MojElektromobil

Tesla oficiálne predstavila svoj extrémne športový sedan, má nové elektromotory a parametre hyperšportu. Pozrite si prvé testovacie jazdy na Tesle Model S Plaid.

Najväčšie inovácie Model S Plaid

Automobilka z Kalifornie predstavila nový/faceliftovaný/aktualizovaný Model S už v januári tohto roka. Vtedy však nepredstavila veľa technických detailov. Na včerajšej odovzdávacej akcii prvých vozidiel Tesla Model S Plaid Elon Musk prvýkrát priblížil tie najväčšie novinky – nová pohonná sústava a elektromotory, na ktorých firma intenzívne pracovala posledné mesiace.

Vylepšené tepelné čerpadlo zabezpečí opakované zrýchlenia bez straty výkonu (ako Porsche Taycan) a zároveň vďaka tomu bude pomalšie degradovať batéria. Nové elektromotory majú rotory so špeciálnym uhlíkovým vláknom. Automobilka musela navrhnúť aj nové výrobné stroje, aby takýto rotor vyrobila, keďže ide o veľmi náročný proces. Uhlíkové vlákno zabraňuje roztrhnutiu motora pri najvyšších otáčkach (až do 20 tisíc ot./min.).

Každopádne, tieto elektromotory zabezpečujú akceleráciu, akú sme ešte v sériovom automobile (a rodinnom sedane zároveň) nevideli. Na 60 míľ za hodinu zrýchli za symbolických 1,99 sekundy. Keď si to prepočítame na našu mernú jednotku, akcelerácia nevyzerá až tak sexy – z 0-100 km/h je to ~2,1 sekundy. Na vzdialenosť štvrt míle sa auto dostane za 9,23 sekúnd.

Tesla sa pripravuje na nový Roadster

Výkon pohonnej sústavy je závratných 1 020 konských síl a je pozoruhodné, že tento výkon si vozidlo drží aj pri maximálnej rýchlosti 321 km/h. Tým zaisťuje plochú krivku výkonu a ide pravdepodobne o najväčšiu technologickú vychytávku z celej prezentácie.

Keď totiž elektromotor ide na limit svojich otáčok, zákonite musí klesať výkon (keď nie je zrýchlenie, klesá výkon). Tu to však tak nie je a Tesla tým indikuje elektromotor bez limitu a zároveň prípravu na nový Tesla Roadster. Ten má mať ešte vyššiu maximálnu rýchlosť (400+ km/h) a aj akceleráciu. Na tento model čakáme už štyri roky, no vidíme, že technológia je konečne na takej úrovni, že by Roadster mohol prísť na trh v najbližšom roku.

Prvé jazdy na Tesle Model S Plaid

Prvé jazdy s týmto modelom zdieľalo na sociálnych sieťach množstvo ľudí, ktorí sa fyzicky dostali na akciu. Pozrite si ich prvé pocity.

 

Pozrite si celú včerajšiu akciu Tesly:

 

12. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+