákazníkov?

Pri 16 našich predajniach máme pre zákazníkov už k dispozícii nabíjacie stanice pre elektromobily. Budúci rok (2024), by sme ich chceli rozšíriť ku všetkým našim predajniam.

Plánujete realizovať nejaké zmeny v rámci služieb nabíjania elektromobilov?

Aktuálne u nás prebieha diskusia ohľadom doterajšieho bezplatného nabíjania elektromobilov a plug-in hybridov pre našich zákazníkov a jeho prípadného spoplatnenia. O konečnom rozhodnutí a ďalších podrobnostiach budeme včas informovať.

LIDL

Vyzerá to tak, že LIDL k expanzii nabíjacích staníc pristupuje veľmi aktívne. V januári 2022 mal k dispozícii 10 verejne prístupných nabíjacích staníc a 1 privátnu v areáli logistického centra v Seredi. Dnes má nabíjacie stanice inštalované už takmer pri 80 predajniach. Aktuálne informácie poskytol Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie spoločnosti LIDL.

Koľko nabíjacích staníc je ku koncu roka 2023 dostupných pre zákazníkov?

Verejne prístupné nabíjacie stanice máme aktuálne inštalované na parkoviskách 79 predajní. Sú dostupné pre nabíjanie zákazníkov v priebehu otváracích hodín predajne. Nabíjacie stanice máme rovnomerne inštalované vo všetkých krajoch.

Aké máte plány pre rozširovanie počtu nabíjacích staníc pre rok 2024?

Plánujeme inštaláciu 9 ďalších nabíjacích staníc, o lokalitách budeme včas informovať.

Plánujete realizovať nejaké zmeny v rámci služieb nabíjania elektromobilov?

V priebehu budúceho roka (2024) je plánovaná implementácia nového platobného spôsobu, ktorý bude jednoduchšie použiteľný a zákaznícky prívetivejší.

Máte vo vozovom parku zaradené elektromobily alebo máte v tomto smere nejaké plány?

V našej logistickej flotile sa nachádza elektrický kamión. Do budúcna chceme ďalej rozširovať počet vozidiel s alternatívnym pohonom.

LIDL nabíjanie škoda Enyaq iV 60

COOP Jednota

Coop Jednota prisľúbila zaslanie odpovedí počas januára. Akonáhle ich dostaneme, tak článok budeme aktualizovať.

Náš tip
Nabíjanie pre elektromobily na Slovensku: Čo priniesol rok 2023 a čo sa chystá na rok 2024?
12. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+