MojElektromobil

Audi v Ženeve predstavilo koncept kompaktného elektrického SUV Q4 e-tron. Prinieslo aj jeho väčšieho brata e-tron a športový e-tron GT, ktorý je konkurentom americkej Tesly Model S. Automobilka plánuje spustiť výrobu Q4 e-tron koncom budúceho roka.

Q4 e-tron: kompaktné SUV od Audi

Q4 e-tron bude ďalším elektrickým modelom vyvinutým na koncernovej platforme MEB. Táto platforma skupiny VW Group pomože skresať náklady na výrobu a potenciálne aj ceny modelov. Q4 e-tron má prísť na trh približne v rovnakom čase ako Tesla Model Y, čo je elektromobil porovnateľnej veľkosti. Ten bude stáť o 10 percent viac ako Tesla Model 3. To znamená predpokladanú cenu približne 44 000 € s DPH za základnú verziu.

Q4 e-tron disponuje rozmermi 4,59 x 1,90 x 1,61 metra (d x š x v) a 2,77 metrov rázvorom. Pre porovnanie, Tesla Model Y má prísť s minimálne 2,86 m rázvorom a teda bude o niečo priestrannejšia. Audi hovorí o perfektnom rozložení hmostnosti vozidla 50:50 a koeficiente odporu vzduchu len 0,28.

Dojazd skoro 500 kilometrov

Toto SUV ponúkne aj výkonnú pohonnú jednotku na platforme MEB. Má ju zdieľať so škodováckym konceptom Vision iV a konkrétne ide o dvojicu elektromotorov s celkovým výkonom 225 kW. 

Jeho batéria má kapacitu 82 kWh. Pre porovnanie, klasický e-tron disponuje 95 kWh batériou. Napriek menšej batérii má Q4 e-tron vyšší dojazd na úrovni 450 km, teda ide tu pravdepodobne o vyššiu energetickú hustotu. Dojazd veľkého e-tronu je podľla cyklu WLTP 400 km a v diaľničnej rýchlosti prejde 274 km. Do interiéru modelu Q4 e-tron nás bohužiaľ nepustili.

Audi prinieslo na ženevský autosalón aj model veľkého SUV e-tron a elektrický športový e-tron GT  s technologickými vychytávkami ako virtuálne zrkadlá alebo dotykové otváranie dverí bez kľučiek. Detailné zábery si môžete vychutnať nižšie.

Virtuálna kamera modelu Audi e-tron 55 quattro

Zadné sedadlá a batožinový priestor SUV Audi e-tron

Audi e-tron elektrická zadná náprava

Batéria modelu Audi e-tron s 95 kWh kapacitou a 432 lítiu-iónovými článkami

Elektrický športový 5-dverový sportback s názvom e-tron GT má byť priamym konkurentom americkej Tesly Model S. Na dverách si všimnete abenciu kľučiek a dotykové snímače. Nič viac však o tomto modeli nevieme.

Audi “koncept e-tron”

Agresívne krivky zadnej časti modelu koncept e-tron

Predná maska sedanu e-tron GT

Full LED denné svietenie modelu e-tron GT

Dotykové otváranie dverí bez klasických kľučiek Audi e-tron GT

7. marca 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+