MojElektromobil

Tesla nakoniec fabriku na Slovensku nepostaví. Podľa interných zdrojov redakcie MôjElektromobil.sk ide o HOAX. Autor fámy Ondřej Bačina už pripravuje video, kde svoje tvrdenia vyvráti a situáciu vysvetlí.

Doplnené 20.1.2022

Pôvodný článok – Tesla postaví výrobnú fabriku na Slovensku

Vybuduje Tesla na Slovensku výrobnú fabriku pre svoje elektromobily? Takáto možnosť znie skutočne neuveriteľne, no práve to tvrdí Ondřej Bačina z portálu Tesláček. V tomto momente ide o nepotvrdenú a poriadne divokú fámu, na ktorú sa treba pozerať s poriadnou dávkou skepticizmu.

18.1.2022 Doplnené nové informácie

Bačina sa pritom odvoláva na nešpecifikovaný zdroj, ktorý označuje za dostatočne dôveryhodný. Informácia sa má opierať aj o skutočnosť, že daný zdroj dostal priamo od Tesly ponuku pracovať v novej továrni, ktorá vraj vyrastie práve na Slovensku. Ak by to bola skutočne pravda, tak by po nemeckej Giga Berlin išlo o druhú európsku výrobnú továreň Tesly.

Zdroj: Ondrej Bačina, Twitter

V neoverenom tvrdení sa ďalej uvádza, že Tesla na Slovensku plánuje vyrábať primárne elektromobily Cybertruck a Roadster. Túto časť už ale, na rozdiel od spustenia náboru budúcich zamestnancov, označuje za špekuláciu. Celé je to veľmi zvláštne, hlavne z toho pohľadu, že Cybertruck pre Európu ešte nebol ani formálne potvrdený, hoci nebola vylúčená príprava upravenej verzie, no stále sa s ním počíta pre americký trh. Omnoho pravdepodobnejšie by znela informácia, že Tesla na Slovensku ide v najbližšej dobe otvoriť oficiálny servis a showroom.

Na druhej strane treba povedať, že Slovensko je z pohľadu výroby automobilová veľmoc a v roku 2014 skutočne prebiehali rokovania medzi Teslou a Ministerstvom hospodárstva SR. K podobným rozhovorom o investičných záujmoch dochádzalo aj v roku 2016. Odvtedy uplynula už poriadne dlhá doba a žiadne konkrétne informácie sa medzičasom neobjavili. Tesla sa nakoniec rozhodla svoju veľkovýrobnú európsku fabriku vybudovať v Nemecku. Teoretická šanca, že sa rokovania obnovili a Tesla chce ďalšiu továreň v Európe tu samozrejme je, no stále platí, že to celé treba brať ako obrovskú fámu.

Ak je niečo takéto skutočne pravda a Tesla mieri na Slovensko, dozvedieť by sme sa to mali pomerne rýchlo. Už táto fáma totiž rozpútala poriadnu dávku zvedavosti a blíži sa termín zverejnenia finančných výsledkov Tesly, vrátane oznámenia plánov na najbližšie obdobie.

Informácie mali potvrdiť ďalšie zdroje | DOPLNENÉ

Ondřej Bačina 18. januára 2021 zverejnil ďalší príspevok ohľadom údajnej továrne Tesly na Slovensku. Uvádza v ňom, že informáciu mu medzičasom potvrdili ďalší ľudia, ktorí boli oslovení priamo náborovými pracovníkmi pre Teslu, takzvanými headhuntermi. Z toho čo píše vyplýva nasledovné:

  • V mene Tesly malo byť oslovených viacero potenciálnych kandidátov na budúcich zamestnancov.
  • Pracovné pozície sa týkajú Slovenskej republiky. Oslovení ľudia sa na to mali vyslovene pýtať a uvedené to má byť aj ako miesto oficiálneho výkonu práce.
  • Ponúkané pracovné pozície sa týkajú oblasti priemyselnej výroby.

Nové informácie vylučujú viacero vecí. Vyplýva z nich, že nemalo dôjsť k zlej interpretácii pracovnej ponuky, o čom sa špekulovalo pri prvotnom zverejnení informácie o záujme Tesly o Slovensko. Ondřej Bačina novým príspevkom efektívne vylúčil možnosť, že nábor prebieha pre nemeckú veľkofabriku Giga Berlin, ako aj to, že by Tesla hľadali ľudí pre showroom alebo servisné stredisko.

Už prvotná informácia pritom vyvolala poriadny záujem médií, vďaka čomu sa do povedomia dostal článok webu Aktuality.sk z decembra 2021. Portál v ňom píše o strategickom parku Valaliky, kde nešpecifikovaný investor prejavil záujem o pozemok s plochou 250 hektárov. Rokovania potvrdil Útvar hodnoty pre peniaze, avšak odmietol poskytnúť akékoľvek podrobnosti.

Náš tip
Tesla Giga Berlin bola otvorená: Masívna produkcia a ambiciózne plány | FOTOGALÉRIA
20. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+