MojElektromobil

Nabíjacia infraštruktúra v Prešovskom kraji by sa čoskoro mala dočkať výrazného zahustenia. Pôjde o výsledok najnovšieho projektu Prešovského samosprávneho kraja. V rámci projektu má s využitím dotácii z rezortu hospodárstva dôjsť k vybudovaniu celkovo 33 nabíjacích staníc pre elektromobily (66 nabíjacích bodov)

Prešovská krajská (PSK) samospráva chce na tento účel využiť štátnu dotáciu z Plánu obnovy vo výške 354-tisíc eur, pričom celková hodnota projektu dosiahne 462-tisíc eur. O zámere informuje v tlačovej správe.

Župa mala v spolupráci s energetickou agentúrou (EASR PSK) vytipovať 27 vybraných lokalít pre umiestnenie verejných nabíjacích staníc. Aspoň jedna verejná nabíjacia stanica typu AC (11 kW) alebo DC (50kW) by mala byť k dispozícii v okruhu do 25 kilometrov.

Plánované lokality

PSK uvádza, že by malo ísť o rovnomerne zahustenú sieť v celom kraji s posilnením počtov v menej osídlených miestach, ako aj o posilnenie v lokalitách s potenciálom pre rozvoj cestovného ruchu. Spomína aj priamo vytipované lokality pre umiestnenie nabíjacích staníc.

15 nabíjacích staníc v regióne Šariša

Vzniknúť by mali napríklad pri dvoch župných stredných školách v Bardejove a pri strednej škole vo Svidníku, taktiež pri domovoch sociálnych služieb v Brezovičke a v Giraltovciach a ďalšie dve vo Veľkom Šariši, ako i po tri v meste Lipany a v obci Raslavice. Dve stanice by mali byť súčasťou externého priestranstva Úradu Prešovského samosprávneho kraja.

6 nabíjacích staníc pre Spiš

V regióne Spiša má prešovská župa v pláne vybudovať šesť nabíjacích staníc. A to pri dvoch popradských stredných školách a pri SOŠ v Starej Ľubovni, ďalej v meste Spišská Belá, ako aj pri Domove sociálnych služieb Legnave a v obci Štrba.

12 nabíjacích staníc pre Horný Zemplín

Umiestnené majú byť pri župných stredných školách v Humennom, Stropkove, Vranove nad Topľou, SPŠ v Snine (2 stanice), v obciach Kvakovce (2 stanice), Kolonica a Ulič a ďalej dve stanice pri Múzeu moderného umenia A. Warhola v Medzilaborciach a jednu pri DSS v Jabloni.

Termín realizácie

Prešovský samosprávny kraj v prípade úspešnosti projektu plánuje verejne prístupné nabíjacie stanice vo vytipovaných lokalitách budovať v horizonte rokov 2024 – 2025.

Pripomeňme si, že na Slovensku máme podľa dát z konca tretieho štvrťroka 2023 k dispozícii 1 748 verejných nabíjacích bodov rozmiestnených v celkovo v 724 lokalitách. Z jednotlivých krajov vyčnieva Bratislavský kraj, na ktorý pripadá až 21 % všetkých nabíjacích lokalít. Prešovský kraj sa nachádza na 2. priečke so 14 % zo všetkých nabíjacích lokalít.

20. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+