MojElektromobil

Globálna produkcia elektrických vozidiel by mala v budúcom roku dosiahnuť 1,3 až 1,5 milióna vozidiel. Na čele výrobného objemu bude pravdepodobne Tesla a celý priemysel sa začne výrazne transformovať. Pozrite sa, na ktoré elektrické mašiny v roku 2021 sa môžeme tešiť na Slovensku, v Európe, ale aj v Amerike, kde dominujú SUV a veľké pickupy. Medzi očakávanými novinkami je aj Ioniq 5 či KIA EV-6.

Najväčší nárast výroby a predajov sa podľa Cairn Energy Research očakáva v Európskej únii, ktorej legislatíva núti výrobcov vyrábať nízkoemisné vozidlá pod hrozbou obrovských pokút. Veľký nárast sa však očakáva aj v Číne, kde Tesla už vyrába vo svojej čínskej fabrike Giga Šanghaj a zároveň sa na tomto trhu pobije s množstvom čínskych výrobcov. V USA sa očakáva tradične nárast predajov Tesly, no na tamojší trh už útočia aj Ford aj iné značky.

Rivian R1T/R1S

Rivian R1T a R1S vo fabrike Rivian v Illinois
Rivian R1T a R1S vo fabrike v Illinois | Zdroj: Rivian

Atraktívny a dobrodružný elektrický pickup od startupu z Illinois má všetko, čo potrebuje k úspešnému príchodu na trh – masívne investície, inžinierov a pracovnú silu, know-how a tiež fabriku na sériovú výrobu.

Napriek tomu, že začiatok výroby bol nedávno odsunutý z tohto roku na budúci rok, stále môže predbehnúť prichádzajúcich konkurentov, Tesla Cybertruck a elektrický Ford F-150.

So svojim dizajnom by mal Rivian zaujať väčšiu skupinu aktuálnych majiteľov spaľovacích pickupov ako Cybertruck. Pickup R1T ponúkne 200 kW nabíjacieho výkonu, 660 km dojazdu a zaujímavé príslušenstvo na kempovanie a výjazdy do prírody. Laboratórium a vývoj vozidiel Rivian si môžete pozrieť vo videu v tomto článku.

Elektrický GMC Hummer

Hummer GMC teaser
Upútavka na elektrický GMC Hummer EV | Zdroj: GMC

Niektoré zabudnuté automobily zažívajú s elektrifikáciou dopravy zmŕtvychvstanie. Niekdajší ťažký a extrémne neefektívny žráč benzínu prichádza v budúcom roku v elektrickej verzii.

Dizajn Hummeru EV celkom ešte nepoznáme, má však ísť o mimoriadne odolný pickup. Očakáva sa však jeho vysoká cena v porovnaní s inými e-pickupmi a pravdepodobne tak neosloví široké masy zákazníkov. Upútavky si môžete pozrieť v našom článku.

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck
Tesla Cybertruck pred centrálou SpaceX | Zdroj: The Jay Leno’s Garage

Pravdepodobne najočakávanejšie elektrické vozidlo budúceho roka. Oficiálny príchod dvoj a trojmotorovej verzie je “na konci roka 2021” a najlacnejšej verzie o rok neskôr. Jeho radikálny dizajn vzbudil najrôznejšie emócie verejnosti, jeho parametre a cena ho však predurčujú na úspech. Napokon, Tesla zaregistrovala na toto vozidlo už vyše 200-tisíc pred-objednávok z celého sveta.

Zverejnené technické parametre Cybertrucku:

  • 1-motorová verzia (zadný náhon): 400 km dojazd, ~1 500 kg ťažnej a ~3 400 kg vlečnej kapacity – cena od 39 900 USD
  • 2-motorová verzia (4×4): ~500 km dojazd, ~1 500 kg ťažnej a ~4 500 kg vlečnej kapacity – cena od 49 900 USD
  • 3-motorová verzia (4×4): ~800 km dojazd, ~1 500 kg ťažnej a ~6 350 kg vlečnej kapacity – cena od 69 900 USD

Ford F-150 Electric

Ford F-150 Electric
Ford F-150 Electric – render podľa interných info | Zdroj: Gen14.com

Ford sa dlho bál elektrifikovať svoju “dojnú kravu”, pickup F-150, ktorý je v USA legendou a výrazne najpredávanejším pickupom už vyše 20 rokov. Najprv hovoril len o plug-in hybridnej verzii, teraz však už intenzívne pracuje na plne elektrickej verzii. Má prísť na trh budúcom roku a v ponuke bude so svojimi spaľovacími bratmi.

Ford si uvedomuje príchod silných konkurentov, no o pickupe nevieme takmer nič. Vieme, že v reklamnom videu potiahol vlak s 10 plne naloženými vagónmi.

Audi Q4 e-tron

Audi Q4 e-tron
Audi Q4 e-tron na ženevskom autosalóne

Menší bratranec elektrického SUV Audi e-tron by mal osloviť väčšiu skupinu zákazníkov. S mierne nižším výkonom, avšak za omnoho prijateľnejšiu cenu a vyšším dojazdom.

Môžeme sa tešiť na 225 kW výkonu vozidla, 450 km dojazdu a 83 kWh batériu a kompaktné rozmery 4,59 x 1,90 x 1,61 metra (d x š x v). Odhadovaná cenovka sa začína na 44 000 € vrátane DPH. Pozrite si naše detailné fotografie tohto krásneho elektromobilu.

Mercedes-Benz EQA

Mercedes-Benz EQA prototyp
Prototyp Mercedes-Benz EQA na zimnom testovaní vo Švédsku | Zdroj: Mercedes

Mercedes EQA bude v segmente kompaktných SUV pravdepodobne konkurovať Tesle Model Y a vyššie spomenutému Audi Q4 e-tron. Cenovka má byť tiež na úrovni týchto konkurentov (cca. 45 000 €).

Dostupné technické špecifikácie sú relatívne staré, no Mercedes-Benz zverejnil info o 60 kWh batérii, ktorá poskytne do 400 km (NEDC) dojazdu “v reálnych podmienkach” a výkon pohonnej sústavy s 2 elektromotormi na úrovni 268 koní. Ponúkne zrýchlenie z 0-100 km/h cca. 5 sekúnd a DC rýchlonabíjanie. 100 km dojazdu vozidlo dobije za 10 min. nabíjania.

Mercedes-Benz EQS

Produkčná verzia Mercedes-Benz EQS(Zdroj: Mercedes)
Produkčná verzia Mercedes-Benz EQS | Zdroj: Mercedes

Luxusná limuzína od Mercedesu sa nám pre pár dňami ukázala v zamaskovanej produkčnej verzii. Môžeme tak vidieť jeho reálne kontúry. Na trh prinesie maximálny elektrický luxus a značke známy komfort a mohla by v segmente ukrojiť z koláča Tesle Model S.

Automobilka zverejnila niektoré detaily. Jeho výkon bude 350 kW, dva motory s krútiacim momentom 760 Nm a na stovku EQS “vystrelí” za 4,5 sekundy. Mercedes má pravdepodobne k dispozícií skutočne pokročilú batériu, hovorí o dojazde 700 km (WLTP) a 350 kW nabíjaní.

Nissan Ariya

Koncept Nissan Ariya
Koncept Nissan Ariya | Zdroj: Aboutcars.pro

Nissan bol spoločne s Teslou priekopníkom elektromobility, jeho dostupný elektromobil Leaf prišiel na trh ešte v roku 2011. Odvtedy Nissan prinášal len vylepšené verzie tohto modelu, avšak neukázal žiadny nový model. Minulý rok konečne predstavil koncept SUV/crossoveru Aryia.

Japonská automobilka predstaví jeho produkčnú verziu toto leto. Nepoznáme oficiálne informácie, no očakáva sa konzervatívnejší dizajn ako koncept, dojazd do 500 km a konkurencieschopná cena okolo 35 000 €.

Škoda Enyaq iV

Škoda Enyaq IV 80

Zatiaľ čo Volkswagen ID.4 sa už pomaly bude dostávať aj k prvým zákazníkom, na Škoda Enyaq iV si budeme musieť ešte pár mesiacov počkať. K dispozícii je vo viacerých verziách s rôznymi parametrami výkonu, dojazdu ale aj možnosťami nabíjania. Cena najlacnejšej verzie na našom trhu začína na sume 39 490 €. Ak by ste chceli verziu s najväčšou batériou a dojazdom cez 400 kilometrov, no zároveň si na auto chcete uplatniť dotáciu, do 50 tisíc za zmestíte, ale s doplnkovou výbavou musíte byť skromnejší.

BMW iX

Zamaskovaný BMW iNEXT
Zamaskovaný prototyp BMW iNEXT | Zdroj: Motor1

Ďalší konkurent Tesly Model Y má prísť na trh práve v budúcom roku, keď na starom kontinente bude dostupné aj kalifornské SUV. BMW najskôr hovorilo o ohromujúcom dojazde 700 km, neskôr ho zreálnili na 580 km.

BMW sa už testuje v zimných podmienkach a dúfame, že okrem tohto SUV príde na trh viacero e-modelov bavorskej značky. Cenovka sa odhaduje na úrovni 45 000 €.

Cupra el-Born

cupra el-born ev elektromobil 500 km
Cupra el-Born | Zdroj: Cupra.sk

Cupra el-Born vám môže byť povedomý, aj keď sa o ňom hovorí len veľmi málo. Ide totiž o koncernového brata modelu ID.3 od Volkswagen. Automobilka sa rozhodla prevziať už vytvorený model na elektrickej platforme MEB a upravila si ho prvkami, ktoré sú pre ňu charakteristické. Typický je výrazne športový dizajn, s ktorým sú pevne prepojené agresívnejšie tvary karosérie a rôzne jasne viditeľné doplnky.

Značne tu vystupujú najmä agresívnejšie a ostrejšie svetlá, ktoré sa oproti ID.3 naozaj výrazne líšia. Veľa informácií o Cupra el-Born nemáme, avšak je viac ako isté, že všetky základné parametre budú totožné s ID.3. Do predaja by sa mala dostať v priebehu budúceho roka.

Citroën ë-C4

Citroen e-C4 elektromobil
Citroën ë-C4 | Zdroj: Citroen.sk

Aj Citroën sa púšťa do segmentu čisto elektrických áut s modelom ë-C4. Opäť pôjde o prevažne koncernový produkt, ktorý bude čerpať technológie už použité v rámci iných koncernových elektromobilov. Očakávať teda budeme môcť nabíjať výkonom do 100 kW či batériu s kapacitou 50 kWh. Dojazd by sa teda mohol pohybovať okolo hodnoty 300 kilometrov.

Volvo XC40 Recharge P8

Volvo XC40 Recharge P8 AWD blockchain
Volvo XC40 Recharge P8 | Zdroj: Volvo

Aj keď súčasná ponuka Volvo nie je vo veľkom elektrifikovaná, zopár modelov s plug-in hybridnou motorizáciou by sme našli. Jeden sme dokonca aj testovali, no čisto elektrické modely zatiaľ neponúkajú. To by sa budúci rok malo zmeniť s modelom Volvo XC40 Recharge P8. Ponúknuť má dojazd cez 400 kilometrov či nabíjanie jednosmerným prúdom do výkonu 150 kW. Tieto hodnoty neznejú zle, a tak sme určite zvedavý, ako obstojí v reálnych testoch.

Lexus UX300e

Lexus UX300e
Lexus UX300e | Zdroj: Lexus

Luxus spojený s Lexusom bude taktiež nabitý elektrickou energiou. Špecifikácie modelu UX300e automobilka veľmi neprezentuje a na oficiálnej stránke zatiaľ ani neuvádza predpokladaný elektrický dojazd. Konkrétne parametre ale už boli aj napriek tomu zverejnené, pričom môžeme očakávať dojazd okolo 300 kilometrov. V podvozku má byť totiž uložená batéria s kapacitou 54,5 kWh, čo vzhľadom na veľkosť auta bude pomerne realistické číslo. Prekvapí ale naozaj vysoká záruka na batériu, a to až do 1 milión kilometrov.

Jaguar XJ EV

jaguar xj ev elekromobil
Jaguar XJ EV | Zdroj: Autocar.co.uk

Budúci rok očakávame príchod aj nového elektromobilu automobilky Jaguar. O tomto novom vozidle vieme len veľmi málo, nakoľko Jaguar ho stále drží v tajnosti. Už viackrát sa ho ale podarilo zachytiť na cestách s poriadnym maskovaním. Aj z tohto dôvodu je otázne, či sa vôbec stihne dostať na trh ešte v budúcom roku, no zatiaľ sa tomu pokúsime veriť.

Tesla Model S Plaid

tesla model s plaid
Tesla Model S Plaid | Zdroj: Tesla.com

Tesla už koncom budúceho roka dostane na trh prelomový elektromobil. Pôjde o Tesla Model S Plaid s naozaj skvelými parametrami. Výkon cez tisíc koní, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za menej ako 2,1 sekundy a dojazd cez 800 kilometrov sú hodnoty, ktoré sa čítajú naozaj dobre. Samozrejme, takéto čísla znamenajú aj poriadne vysokú cenu. Tá na českom konfigurátore začína na sume 3 789 900 korún českých, čo je v prepočte 145 tisíc eur.

Porsche Taycan Cross Turismo

Porsche Taycan Cross Turismo (Foto: Porsche)
Oficiálna fotografia Porsche Taycan Cross Turismo | Zdroj: Porsche

Porsche Taycan sa pripomenie aj v budúcom roku, ale len s menšou zmenou v zadnej časti karosérie, kde sa bude nachádzať väčší kufor. Ostatné parametre by mali zostať viac-menej nezmenené.

Audi RS e-tron GT

audi rs e-tron gt
Audi RS e-Tron GT | Zdroj: Audi

K Porsche Taycan sa pomerne nápadne pripája aj Audi RS e-Tron GT. Audi tak prevzalo dizajn elektrického Porsche a upravili si ho podľa svojich predstáv. Veľké zmeny sa ale dejú najmä pod kapotou, nakoľko tu bude prítomný predný a zadný motor s kombinovaným výkonom 475 kW a krútiacim momentom 850 Nm. Z tohto pohľadu teda pôjde o akýsi kompromis medzi najvyššou a najslabšou verziou Porsche Taycan.

Nabíjanie by malo zostať nezmenené, s výkonom do 270 kW a to isté platí aj o kapacite batérie. Vďaka tomu môžeme očakávať minimálne rovnaký dojazd, aký ponúka aj Porsche Taycan.

Ktorý elektromobil sa vám páči najviac? Dajte nám vedieť v komentári pod článkom alebo na Facebooku. Nezabudnite si pozrieť aj náš profil na Instagrame, kde pridávame horúce novinky a aj zábery z testovania áut.

Pôvodný článok aktualizovaný 18. decembra o nové elektromobily

18. decembra 2020
Zdroj: CNBC, Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+