MojElektromobil

Na Slovensku majú v roku 2024 pribudnúť stovky nabíjacích staníc pre elektromobily. Jedna dôležitá oblasť je však prehliadaná. Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) zverejnila súhrnné informácie o verejnej nabíjacej infraštruktúre pre elektromobily za rok 2023. Dozvedeli sme sa, že na Slovensku k 31.12.2023 bolo v prevádzke 1808 nabíjacích konektorov na 740 lokalitách s celkovým inštalovaným výkonom 82 082 kW.

SEVA súčasne uviedla, že tempo výstavby verejných nabíjacích staníc pre elektromobily na Slovensku je pomalšie ako európsky priemer. Zodpovedá však trendom v predaji elektromobilov, ktoré u nás dosahujú najmenší podiel na celkových registráciách v celej Európskej únii. Na Slovensku je ich približne 10 000.

Intenzívnejší rast v roku 2024

Dobrou správou, že výraznejší nárast počtu dostupných lokalít aj nabíjacích staníc sa očakáva na rok 2024, kedy budú do prevádzky uvedené stovky nabíjačiek vybudovaných z dvoch výziev Plánu obnovy a odolnosti zameraných na firmy a samosprávy.

„Čo sa týka verejných nabíjacích staníc, očakávame v roku 2024 intenzívnejší rast. Dúfame, že sa podarí spustiť reálnu prípravu vysokorýchlostných nabíjacích „hubov“, ktoré sme sa zaviazali postaviť popri diaľniciach. Okrem toho sú spustené dve schémy z Plánu obnovy a odolnosti pre samosprávy a pre právnické osoby, do ktorých prišli desiatky žiadostí a dá sa očakávať, že celá alokovaná čiastka bude bez problémov vyčerpaná,“ hodnotí vyhliadky trhu Patrik Križanský, riaditeľ SEVA, a dodáva: „To je aj dôkaz, že takéto programy majú zmysel, pretože sa tie peniaze reálne využijú.“

Pre pripomenutie, finančné prostriedky z  Plánu obnovy môžu podnikatelia využiť na budovanie verejných nabíjacích bodov. Maximálne oprávnené jednotkové ceny na jeden nabíjací bod boli určené na 3 000 € pre AC (výkon od 11 kW) a 29 000 € pre DC (výkon od 50 kW). Prostriedky z Plánu obnovy je možné poskytnúť až do výšky 50 % celkových oprávnených výdavkov. Cieľom výzvy je vybudovanie 800 AC a 360 DC verejne prístupných nabíjacích bodov.

Druhá schéma je určená pre územnú samosprávu a nimi zriadené organizácie. Cieľom výzvy je vybudovanie 1 800 AC a 160 DC verejne prístupných nabíjacích bodov. Aj v tomto prípade platí, že musí ísť o verejne prístupné nabíjacie body, čo je ale pri samosprávach celkom logické. Rozdiel je hlavne v tom, že samosprávam bude preplácaný intenzitou pomoci pre oprávnených žiadateľov až 100 % oprávnených výdavkov projektu. Obidve výzvy boli nastavená tak, že otvorené do vyčerpania alokovanej výšky prostriedkov, prípadne do rozhodnutia zo strany vykonávateľa.

V prípade spomínaných nabíjacích hubov pri diaľniciach ide o súčasťou schváleného Akčného plánu rozvoja elektromobility. Tam sa nachádza opatrenie s cieľom vybudovať národnú sieť ultrarýchlýchlonabíjacích bodov (UFC). Konkrétne ide o výstavbu najmenej 228 ultrarýchlych nabíjacích bodov pozdĺž koridorov TEN-T.

Pomohla by podpora neverejného nabíjania

Sumárne informácie, ktoré na štvrťročnej báze zverejňuje SEVA, zachytávajú len počty verejných nabíjacích staníc. Vo svojej správe ale zdôrazňuje, že v priemere sa viac ako 80 % výkonov nabíjania realizuje na neverejných staniciach – v súkromných garážach, vo firmách, administratívnych budovách či depách. Práve podpora tohto typu nabíjania by bola pre Slovensko veľkým prínosom.

„Pre rýchlejšiu adaptáciu elektromobility by bolo veľkým prínosom, ak by sme dokázali z Plánu obnovy a odolnosti vyčleniť prostriedky aj na podporu výstavby takýchto neverejných staníc, ako je to napríklad možné v Českej republike alebo v Nemecku“, tvrdí riaditeľ SEVA..

Tieto nabíjačky (známe aj ako wallbox), pri ktorých nejde o čo najrýchlejšie nabitie, umožňujú niekoľkohodinové nabíjanie napríklad v noci za najvýhodnejšie tarify – vzhľadom na to, že na Slovensku majú domácnosti regulovanú cenu elektrickej energie, tak pri domácom nabíjaní by sa náklady na 100 kilometrov jazdy mali pohybovať na úrovni 2 až 3 €. Práve bežné, tzv. pomalé nabíjačky sa môžu stať súčasťou inteligentných sietí, v rámci ktorých sa cez riadené nabíjanie dajú elektromobily využiť pre podporu stability distribučnej sústavy, uvádza SEVA.

Náš tip
Prešovský kraj chce vybudovať 33 nabíjacích staníc pre elektromobily. Poznáme lokality
10. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+