MojElektromobil

Americkí automobiloví giganti Ford a General Motors sa začínajú predháňať v tom, kto si nakoniec uchmatne väčšiu časť trhu s elektromobilmi. Obidve spoločnosti majú veľké ambície získať čo najlepšie postavenie. V ostatných týždňoch ohlásili nové investície do produkcie elektromobilov v objeme miliárd dolárov.

General Motors má na tento účel vyhradených 7 miliárd dolárov, no Ford je ešte odvážnejší, respektíve štedrejší. Pre obdobie najbližších piatich až desiatich rokov počíta s investíciami v rozmedzí 10 až 20 miliárd dolárov. Zjavný konkurenčný boj neutícha ani v týchto dňoch.

Šesťnásobné navýšenie výroby

Ako informuje agentúra Reuters, General Motors ešte tento rok plánuje zvýšiť produkciu elektrických pickupov aj SUV modelov značky Cadillac, a to hneď šesťnásobne oproti pôvodne zamýšľanému objemu. O najnovšom posilnení výroby už automobilka začala informovať dodávateľov.

Dostupné informácie uvádzajú, že tento rok by namiesto pôvodných 7000 elektromobilov značky Cadillac malo byť nakoniec vyrobených aspoň 46 000 kusov. V prípade elektrického modelu GMC Hummer EV má byť výroba navýšená z 3800 na 21 000 kusov.

Generálna riaditeľka General Motors, Mary Barra, sa o informácie v podobnom duchu podelila už aj s investormi. Oznámila im, že automobilka aktuálne pracuje na zvýšení výroby elektrických vozidiel. Cieľom pre severoamerický trh v rokoch 2022 a 2023 má byť dodanie až 400 000 elektromobilov.

Kde sa dvaja bijú…

Ako pripomína Reuters, General Motors týmito krokmi reaguje na trhový dopyt, nakoľko eviduje približne 59 000 objednávok na modely GMC Hummer EV a 110 000 objednávok na elektrické pickupy Chevrolet Silverado, no súčasne sa snaží reagovať na tlak zo strany priamej konkurencie – Fordu.

Ford s modelom Mach-E, novou dodávkou Ford E-Transit a elektrifikovaným pickupom F-150 sa chce v nasledujúcich dvoch rokoch dostať na celosvetovú ročnú produkciu v objeme 600 000 elektromobilov.

V pozadí boja dvoch kohútov však svoje plány do pohybu uvádzajú aj ďalší výrobcovia. Výrobu pre aktuálny rok sa snaží posilniť Tesla, Rivian aj Lucid. Práve Tesla je momentálne najväčším výrobcom elektromobilov a Fordu aj GM bude stáť v ceste pri snahách o získanie trhovej dominancie.

Náš tip
Slovensko sa pripravuje na autonómne autá. Zákon je v pripomienkovom konaní
9. februára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+