MojElektromobil

Ako sme už informovali, vo štvrtok sa konalo na Úrade vlády Slovenskej republiky v Bratislave stretnutie najvyšších predstaviteľov vlády SR, Národnej rady SR a kľúčových hráčov pôsobiacich v automobilovom priemysle na Slovensku. Prítomná bola aj SEVA (Slovenská asociácia pre elektromobilitu), ktorej členom je aj portál MôjElektromobil.sk. SEVU zastupoval jej riaditeľ, Patrik Križanský. Výsledok zo stretnutia zverejnil Úrad vlády Slovenskej republiky na sociálnej sieti Facebook.

Slovensko je automobilovou veľmocou, musí sa prispôsobiť trendom

Fico hovorí, že s aktuálnou situáciou nemôžeme byť spokojní. Slovensko je v súvislosti s výrobou automobilovou veľmocou a vyrábajú sa u nás aj elektromobily. Z tejto obrovskej koncentrácie automobilového priemyslu vyplývajú aj možné riziká, ktoré by mohli mať veľmi negatívny dopad na naše hospodárstvo. Tlak týkajúci sa elektromobility je naozaj veľký, vyspelý svet prechádza na elektromobily podstatne rýchlejšie ako Slovensko.

Predaje elektromobilov všeobecne rastú pomerne rýchlym tempom, no Slovensko je z tohto pohľadu na absolútnom chvoste Európy. Najpredávanejším vozidlom všeobecne v EÚ bol v minulom roku elektromobil, čo svedčí o rastúcej popularite týchto vozidiel. V Európe dosiahli predaje elektromobilov trhový podiel na úrovni 14,6 %, dokonca prekonali predaje naftových vozidiel. Slovensko však ani zďaleka nedosahuje priemer, u nás majú elektromobily podiel menší ako 3 percentá.

Mohlo by vás zaujímať:

Infraštruktúra, ktorá je zatiaľ vybudovaná, na tento počet elektromobilov stačí, no trend je už daný a ich počet bude na slovenských cestách pribúdať. Preto nemôžeme zaspať a pokračovať v budovaní, ideálne zvýšiť jeho tempo.

„Na jednej strane sme všetci spokojní s tým, že na Slovensku je obrovská koncentrácia automobilového priemyslu. Na druhej strane to však prináša riziká v podobe tlakov týkajúcich sa prechodu na elektromobilitu či konkurencie z iných regiónov sveta.“

Robert Fico, predseda vlády SR

Slovensko musí naskočiť na rozbehnutý vlak

Pokiaľ si chce Slovensko udržať pozíciu lídra výrobcu automobilov na obyvateľa, musí prijať opatrenia súvisiace s prechodom na elektromobilitu. Výsledkom rokovania má byť dokument, ktorý bude obsahovať konkrétne legislatívne, inštitucionálne a finančné opatrenia na podopru elektromobility na Slovensku. Na prelome februára a marca tohto roka by sa malo uskutočniť zasadnutie vlády, na ktorom majú byť prerokované úlohy a opatrenia, ktoré sú nevyhnutné na prechod z výroby spaľovacích vozidiel na elektromobilitu.

fico elektromobilita
Zdroj | Facebook / Úrad vlády SR

Na konkrétne opatrenia si ešte budeme musieť počkať, no dôležité je to, že vláda to s elektromobilitou myslí naozaj vážne. Teda aspoň to tak zatiaľ vyzerá. SEVA na tomto stretnutí predostrela kľúčové témy, ktorými by sa mala vláda SR zaoberať:

  • Dotácie a daňové úľavy
  • Podpora rozvoja nabíjacej infraštruktúry
  • Rozvoj batériového priemyslu
  • Podpora ekosystému inovácií v automobilovom priemysle

Portál aktuality.sk spomína, že zastrešením národnej stratégie elektromobility povelil predseda vlády ministerku hospodárstva, Denisu Sakovú. Celý proces má rešpektovať všetky európske a svetové trendy. Fico taktiež požiadal automobilky a ostatné dôležité subjekty automobilového priemyslu na Slovensku o to, aby podporili konanie vlády.

„Nemôžete na jednej strane kričať, že ak o tri-štyri mesiace niečo neprijmeme, o tri roky tu bude hospodárska tragédia a na druhej, keď predložíme návrhy zákona v skrátenom konaní, všetci kričia, že sa tu porušujú princípy právneho štátu.“

Vyjadrenia predsedu vlády sú úplne jasné a neočakávalo sa, že to pôjde v súvislosti s elektromobilitou tak ľahko. Na základe jeho slov to vyzerá, že Slovensko bude naozaj pracovať na tom, aby sa u nás elektromobilita ujala. V porovnaní s Richardom Sulíkom, ktorý svoje vyjadrenia v rámci ekologickejšej mobility smeroval výhradne k vodíku, je to poriadna otočka.

Náš tip
Predaj nových elektromobilov na Slovensku je katastrofálny. Sme poslední v rámci EÚ
27. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+