MojElektromobil

Len pred dvoma dňami sme priniesli správu, ktorá hovorila o odklade fabriky Tesla Giga Berlín. Výroba sa podľa pôvodných informácií mala oneskoriť o približne pol roka, takže prvé kusy európskych elektromobilov Tesla by vyšli z liniek až v budúcom roku. Nemecký minister financií sa situáciu snaží upokojiť a takýto odklad popiera.

Najviac o tri mesiace

Pôvodne sme čakali, že by sa prvé Tesla Model Y mohli vyrobiť v Giga Berlín už v prvom či druhom kvartáli tohto roka. Neskôr sa začalo hovoriť o spustení v letných mesiacoch, no posledné informácie zmietli plány pre tento rok zo stola. Nemecký minister financií, Jörg Steinbach, vníma príchod Tesly do Nemecka ako veľkú vec už od začiatku a americkú automobilku sa snaží podporovať. Bolo teda iba otázkou času, kedy nové informácie o odklade okomentuje.

Vyjadrenie ministra získal server Teslarati a podľa jeho slov o žiadnom takomto zdržaní nevie: „Nemám najmenšiu predstavu o tom, ako môže niekto prísť s niečím takým ako je šesť-mesačné zdržanie.“ Na druhú stranu, toto vyjadrenie neznamená, že k žiadnemu zdržaniu nepríde. Sám priznal, že posunutiu výroby pravdepodobne príde, no maximálne o tri mesiace. Výroba by preto mohla začať už koncom leta: „Ak sa nestane nič nezvyčajné, stále očakávam spustenie výroby neskôr v lete alebo začiatkom jesene.

Uvidíme, ktorá zo správ bude nakoniec bližšie k realite. Vzhľadom na to, že sme pri Elonovi Muskovi na odklady zvyknutí, posunutie výroby až na január nemusí byť nereálne. Určite ale bude skvelé, ak sa teraz stanovené termíny podarí dodržať.


Pôvodný článok z 3. mája 2021

Tesla odkladá spustenie európskej fabriky Giga Berlín na budúci rok

Podľa pôvodného plánu mala americká automobilka Tesla pomaly začať s výrobou prvých elektromobilov na európskom kontinente. Tieto plány sa nedarilo plniť a výroba sa pomaly posúvala. V tejto chvíli je jasné, že s výrobou v Tesla Giga Berlín sa nezačne skôr ako budúci rok.

Mnohí čakajú na spustenie výroby v európskej Gigafactory, nakoľko práve táto fabrika má byť benchmarkom pre mnohé nové technológie, ktoré Tesla plánuje zaviesť do praxe. Tento ambiciózny plán ale brzdia rôzne byrokratické problémy, ktoré nakoniec nie sú jediným problémom v celom spektre. Práve kombinácia byrokracie a nových technológií nakoniec prispela k tomu, že automobilka tento rok v Európe nevyrobí ani jeden elektromobil.

Európska Model Y budúci rok

Na Tesla Model Y si budeme musieť počkať minimálne do januára 2022. Podľa nemeckého webu Automobilwoche má automobilka problémy s veľkoobjemovou výrobou nových batérií 4680, ktoré by mala začať po prvýkrát používať práve v európskej fabrike pre Tesla Model Y. Využitie nových batérií typu 4680 má byť prelomový krok medzi elektromobilmi, nakoľko zabezpečia vyšší dojazd, nižšiu cenu a aj lepšie nabíjanie. Práve veľkoobjemová výroba týchto batérií má byť stále veľký problém, ktorý sa automobilke nedarí vyriešiť.

Elon Musk dlhodobo tvrdí, že vyrobiť prototyp je veľmi jednoduché. Oveľa náročnejšie je zabezpečiť masovú výrobu. Od veľkoobjemovej výroby majú byť vzdialení asi 12, no nie viac ako 18 mesiacov. Či sa tento sľub podarí splniť je otázne, no pre trh, ako aj budúcich majiteľov, by to bolo určite dobré. Niektoré súčasti fabriky, ako napríklad lakovňa či karosáreň sú už v pokročilom štádiu. Kompletné dokončenie by tak nemusel byť až taký problém.

Náš tip
Model Y: Dostupný v EÚ aj bez dokončenej Giga Berlin?
5. mája 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+