MojElektromobil

Slovensko sa pomaly pripravuje na autonómne autá. Napriek tomu, že plne autonómne autá 5.úrovne, ktoré by dokázali jazdiť úplne bezpečne a plynulo bez akéhokoľvek zásahu či dohľadu zo strany vodiča, sú stále vecou budúcnosti, práce na tejto technológii už nejak ten čas prebiehajú. Podporné jazdené systémy v ostatných rokoch poskočili vpred a súčasná legislatíva nestíha držať krok. Inak tomu nie je ani na Slovensku.

Slovenská republika v súčasnosti nedisponuje právnou úpravou, ktorá by sa zameriavala na oblasť technológií pre autonómnu jazdu a podobné koncepty inteligentnej mobility, no situácia by sa už čoskoro mohla zmeniť. Ako vyplýva z databázy portálu SLOV-LEX, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky (MDaVSR) predložilo legislatívny návrh, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s rozvojom automatizovaných vozidiel.

Predmetom návrhu zákona je zavedenie ustanovení regulujúcich podmienky skúšobnej prevádzky automatizovaných vozidiel a plne automatizovaných vozidiel, ako aj právna úprava ďalších aspektov súvisiacich so zavedením takýchto vozidiel do skúšobnej prevádzky na verejných pozemných komunikáciách, vrátane rozšírenie kompetencií štátnych orgánov o vydávanie oprávnení na skúšobnú prevádzku takýchto vozidiel či právneho vymedzenia zodpovednosti pri využívaní autonómnych systémov.

Súčasne sa má obdobným spôsobom pokryť aj oblasť prevádzky automatizovaného doručovacieho vozidla, vrátane vymedzenia povinností prevádzkovateľa, presnej definície týchto vozidiel či právnej zodpovednosti za prípadné spôsobenie škody. Zákon má vytvoriť právnu pôdu pre rozvoj technológií inteligentnej mobility využívajúce automatizované a inteligentné systémy, a tým podporiť aj ich možné nasadzovanie na Slovensku.

Návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s rozvojom automatizovaných vozidiel sa momentálne nachádza v stave medzirezortného pripomienkovania, ktoré by malo skončiť k 22. februáru 2022.

Náš tip
Autonómne auto: Čo znamenajú jednotlivé stupne autonómnej jazdy?
8. februára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+