MojElektromobil

Článok sme aktualizovali o nové dostupné verzie na Slovenskom trhu, vrátane najlacnejšieho variantu Volkswagen ID.4 Pure.

Po spustení predaja elektromobilu Škoda Enyaq iV ešte minulý týždeň prišiel na rad aj Volkswagen s modelom ID.4. Nakoľko ide o sesterské modely, takéto načasovanie nie je až tak prekvapivé. So spustením predaja bola samozrejme zverejnená aj slovenská cena prvej 1ST edície spolu s kompletnou výbavou a cenníkom. V priebehu februára doplnili ponuku aj o štandardné verzie, vrátane tej s najmenšou kapacitou batérie a dojazdom. Pre obe značky ide o ich prvé plne elektrické SUV.

Kompletná ponuka Volkswagen ID.4

Po prvej ID.4 1ST edície bol spustený predaj aj ostatných sériových verzií. Znamená to, že do ponuky sa dostáva oveľa väčší výber rôznych výbav, ale aj najlacnejšia verzia s menšou kapacitou batérie. Výber je naozaj široký, a tak je z čoho vyberať. Hlavná ponuka ale teda pozostáva z Volkswagen ID.4 Pure a Volkswagen ID.4 Pro, ktoré so základnou cenou dokážu zaujať.

Verziu Volkswagen ID.4 Pure so základnou výbavou, najnižším výkonom a aktuálne ponúkaným bonusom v hodnote 3 000 € je možné kúpiť za 32 220 €. Cena Volkswagen ID.4 Pro v podobnej výbave, avšak s vyšším výkonom a väčšou batériou začína na 40 040 €. Výkon sa pritom líši iba pri lacnejších verziách, verzie Volkswagen ID.4 Pro s väčšou batériou sa predávajú iba s jednotnou konfiguráciou motora.

Model Výkon kW / HP Batéria netto Dojazd Cena
Volkswagen ID.4 Pure 109 / 148 52 kWh 299 – 344 km
32 220 € (s bonusom 3 000 €)
Volkswagen ID.4 Style | Pure Performance 125 / 170 52 kWh 299 – 344 km
40 750 € (s bonusom 3 000 €)
Volkswagen ID.4 Pro Performance 150 / 204 77 kWh 438 – 522 km
40 040 € (s bonusom 3 000 €)
Volkswagen ID.4 Max | Pro Performance 150 / 204 77 kWh 438 – 522 km
53 780 € (s bonusom 3 000 €)

Zaujímavosťou je, že batéria vo verzii Volkswagen ID.4 Pure má čistú kapacitu 52 kWh, čo sa nezhoduje so žiadnou možnosťou v prípade Volkswagen ID.3. Ide teda o iný „battery pack“, ale toto rozhodnutie je logické, nakoľko 45 kWh batéria by pri tak veľkom aute už nedávala zmysel. Na druhú stranu, môžeme predpokladať, že 77 kWh batéria nie je maximum a v budúcnosti sa môžeme dočkať aj verzie s väčšou kapacitou batérie.

Rozdiel medzi základnou verziou a najvyššou dostupnou je síce viac ako 21 000 €, ponúkané parametre a výbava sú výrazne odlišné. V najvyššej verzii nechýbajú kompletní asistenti, masážne sedadlá, Matrix LED svetlá či adaptívne pruženie DCC a dokonca aj tepelné čerpadlo.

Volkswagen ID.4 1ST v dvoch verziách

Na Slovensku bude VW ID.4 dostupný v dvoch verziách v rámci prvej 1ST edície, pôjde teda o základnú výbavu a maximálnu, ktorá taktiež dostáva do názvu prívlastok MAX. Zároveň ide o verziu s vyšším výkonom a samozrejme aj maximálnym dojazdom. ID.4 bude, na rozdiel od ID.3, dostupné iba s jednou veľkosťou batérie. Pôjde ale o tú najvyššiu s kapacitou 77 kWh. Práve Volkswagen ID.3 na takúto batériu ešte len čaká. Kompletné špecifikácie a cenník nájdete na oficiálnej stránke.

Model Výkon kW / HP Dojazd Cena
ID.4 1ST Performance upgrade 150 / 204 360 – 520 km
43 110 € 42 660 € (s bonusom 3 000 €)
ID.4 1ST MAX Performance upgrade 150 / 204 360 – 520 km
52 650 € 52 110 € (s bonusom 3 000 €)

Dostupná výbava

Cena „základnej“ verzie Volkswagen ID.4 teda začína približne na tom, kde končí ID.3. Rozdiel 10 000 € medzi jednotlivými verziami sa ale zdá až príliš veľký a k dispozícii mohol byť ešte jeden medzistupeň. Každopádne, automobilka sa rozhodla priniesť takéto verzie, pričom aj základná má veľmi slušnú výbavu. Samozrejmosťou je podpora 125 kW nabíjania či 11 kW trojfázová palubná nabíjačka. Nechýba celá séria asistentov, vrátane adaptívneho tempomatu či sledovanie jazdných pruhov. O pohodlie je postarané aj v interiéri, vyhrievanými sedadlami či volantom, ale aj dobrým audio systémom so šiestimi reproduktormi či ambientným LED osvetlením.

Náš tip
Volkswagen ID.3: Ďalší skvelý elektromobil, ktorý potrápi konkurenciu | TEST

Verzia MAX dostáva niekoľko zaujímavých doplnkov navyše. Rozhodujúce môžu byť Matrix LED svetlá alebo adaptívne pruženie DCC s funkciou elektronického plynulého nastavenia tlmičov. Komfort doplnia ergonomické sedadlá s pamäťovou funkciou a masážou. Vyhrievanie dostanú aj spätné zrkadlá či čelné sklo, ktoré je navyše bez viditeľných vodičov. Doplnených je tiež pár kožených prvkov vo dverách. Je však škoda, že 360-stupňový pohľad pri parkovaní je až v tento verzii, ktorá taktiež dostáva 12 palcový displej infotainmentu na rozdiel od 10 palcového v základnej výbave. Nakoniec je nutné spomenúť aj väčšie disky kolies – z 20 palcových sa prechádza na 21 palcové. Za príplatok je pre obe verzie možné dokúpiť ťažné zariadenie s nosnosťou 750, respektíve 1200 kg.

Dojazd až 500 kilometrov

Batéria s využiteľnou kapacitou 77 kWh by mohla postačovať podľa špecifikácií na dojazd od 360 do 520 kilometrov. Uvidíme, ako si tieto parametre obháji aj v našom teste, každopádne sme zvedaví na dojazd a výslednú spotrebu v rôznych podmienkach. Vzhľadom na skúsenosti s ID.3 by dojazd 520 kilometrov mohol byť reálny, ale iba v lete pri úspornej jazde. S dojazdom v zime úzko súvisí prítomnosť tepelného čerpadla, ktoré vie ušetriť zopár kWh.

Aj preto je škoda, že Volkswagen ID.4 opäť nebude mať vo verzii 1ST tepelné čerpadlo v žiadnej z výbav. Dostupné bude iba za príplatok 1 280 €. V rovnakej 1ST edícii v Nórsku je tepelné čerpadlo prítomné, avšak vzhľadom na horšie podmienky počas zimy je to pochopiteľné. Určite by ale dobrú prácu rozhodne odviedlo aj v našich podmienkach. Tepelné čerpadlo je navyše aj tak najefektívnejšie pri teplotách, ktoré nejdú vysoko pod bod mrazu.

Volkswagen ID.3 sa v našom teste predviedlo aj bez tepelného čerpadla ako veľmi efektívne auto pri jazde na diaľnici. V meste je to so spotrebou horšie, treba ale brať ohľad na zhoršené podmienky počas nášho testu. Volkswagen už zároveň avizoval, že pre Volkswagen ID.3 pripravuje aktualizáciu, ktorá zvýši efektivitu, dojazd a zároveň aj zrýchli nabíjanie na výkon do 170 kW.

Náš tip
Volkswagen ID.3 dostane budúci rok vyšší dojazd a rýchlejšie nabíjanie

Silná konkurencia na ceste

Ako jeden z konkurenčných modelov môžeme určite brať sesterský model Škoda Enyaq iV. Ten ponúka papierovo veľmi podobné parametre, nakoľko ide v podstate o identické autá, ktoré si každá z koncernových automobiliek prispôsobila. Veľmi silná konkurencia prichádza aj z východu. Model Hyundai IONIQ 5 predstavil svoje parametre minulý týždeň a posúva latku dosť vysoko.

Náš tip
Hyundai IONIQ 5 oficiálne! Poznáme všetky parametre, potvrdený dojazd 480 kilometrov | VIDEO

Z pohľadu dojazdu síce netrhá rekordy s hodnotou 470 až 480 kilometrov, pri pohľade na možnosti nabíjania a ďalšie funkcie stanovuje nové štandardy. Automobilka sľubuje nabíjanie výkonom do 232 kW, vďaka čomu sa batéria nabije z 10 na 80 percent za 18 minút. Hyundai IONIQ 5 bude navyše podporovať aj funkciu V2L, vďaka čomu je možné využívať batériu vo vozidle ako záložný zdroj elektrickej energie napríklad v prírode alebo na chate.

Zaujímavá je aj možnosť solárnej strechy, no na finálne závery je ešte skoro. Uvidíme, ako dokážu všetky tri modely obstáť v našich testoch. Ponuka elektrických SUV sa bude tento rok ďalej rozširovať o napríklad Nissan Ariya alebo Tesla Model Y a parametre očakávaných modelov sme porovnali v samostatnom článku.

Náš tip
Porovnali sme elektromobily Hyundai IONIQ 5, Škoda Enyaq iV, Tesla Model Y a ďalšie
1. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+