MojElektromobil

Nová generácia superšportového vozidla Tesla Roadster bude mať šialené funkcie. Elon Musk povedal, že jeho raketové trysky ho vynesú do výšky 1,8 metra a bude sa môcť takto aj pohybovať. V najnovšom rozhovore s Joe Roganom Musk opísal detaily tohto systému.

“Raketové” zrýchlenie majú Tesly už dnes. Najnovšie bol z dielne Tesly predstavený sedan Model S Plaid+, ktorý akceleruje z 100 km/h za 2,1 sekundy. Pôjde o najrýchlejšie sériovo vyrábané vozidlo v histórii.

Šéf Tesly a SpaceX však spája technológie oboch týchto firiem v jednom osobnom vozidle. Už dávno vieme, že nová Tesla Roadster bude mať výkon vyše 1 000 koní a zrýchli z 0-60 mph za 1,9 sekundy v základnej verzii. Bude mať aj vzduchové trysky, vďaka ktorým vozidlo vzlietne.

Vizualizácia akcelerácie Tesly Roadster so vzduchovými tryskami. Z 0-60 mph by mal model zrýchliť za cca 1,1 sekundy:

Raketové trysky Tesla Roadster

SpaceX package má byť príplatkovou výbavou nového Roadstera. V základnej verzii bude mať model dve plnohodnotné sedadlá a dve malé sedadlá za nimi (ako v iných športových vozidlách). V prípade verzie SpaceX package bude v tomto priestore prednými sedadlami nádrž so stlačeným vzduchom pod tlakom 10 000 psi (690 bar).

Vozidlo vzlietne vďaka tryskám so studeným vzduchom, ktoré budú zabudované vo vozidle. Podľa minulých vyjadrení má ísť celkovo o 10 trysiek. Niektoré z nich budú schované pod evidenčnou značkou a budú vysúvateľné.

“Do tohto auta dávame raketové technológie. Chcem, aby sa vznášalo and zemou. Musíme zistiť, ako to urobiť bez zabitia ľudí. Rosdsteru umožníme vznášať sa cca do výšky 1 metra. Do výšky, v ktorej keď systém zlyhá, rozbije sa podvozok, no nezabije vodiča. Možno do výšky 1,8 metra”, povedal Musk v najnovšom rozhovore.

Vedecké vysvetlenie toho, ako by mohol systém fungovať, zverejnil na YouTube kanál Engineering Explained:


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

12. februára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+