MojElektromobil

Nová generácia Tesla Roadster bude čiastočne raketou a d.okáže vzlietnuť Finálne prototypy prídu na cesty toto leto, výroba sa však posunula na rok 2022.

Nedávne predstavenie faceliftovanej Tesly Model S nám prinieslo aj novú verziu Plaid+ so šialenými parametrami. Jej akcelerácia z nuly 60 míľ za hodinu za “menej ako 1,99 sekundy”. Pohonné ústrojenstvo Tesly však s týmto číslom nekončí a nová generácia Tesly Roadster príde s ešte lepším zýchlením.

Elon Musk a Tesla predstavili prvý prototyp novej Tesly Roadster už v roku 2017, no stále nie je vo výrobe. Musk potvrdil, že jeho výroba sa opäť posúva, a to na rok 2022 (posledný odhad bol rok 2021). Oplatí sa ale počkať. Bude to vozidlo, ktoré si požičia technológie raketovej spoločnosti SpaceX a tak trochu bude v akcelerácii podvádzať.

Tesla Roadster bude mať zrýchlenie z 0-60 mph za 1,9 sekundy v základnej verzi. Áno, čitate správne. Takéto číslo nedosahuje žiadne sériovo vyrábané vozidlo na svete. K dispozícii však bude aj verzia so “SpaceX balíkom”, bude mať v sebe nádrž so stlačeným vzduchom a trysky okolo karosérie.

Vzduchové trysky budú pravdepodobne technológiou, ktorú SpaceX používa na usmerňovanie rakety na obežnej dráhe a pri pristávaní na Zem. Tesla práve tieto trysky použije na zlepšenie akcelerácie, zatáčania a brzdenia. Elon Musk nazval toto auto “čiastočnou raketou”, ktorá bude vedieť “trochu lietať”.

Finálne prototypy Tesla Roadster tento rok

Dobrou správou, ktorú Elon Musk nedávno na Twitteri potvrdil, je príchod finálnych prototypov na konci leta tohto roka. “Bolo pre to potrebné vyriešiť inžinierske riešenia trojmotorového pohonu a vyspelých batérií”, napísal šéf automobilky na margo nového Roadstera. Tieto technológie bude používať aj Model S Plaid+.

Horšou správou je, že model príde na trh až v budúcom roku. To je o viac ako 2 roky neskôr oproti pôvodnému plánu. Musk napísal na Twitteri, že Tesla finišuje s dizajnom v tomto roku a cieli na začiatok výroby modelu v roku 2022. Model má byť len čerešničkou na torte a viac pozornosti bude Tesla venovať vývoju dôležitejších modelov ako Cybertruck, Semi, alebo Model Y.

2.generácia Tesla Roadster (Foto: Teslarati)
2.generácia Tesla Roadster a Tesla Semi (vzadu) I Foto: Teslarati

 

 

31. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+