MojElektromobil

Predaje elektromobilov neustále stúpajú, nielen vo svete, ale aj v Európe. Dnes už niet pochýb o tom, že minimálne najbližšou budúcnosťou automobilovej dopravy sú elektrické vozidlá. V roku 2023 sa dokonca po prvýkrát v histórii stalo, že celkovo najpredávanejším vozidlom bol práve elektromobil. Na tému upozornil portál europe.autonews.com.

Predaje elektrobilov rastú

Najpredávanejším vozidlom v Európe sa stala Tesla Model Y, ktorá zaznamenala približne 254 820 predajov. Predbehla tak akékoľvek benzínové, naftové či hybridné vozidlo. Prvenstiev je tu však viac. Po prvýkrát sa najpredávanejším vozidlom v Európe stal model strednej veľkosti a taktiež po prvýkrát išlo o automobil, ktorý nepatrí európskej značke.

Druhým najpredávanejším vozidlom bola Dacia Sandero s celkovým počtom približne 235 890 predaných kusov. Tesla Model Y sa najlepšie predávala vo februári, v marci, máji, júni, auguste, septembri a v decembri. Dacii Sandero zase patrili mesiace január, apríl, október a november. V júli bol najpredávanejším autom v Európe Volkswagen T-Roc. Ten sa stal celkovo tretím najpredávanejším vozidlom v Európe v roku 2023.

Dieslové automobily to majú spočítané

Portál Cleantechnica uvádza, že elektromobily sa v Európe predávali lepšie ako naftové automobily. To je samozrejme spôsobené zvýšeným záujmom o ekologickejší typ dopravy, ale aj tým, že ponuka dieselových vozidiel postupne klesá. Tým logicky klesá aj záujem o ne.

V minulom roku bolo v Európe registrovaných 1 538 621 nových elektromobilov, v roku 2022 bolo toto číslo na úrovni 1 123 444. To znamená 37-percentný medziročný rast. Čo sa týka plug-in hybridov, tých bolo v Európe v minulom roku novo registrovaných 813 480. V porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenali ich predaje 7 % pokles.

Celkovo sa počet registrácií nových vozidiel v Európe zvýšil medziročne o 13,8 percenta. Všetky krajiny EÚ zaznamenali rast, s výnimkou Maďarska. Najviac rástli predaje v Taliansku, Španielsku a Francúzsku. Najviac sa predávali benzínové vozidlá, ktorým patril 35,3 % podiel na trhu. Elektromobily zaznamenali 14,6-percentný podiel, zatiaľ čo dieselové autá len 13,6 %.

Ako je to na Slovensku?

Na Slovensku síce adaptácia elektromobilov poriadne zaostáva, no trend je aj napriek tomu jasný. Predávajú sa čoraz viac. V roku 2023 ich celkový počet na Slovensku presiahol hranicu 10-tisíc kusov. V minulom roku bolo registrovaných viac ako 4 000 elektromobilov, v roku 2023 dosiahli registrácie nových elektrických vozidiel 2 300 kusov. V roku 2021 išlo len o 1 400. Viac informácií o aktuálnej situácii nájdete v článku Počet elektromobilov na Slovensku prekročil hranicu 10 000 kusov.

Náš tip
Predaj nových elektromobilov na Slovensku je katastrofálny. Sme poslední v rámci EÚ


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

20. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+