MojElektromobil

Tesla po dlhých prípravách 9. októbra 2021 slávnostne spustila prevádzku svojej novej veľkovýrobnej továrne Giga Berlin. Oficiálneho otvorenia sa zúčastnil aj generálny riaditeľ, Elon Musk, ktorý prezradil viacero podrobností súvisiacich s rozšírením výrobných kapacít. Téme sa venoval portál InsideEVs.

Jedna karoséria každých 45 sekúnd

Nová Gigafactory je v rámci svojej výroby schopná vyprodukovať karosériu pre jedno elektrické vozidlo každých 45 sekúnd. To znamená, že denná produkcia môže dosiahnuť takmer 2000 karosérií, a pri objeme ročnej výroby sa priblížime k číslu 700 000. Ide o odhad, respektíve maximálnu možnú výrobnú kapacitu pri nepretržitej výrobe 24 hodín denne. 

Pri zohľadnení technických odstávok a prípadnej údržby sa výrobné možnosti stále pohybujú nad hranicou pol milióna karosérií ročne. Tieto pozoruhodné čísla je možné dosiahnuť aj vďaka vysokej miere automatizácie – do celého procesu je zapojených 445 robotov na výrobu áut.

Podľa vyjadrení Elona Muska sa s ostrou výrobou začne v novembri a prvé elektromobily Tesla z nemeckej produkcie by sa k zákazníkom mali dostať už počas decembra. 

Počas prvotnej fázy by veľkofabrika Giga Berlin mala produkovať 5000 karosérií pre vozidlá Tesla Model Y týždenne. Do konca roka 2022 následne dôjde k posilneniu výroby a produkcia sa zdvojnásobí. Z týchto informácií je jasné, že potenciál je obrovský a ambície Tesly poriadne vysoké.

Európsky Cybertruck

Ako dopĺňa portál CleanTechnica, pri prezentácii novej továrne reč padla aj na očakávaný elektrický pickup Tesla Cybertruck a jeho možnú dostupnosť pre európsky trh. Musk uviedol, že Tesla v tejto oblasti stojí pred množstvom výziev, najmä z pohľadu právnych predpisov. V hre je preto stále možnosť vytvorenia menšej verzie “európskeho Cybertrucku”. Doplnil aj to, že nedávno predstavený Model S Plaid by sa na európsky trh mohol dostať v najbližšom štvrťroku.

Pribudne aj recyklácia batérií

Tesla sa v najbližšej dobe plánuje zamerať aj na projekt recyklácie batérií. Podrobnosti o tejto oblasti však nateraz chýbajú. Nemecká továreň Tesly podľa odhadov vytvorí celkovo 12 000 pracovných miest, pričom pre zamestnancov dochádzajúcich z Berlína plánuje vybudovať vlakovú stanicu. 

Okrem spomínaného elektromobilu Tesla Model Y sa tu časom budú vyrábať aj “ďalšie vzrušujúce produkty”. O čo presne pôjde Musk nešpecifikoval. S humorom jemu vlastným spomenul, že sa pohráva s myšlienkou vyrábať “elektrický fúkač na lístie”.

Tesla Giga Berlin | FOTOGALÉRIA

11. októbra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+